«Учитель – майстер життя», – кажуть у народі. Основне його завдання – навчити дітей жити, бути людьми на землі. Ідеал сучасного навчання – це не особистість з енциклопедично розвинутою пам'яттю. Це дитина з гнучким розумом та креативним підходом до вирішення проблем, які трапляються на її шляху. Навчити ефективно – основне завдання початкової школи.
Цій темі був присвячений Тиждень початкової освіти в Інституті психолого-педагогічної освіти та мистецтв, який проходив з 18 по 23 квітня. Протягом цього тижня викладачі кафедри початкової освіти провели відкриті практичні заняття, круглі столи, виховні заходи, обмінювалися досвідом. Усі заходи були насичені різними видами роботи, що сприяло підвищенню активності студентів.
Розпочався тиждень проведенням круглого столу «Мова спілкування та рідна мова молоді: основні проблеми та шляхи їх подолання» для студентів 4 курсу (відповідальна – доцент Марія Греб), мета якого – виховання культури спілкування (між студентами, між учителями й учнями, батьками і дітьми), виховання навичок культури людських стосунків. Гаслом заходу стали слова В. О. Сухомлинського: «Люди – це найцікавіше і найкраще, що є в житті. Щоб спілкуватися з ними, потрібно навчитися зробити крок їм на зустріч, придаючи контакту все нові форми і відтінки». Доповідачі (Аліна Дженкова, Ганна Логозинська, Юлія Дмитренко) наголосили, що спілкування – одна з форм людської взаємодії. Люди не можуть жити по-справжньому, не обмінюючись досвідом, без контактів з друзями, без впливу один на одного. Студенти у промовах переконували присутніх, що спілкування – це обмін діями, вчинками, думками, почуттями, переживаннями з іншими людьми, а також звернення людини до самої себе, особистої душі, спогадів, мрій. Особливе зацікавлення викликала доповідь і мультимедійна презентація Чернишової Ілони «Гендерний аспект риторичної культури», в якій студентка проаналізувала проблему виховання риторичної культури особистості студента на тлі розвитку освіти в Україні. Майбутній учитель початкових класів описала педагогічну модель структури риторичної культури сучасної молоді та систему творчих вправ і завдань, які, на її думку, сприяють вихованню риторичних якостей. У ході засідання всі учасники спробували створити «Словник успішного спілкування», який допоможе майбутньому педагогу навчитися риторичній майстерності, а також допоможе уникнути суржикового впливу.
Цього ж дня для студентів 3 курсу було проведено захід «Огляд ППЗ для початкової школи» (модератор – доцент Олександра Шиман). З демонстрацією на великому екрані через проектор студентам було представлено і прокоментовано останні зразки програмних продуктів для використання у навчальному процесі початкової ланки освіти. О. І. Шиман розподілила всі ППЗ на два напрямки:
створені спеціально для підтримки навчання основ інформатики в початковій школі:
– навчально-ігровий програмний комплекс “Сходинки до інформатики” (2-4 клас) до НМК авт. Г.В. Ломаковсько, Г.О. Проценко, Й.Я. Ривкінд;
– комп’ютерна навчальна програма «Скарбниця знань», ППЗ «Інформатика 1-й рік», «Інформатика 2-й рік» до НМК авт. О.В. Коршунової;
– програмне забезпечення «Сходинки до інформатики. 2 клас», «Сходинки до інформатики. 3 клас» до НМК авт. М.М. Корнієнко, С.М. Крамаровської, І.Т. Зарецької;
– набір вільно поширюваних навчальних програм для дітей GCompris до НМК авт. Н.В. Морзе, В.П. Вембер, Н.А. Сарацинської;
– окремі модулі тренажерів миші і клавіатури;
– тестувальні оболонки.
створені для підтримки навчання всіх дисциплін початкової школи:
– програмно-методичні комплекси, призначені для використання у початковій школі поурочно згідно з чинними навчальними програмами – освітні галузі «Математика (1-4 кл.)», «Природознавство (2-4 кл.)», «Трудове навчання (1-4 кл.)», «Музичне мистецтво (1-4 кл.)»);
– навчально-ігрові програми серії «Дитяча колекція»: Українська абетка, Українська мова, Логіка, Країни світу, Земля та всесвіт, Історія України, Мандрівники та невідомі землі, Світ ремесел, Видатні композитори та ін.
Під час демонстрації студенти жваво долучалися до виконання окремих пропонованих завдань, реагували на цікаві сюжети на екрані. Подібні заходи видаються дуже корисними і є сенс проводити їх регулярно.
Доцентом кафедри початкової освіти Ладою Чемоніною було проведено майстер-клас із сучасних педагогічних технологій навчання освітньої галузі «Мови і літератури» в початковій школі. Викладач ознайомила майбутніх фахівців із методичними стратегіями ігрових, інтерактивних технологій і технології розвитку критичного мислення через активне залучення до практичної діяльності: студенти брали участь у дидактичних іграх, квестах, виконували завдання і відстоювали свої позиції за допомогою методів «Прес», «Мікрофон» тощо.
