Із 4 по 6 жовтня 2022 року в Польській академії наук у Варшаві проходила школа «Editorial School for Journal Editors» від видавництва Elsevier у партнерстві з Радою молодих учених та Офісом підтримки вченого про Міністерстві освіти і науки України. Учасниками заходу стали редактори та члени редколегій українських наукових періодичних видань, представники видавництв із Києва, Харкова, Одеси, Сум, Запоріжжя та інших міст.
Бердянський державний педагогічний університет та його видання «Наукові записки» у педагогічній та філологічній серіях представляла Софія Філоненко, докторка філологічних наук, професорка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства. Школа була спрямована на покращення редакційних практик і політик в умовах інтернаціоналізації української науки та її посиленої інтеграції із зарубіжними інституціями.
До проведення заходу організатори залучили авторитетних експертів, які під час лекцій, дискусій і зустрічей ознайомили учасників із особливостями видавничих процесів для головних редакторів, рецензентів та авторів статей, індексації журналів у науково метричних базах, просування періодичних видань у соціальних мережах, трендами видавничої справи, підготовкою тематичних випусків та специфікою використання норм наукової етики. Кожна презентація від Elsevier викликала жваві обговорення й коментарі, що сприяло обміну досвідом між українськими та зарубіжними вченими, уточненню ключових питань у виданні журналів. Експерти наголосили на трьох принципах як провідних: «Consistency, compliance, transparency» (послідовність, узгодженість, прозорість). Саме на них треба орієнтуватися університетським видавцям, щоб зробити журнали «видимими» в зарубіжній науці, досягти високих позицій у рейтингах. Поради експертів також стосувалися необхідності покращення академічного письма українських учених англійською мовою, яка стала lingua franca в сучасному науковому світі.
Важливою частиною тренінгу були зустрічі із польськими вченими, задіяними у виданні наукової періодики з різних галузей науки. За сприяння Польської академії наук відбулася зустріч із видавцями науково-популярного журналу «Academia», який виходить одночасно польською та англійською мовами і сприяє поширенню знань про польські наукові здобутки у світі та популяризації науки серед широкої аудиторії. Варто відзначити постійну моральну та організаційну підтримку зарубіжними вченими і видавцями українських науковців, які продовжують освітній та науковий процес попри скрутні воєнні обставини.
Досвід, отриманий у школі, редактори наукової періодики неодмінно спрямують на підвищення якості вітчизняних видань, їх інтернаціоналізацію та модернізацію. Усі учасники висловили щиру вдячність організаторам, спікерам редакторської школи за потрібні і корисні знання, важливі поради, атмосферу творчого спілкування.
За матеріалами кафедри української
і зарубіжної літератури
і порівняльного літературознавства БДПУ