Круглий стіл «Соцмережі та маніпуляція свідомістю людини. Як запобігти?» на гуманітарно-економічному факультеті

12 травня 2021 року в рамках Днів науки на гуманітарно-економічному факультеті викладачами кафедри історії та філософії, працівниками бібліотеки БДПУ та здобувачами вищої освіти гуманітарного відділення було проведено круглий стіл, присвячений сучасним соціальним мережам та їхньому впливу на свідомість людини. Завідувачка відділом обслуговування бібліотеки Ірина Філон підготувала огляд літератури на тему: «Маніпуляція свідомістю в соцмережах». Ця проблема має декілька вимірів: криза експертного знання і джерел отримання знання в епоху постмодерну; презирство до правди і фейки інформаційних війн сучасності і, нарешті, те, як створені і працюють соціальні мережі і якою є наша поведінка у них.

Серед запропонованих видань були, наприклад, книга Томаса Ніколза «Диванні експерти. Як необмежений доступ до інформації робить нас тупішими». Вона є неупередженим аналізом кризової ситуації в царині розповсюдження знань, домінування агресивного дилетантства та імітації освітнього процесу за допомоги інтернету.

Британський психолог Роб Бразертон у книзі «Недовірливі уми. Чим нас приваблюють теорії змов» досліджує конспірологію в інтернеті, а також когнітивні помилки нашого мозку, які створюють умови для її розповсюдження. П. В. Сінґер, Емерсон Т. Брукінґ у книзі «Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж» розповідають, як Інтернет підриває світ війни і політики, створює умови для нових форм агресії і домінування.

Дейвід Патрикаракос у роботі «Війна у 140 знаках. Як соціальні медіа змінюють конфлікти у XXI столітті» пише про війну слів та сенсів, яка може перемогти будь-яку зброю. Фабрики тролів і малазійський боїнг, збитий над Україною. Київські волонтери і палестинські блогери Homo digitalis по-новому визначає конфлікт нашої епохи.

Пітер Померанцев «Це не пропаганда. Хроніки війни з реальністю». Ця книжка про величезну індустрію маніпулювання нашими думками, рішеннями, бажаннями, про старі та нові інструменти залякування і брехні, які використовують політики і наркомафія, релігійні фанатики і популісти, і що можна їм протиставити.

У заході активну участь брали студенти 1-4 курсів. Учасники заходу мали можливість висловитися з цікавих для них аспектів зазначеної проблеми. Прозвучали виступи за такими темами: «Facebook – як інструмент маніпуляції свідомістю людей», «10 причин видалити всі аккаунти в соцмережах», «Вплив соцмереж на свідомість дітей та підлітків», «Твіттер як платформа маніпуляцій» і «Віртуальні пастки: факти про сексуальне насильство і експлуатацію дітей в Інтернеті». Доповіді учасників заходу супроводжувалися презентаціями та викликали жваве обговорення аудиторії. Тож залишається побажати зібратися ще не один раз для обговорення актуальних проблем, що стосуються кожного з нас, й українського суспільства в цілому.

Аліна Нестеренко, Владислава Проценко,

студентки 4 курсу гуманітарно-економічного факультету


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print