У вівторок, 19 квітня, було проведено ділову гру «Уроки сталого розвитку в початковій школі: напрями впровадження та труднощі реалізації» зі студентами 2 курсу (викладач – професор Алла Крамаренко). Під час обговорення представлено презентації Анни Дресвяннікової та Олени Коваленко, які висвітлювали окреслену проблему. Студенти зазначили, що «Уроки для стійкого розвитку» з великим натхненням сприймаються учнями, вчителями та батьками. Діти з нетерпінням чекають кожного наступного заняття, адже вони починають розуміти, що саме від кожного з них, від їхніх стосунків з природою, з іншими людьми залежить майбутнє наступних поколінь, Планети в цілому. Студентки Анастасія Морозова та Анна Жовновська не лише представили зміст варіативного курсу зі сталого розвитку в початковій школі, а й вдало продемонстрували фрагмент уроку за О. Пометун та А. Цимбалару, застосовуючи лабораторні прилади для візуалізації проблем із забрудненням води. Також передбачався перегляд та обговорення документального фільму «Home. History of а journey» (2009, авт. Ян Атюс-Бертан). Фільм-аерофотоподорожі над Землею із висвітленням світових екологічних проблем неабияк зацікавив студентів. Вони мали можливість проаналізувати світові проблеми та їх вплив на якість життя людей та на стан навколишнього середовища.
День видався насиченим і для студентів спеціалізації «Образотворче мистецтво», які активно долучилися до проведення заходу «Арт-терапевтичні техніки в початковій школі» (організатор – старший викладач Тетяна Володько ). Використовуючи сучасну техніку «холодний фарфор», студенти ліпили троянди для оздоблення декоративних пляшок та свічок до Великодня. Для учнів початкової школи використання техніки «холодний фарфор» – розвиток моторики рук. Різноманіть кольорів, розмірів виліплених троянд – естетичний та заспокійливий захід у нашому неспокійному сьогоденні.
У рамках проведення тижня доцентом Катериною Степанюк було проведено заняття зі студентами 1 курсу на тему «Реалізація змістової лінії «Самообслуговування» на уроках трудового навчання в початковій школі». На початку практичного заняття майбутні вчителі початкової школи взяли участь у бліц-опитуванні з метою узагальнення знань про проект та проектну діяльність як інноваційну технологію трудового навчання і виховання молодших школярів. У процесі роботи з технологічними картками студенти проаналізували підходи різних авторів та визначили основні етапи проектної діяльності.
На занятті студенти презентували результати колективного проекту та продемонстрували нестандартні вироби з ґудзиків, які стануть доповненням методичної скарбнички майбутніх учителів початкової школи. Кожна група створила папку-портфоліо, яка включала паспорт проекту, аналіз матеріалу підручників щодо реалізації змістової лінії «Самообслуговування», творчий виріб з ґудзиків та бланк оцінювання проектної діяльності. Результати захисту проектів узагальнила завідувач кафедри початкової освіти, доктор педагогічних наук, професор Алла Крамаренко, яка і визначила кращих студентів у номінаціях «Інноваційні підходи до реалізації проектної діяльності» (Марія Швецова, Анастасія Селіванова) та «Практико-орієнтований підхід до реалізації проектної діяльності в початковій школі» (Вікторія Романова, Марина Геманова).
Круглий стіл «Особливості системи початкової освіти в країнах світу», проведений доцентом Ларисою Поповою, переконав студентів-третьокурсників у тому, що однією з рушійних сил прогресу в будь-якій області людської діяльності є синтезування накопиченого світового досвіду. В умовах реформи системи освіти в нашій країні все більшу важливість набуває вивчення і аналіз тенденцій розвитку освіти за кордоном. Студенти підготували презентації освітніх систем Німеччини, Франції, Швейцарії, Великобританії, Італії, Фінляндії, Греції, Ізраїлю, США, Туреччини, Китаю, Японії. Проаналізувавши сучасні тенденції розвитку освітніх систем провідних країн світу, студенти зробили висновок, що кожна з цих країн має певні сформовані традиції в галузі освіти, які пов'язані з особливостями соціально-економічного розвитку, історичними та національними умовами. Але в той же час вони володіють і певною схожістю проблем реформування школи, пов'язаних з модернізацією змісту освіти, що призводить до об'єднання зусиль всього світового співтовариства для вирішення цих проблем. Отже, порівняльний аналіз різних систем освіти дав можливість виділити тенденції формування єдиного освітнього простору.
«Ознайомлення з передовим педагогічним досвідом учителів початкової школи з освітньої галузі «Математика» на матеріалі методики навчання учнів розв’язування сюжетних задач». Таку назву мало відкрите практичне заняття старшого викладача Тетяни Ніконенко, під час якого розглянуто теоретичні та практичні питання з методики навчання розв’язування сюжетних задач, ознайомлено майбутніх педагогів із порядком вивчення теми за чинними підручниками з математики, проглянуто та проаналізовано фрагменти уроків учителів початкової школи усіх етапів сучасного уроку математики, побудованого на засадах компетентнісного підходу. Студенти в групах моделювали кожен етап процесу розв’язування сюжетної задачі та презентували свою роботу, продемонстрували методику роботи з багатофункціональною наочністю на матеріалі простих сюжетних задач.
Усі відкриті заходи, які проводилися в рамках Тижня початкової освіти, були цікавими, нестандартними, креативними, з елементами гри, творчості, з використанням інноваційних технологій.
«Для викладачів проведення такого тижня – це удосконалення своєї професійної майстерності, а для студентів – чудова нагода проявити творчі здібності як на заняттях, так і в масових заходах. Робота була спланована так, щоб заходи охоплювали різні сфери діяльності майбутніх учителів початкової школи, були цікавими, корисними, сприяли інтелектуальному та творчому розвитку. Головне, на мою думку, що студенти з великим задоволенням сприймають подібні заходи і залюбки долучаються до них, тому і вчитися в нашому інституті – справжнє задоволення », – так підбила підсумки директор Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв, доктор педагогічних наук, професор Людмила Коваль.
Тиждень початкової освіти закінчився, але продовжуватиметься праця викладачів, які пробуджують у майбутніх учителів творчість і пізнання, підтримують у студентів інтерес та бажання вчитися.
«Університетське Слово»
(за матеріалами та світлинами Марії Греб,
кандидата філологічних наук, доцента)