Цього дня, 16 листопада, знаменна дата для працівників і поціновувачів радіоіндустрії — 100-річчя українського радіо.
У далеких 1860-х роках світ уперше дізнався про винахід бездротового зв’язку. Відтоді і дотепер цей тип зв’язку розвивався і став таким, яким ми його бачимо сьогодні.
Україна відзначає цей день за ініціативи Укртелерадіокомпанії: у 1994 році організація запропонувала урядові призначити день для відзначення безумовної важливості та здобутків галузі.
День святкування було обрано на честь дня першого радіоетеру в Україні – 16 листопада 1924 року з міста-героя Харкова, з радіостанції “Українське радіо”.
Отже, саме сьогодні минає 100 років із першої хвилини в етері!
Радіо, телебачення та зв’язок — це те, без чого не можна уявити наш день. Зв’язківці, диктори, репортери, ведучі, оператори, редактори та безліч інших спеціалістів щоденно забезпечують наше право на отримання інформації.
Вони перші повідомляють. Вперше детальну інформацію про катастрофу на Чорнобильській АЕС повідомила саме новинна телепрограма “Актуальна камера” 12 травня 1986 року. І сьогодні, у часи вторгнення, ми також безмежно завдячуємо працівникам цієї галузі.
Від інформування до комерції, від провладних до незалежних, від “Вечірньої казки” на українському телебаченні до прямих трансляцій з місця подій, від приватного мовника до суспільного — українське радіо та телебачення продовжує розвиватися, інформуючи та пояснюючи головні події країни і світу.
З мобільного телефону вперше в Україні 1993 року подзвонив тодішній президент Леонід Кравчук, і, можна сказати, з цієї точки починається відлік розвитку українського зв’язку.
Передувала цій події реєстрація спільного Українсько-німецько-датсько-голландського підприємства UMC 11 листопада 1992 року. До березня 1993 вже було готове до використання обладнання мережі стільникового зв’язку, однак днем народженням українського зв’язку офіційно вважається 1 липня 1993 року. І цього ж року мережа почала обслуговувати 2,8 тисяч користувачів, а через рік — уже 14 тис. осіб.
Україна стає однією з перших держав з числа колишніх республік СРСР , яка має власну мобільну мережу зв’язку.
Інформування та зв’язок сьогодні, непевне, не зможемо уявити без інтернет-ЗМІ та месенджерів. Тут українці так само швидко підхоплювали світові тенденції та новинки: перший інтернет-провайдер “Технософт”, доменна зона “.ua” з 1 грудня 1992, перший сайт Верховної Ради України, freemail.ukr.net., Інтернет-асоціація України, до якої увійшли, зокрема, місцеві інтернет-провайдери, яких на початку 2000-х вже було декілька сотень… А перші спроби створення прототипу “мережі мереж” в Україні були ще в 1980-х роках.
Сьогодні, напевне, буде складно назвати точну кількість теле- та радіопрограм чи достеменну цифру українських інтернет-ресурсів. Впевнено можна лише констатувати безумовну вагомість і важливість роботи працівників радіо, телебачення та зв’язку.
Бердянський державний педагогічний університет радий вітати усіх із Днем працівників радіо, телебачення та зв’язку!
Дарʼя Кізілова