Ще не стихли відгуки про надзвичайно насичений емоціями та знаннями фестиваль «АРТ-ДИВОСВІТ», як в Бердянському державному педагогічному університеті відбулося чергове дійство – Тиждень психології…
Традиційно в квітні працівники кафедри психології Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв та студенти спеціальності «Практична психологія» святкують своє професійне свято.
Цього року Тиждень психології розпочався шаленими «Психологічними перегонами». Команди-учасники отримували конверти з різноманітними завданнями, з надзвичайним захопленням й ентузіазмом шукали підказки, переходячи від одного пункту до іншого. Задіяними виявилися найвідоміші архітектурні пам’ятки міста, різні корпуси університету та кабінети, що мають зв’язок з психологічною наукою. Студенти виявилися напрочуд спритними й вже дуже скоро всі завдання було виконано, а елементи чарівного пазлу – зібрано. Дійшовши до фінішу, всі команди, об’єднавши зусилля, відкрили головний секрет успішної роботи психолога – бути провідником для кожного клієнта на шляху до вершини його життя.
За свою активність та кмітливість студенти були нагороджені солодкими призами від профспілкового комітету та спеціально розробленими магнітами-мотиваторами, що будуть дарувати їм наснагу та натхнення на шляху до наступних перемог.
Вже доброю традицією на кафедрі психології стало ділитися зі студентами та колегами професіоналізмом та новинками у світі практичної психології та арт-терапії. Тому, 20 квітня відбулося урочисте відкриття Другого регіонального фестивалю практичної психології та арт-терапії «Психологічний калейдоскоп», на якому тренерами було презентовано свої майстер-класи та нагороджено найактивніших студентів спеціальності «Практична психологія» за любов до обраної професії, прагнення до особистісного зростання та активність у набутті практичного досвіду.
У рамках фестивалю «Психологічний калейдоскоп» викладачами та співробітниками кафедри психології, а також спеціально запрошеними гостями було проведено 13 майстер-класів. Організаторами було охоплено студентів усіх курсів спеціальності «Практична психологія», а також – першого курсу напряму підготовки «Початкова освіта», для яких практична психологія є другою спеціальністю.
Говорячи про сучасні напрями психологічної допомоги, слід зауважити, що зараз особливо актуальним є напрям кризового консультування. Тому запрошена гостя Світлана Омельницька – арт-терапевт та казкотерапевт – на майстер-класі «Казкотерапія у роботі з травмою» не лише розкрила позитивні сторони цього методу, а й надала можливість студентам написати власну терапевтичну казку, що стане гарним ресурсом для кожного з них.
А з секретами успішних креативних проектів у процесі групової комунікації всіх учасників майстер-класу познайомили магістранти Маріупольського державного університету Ганна Шахова та Віра Іванова.
Терапевтичні властивості маски на своєму майстер-класі розкрила старший лаборант навчальної психолого-консультативної лабораторії Тетяна Ляхор. Студенти ознайомилися з видами масок, їх функціями, дізналися про їх роль у роботі психолога та створили на папері власну маску ідеального «Я», що стане гарним ресурсом для їх майбутніх досягнень.
На майстер-класі старшого лаборанта кафедри психології Марини Богдан «Гармонія та баланс у кожному з нас» студенти першого курсу мали змогу візуалізувати власний життєвий баланс, познайомитися з методами гармонізації внутрішнього стану та основами планування, щоб все встигати та успішно реалізовуватися в усіх сферах життя. А її майстер-клас – «Свідоме щастя» – у процесі психологічної гри «Спіраль самопізнання» допоміг учасникам проникнути в глибини свідомості та власного «Я», усвідомити причини невдоволення життям та знайти ресурси для досягнення абсолютного щастя та емоційного благополуччя.
З особливостями використання інформаційно-просвітницьких ігор в роботі шкільного психолога студентів познайомила доцент Ольга Фролова. Учасники майстер-класу на власному досвіді переконалися в ефективності застосування настільних ігор «Фантазери», «СТОП насилля!», «Фотофішка» для розвитку уяви, креативності та навичок міжособистісної взаємодії; профілактиці насильницьких дій у сім’ї т молодіжному колективі; пропаганді здорового способу життя.
Інноваційний метод роботи в рамках піскової терапії на майстер-класі «Пізнання себе в роботі з манкою» презентувала старший викладач Олена Колпакчи. Так, на занятті студенти працюючи з безбарвною та різнокольоровою манною крупою, граючи в мотиваційні ігри, розкрили власну внутрішню «Дитину», досліджували особливості її міжособистісної взаємодії з іншими.
Як знайти зайві три години на себе та інші секрети тайм-менеджменту розкрила старший викладач Наталя Сердюк. На її майстер-класі за допомогою метафоричних карт «Сила часу» кожен учасник дізнався про свої поглиначі часу та способи їх подолання.
Дебютом став майстер-клас доцента Тетяни Малихіної, яка разом зі студентами в рамках трансперсональної психології вчилися розпізнавати его-стани особистості – Батько, Дитина, Дорослий.
Чарівний світ емоцій на своєму майстер-класі розкрила доцент Олена Карапетрова. У процесі робота учасники працювали з асоціативними картами «Почуття та емоції для здобуття гармонії», за допомогою яких вчилися розрізняти емоції один одного, а під час виконання ізотерапевтичної методики «Веселка емоцій» студенти зображували кольорову гамму свого емоційного стану та мали унікальну можливість відредагувати її у світлі власних бажань та фантазій.
Справжню магію танцю відкрила студентам завідувач кафедри, доцент Олена Горецька. Майбутні психологи та вчителі початкових класів, а також колеги мали змогу вивчити процес спілкування через танок та переконатися на власному досвіді, що танцювальна терапія є досить молодим напрямом арт-терапії та, разом з тим, є ефективним методом терапевтичної роботи. Саме тому він має бути в арсеналі кожного кваліфікованого спеціаліста.
Разом із аспірантом БДПУ Ольгою Малихіною студенти вибудовували на піску власний світ. Так, в процесі майстер-класу учасники не лише познайомилися з особливостями використання піскової терапії, але й усвідомили позитивні та негативні сторони власного життя, визначили шляхи покращення власного добробуту.
Персональну казку студенти писали на майстер-класі доцента Людмили Кашкарьової «Подорож у часі: в пошуках сенсу життя». В рамках юнгіанського психоаналізу такий глибинний метод дозволив учасникам поринути в минуле, спроектувати майбутнє й відшукати сенс сучасного; побачити свої проблеми або переконатися у правильності свого ставлення до життя.
Яскравим фіналом Тижня психології стала партнерська лекція доцентів кафедри психології Марини Дорошенко та Ірини Черезової, присвячена видатному українському психологу Григорію Силовичу Костюку.
…Протягом одного тижня викладачі кафедри психології намагалися максимально донести до студентів спеціальності «Практична психологія» важливість обраної професії, ознайомили з сучасними напрямами терапевтичної роботи, сприяли їх саморозвитку та професійному самовдосконаленню.
Марина Богдан,
старший лаборант кафедри психології
Інституту психолого-педагогічної освіти
та мистецтв
Фото з архіву кафедри