Саме так охарактеризував археологію один з відомих рядянських, російських археологів Артемій Арциховский. Пам’ятають про це гасло й університетські невтомні «шукачі минулого». Через 35 років знову на Бердянщині університетські археологи почали копати кургани. З 23 вересня по 7 жовтня цього року археологічна експедиція БДПУ під керівництвом завідувача навчальної археологічної лабораторії, доцента Валентини Папанової проводила науково-рятувальні розкопки поблизу села Дмитрівка нашого району.
За два тижні студенти, магістранти та випускники соціально-гуманітарного факультету розкопали 2 кургани доби пізньої бронзи. Робота проходила майже в екстремальних умовах: хлопці та дівчата працювали без вихідних з восьмої години ранку аж до пізнього вечора, іноді крапав дощ, найбільше ж дошкуляв штормовий вітер. «Але нам дуже пощастило, – ділиться враженнями Валентина Анатоліївна, – бо ми встигли провести значний обсяг робіт ще до великих дощів.»
Під курганами було розкопано 12 поховань – зрубної культури, скіфське та ранньосередньовічне. Зазначимо, що обидва кургани були насипані над похованнями небіжчиків племен зрубної культурно-історичної спільноти, яка була поширена на півдні Східної Європи між Дніпром і Уралом. На наших теренах своїх небіжчиків вони хоронили у прямокутних ямах, скорченими, на лівому боці, головою на схід у супроводі однієї-двох ліпних посудин. Зрідка небіжчиків у нашому регіоні ховали у кам’яних ящиках. У скіфському похованні був знайдений залізний акінак (меч), а у ранньосередньовічного кочовика – три залізних наконечники стріл.
Після розкопок у лабораторії настає відповідальна пора – обробка матеріалу та підготовка наукового звіту до Інституту археології НАНУ.
Археологічна експедиція відбулася завдяки підтримці ректора БДПУ, професора В. Зарви, декана соціально-гуманітарного факультету, професора І. Алєксєєнко та місцевого фермера Л. Клєщєнова.
Катерина Калініченко,
студентка кафедри соціальних комунікацій БДПУ
На фото учасника експедиції Арсенія Голика: найцікавіші моменти з недавніх «розкопувальних» днів