Кафедра української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Бердянського державного педагогічного університету 22–23 вересня 2022 року провела Міжнародну наукову конференцію «Співи Землі: біологія та екологія в літературі та культурі» (в онлайн-форматі). Захід присвятили 90-річчю БДПУ.
У вступному слові професорка кафедри Софія Філоненко зазначила: «Наша конференція 22-га, і ми вже маємо досвід проводити її в екстремальних обставинах – після шаленого буревію у 2014 році, двічі під час пандемії, коли ми вимушені були переселитися в онлайн, утім, не змінили суті нашого заходу – вільного обміну ідеями і творчого спілкування. Але вперше ми проводимо конференцію в жорстокі часи війни. Наш університет тимчасово переміщено в Запоріжжя, а колектив розсіяний по Україні і закордоном. Однак ми не мали жодних сумнівів у тому, чи відбудеться наш захід, ми не зраджуємо нашим традиціям. Ця конференція – частина нашого наукового, освітнього, культурного фронту. Це наша відповідь агресору, який хоче бачити нас заляканими, слабкими, у відчаї. А ми демонструємо, що ми сильні, солідарні, зібрані і віддані своїй справі».
Із вітальними словами до учасників звернулися професор Ігор Лиман, координатор із міжнародного співробітництва БДПУ, професорка Яна Сичікова, проректорка з наукової роботи, та професорка Ольга Харлан, завідувачка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства.
До участі в конференції зголосилися 104 учасники з України (Київ, Харків, Львів, Миколаїв, Запоріжжя, Дніпро, Кременець, Кривий Ріг, Луцьк, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Острог, Мелітополь) і закордонних закладів Польщі і Великої Британії – з Варшави, Честера і Вулвергемптона. На пленарному засіданні наукові доповіді виголосили професори Олена Бондарева (Київ), Олександр Глотов (Кременець), Юрій Пелешенко (Київ), Ольга Харлан (Бердянськ), кандидатка філологічних наук Роксолана Жаркова (Львів). Обговорення провідних напрямів конференції продовжилося в секціях: «Анімалістика і література: точки перетину», «Людина і рослина: від міфу до філософії», «Людство і жива природа в літературі: гармонія чи конфлікт?», «Природа, мова і медіа».
23 вересня відбулося спеціальне англомовне секційне засідання, організоване у партнерстві з Університетом Вулвергемптона, Центром транснаціональних і транскультурних досліджень (Великобританія). Доповіді виголосили професор Себастіан Грос (Університет Вулвергемптона), доктор Джонатан Хей (Університет Честера), професорка Софія Філоненко (БДПУ), а також бердянські студентки: Анастасія Козлова, Вікторія Лихацька, Ксенія Ніколаєнко.
У рамках конференції відбулися кілька особливих заходів, а саме: публічна міждисциплінарна лекція доцентів Ганни Табакової та Віталія Гнатюка «Не дивіться вгору! Екологічні катастрофи та їх відображення в літературі» та зустріч з відомим українським письменником Іваном Андрусяком.
За матеріалами кафедри української
та зарубіжної літератури
і порівняльного літературознавства БДПУ