Для втілення такої благородної мети в життя 29 викладачів і викладачок журналістики з різних регіонів зустрілися в межах проєкту ПРООН «Права людини для України» 17–18 вересня 2021 року, щоб спільно з Інститутом журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центром прав людини ZMINA провести сесію стратегічного планування співучасті викладачів/ок щодо змін у журналістській освіті на цінностях прав людини та підбити підсумки ІІІ «Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики».
В Академії за чотири роки її проведення підвищили кваліфікацію і пройшли міжнародне стажування 74 освітяни з 27 кафедр і факультетів журналістики закладів вищої освіти з усієї України.
На відкритті сесії стратегічного планування виступив директор Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, професорВолодимир Різун, керівниця проєкту ПРООН «Права людини для України»Світлана Колишко, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. А постійний супровід учасників і з організаційних, і з освітніх питань забезпечили доцент Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Костянтин Шендеровський і журналістка, координаторка Академії, ZMINA Ірина Виртосу.
Урочисте привітання учасників сесії стратегічного планування змін у журналістській освіті на цінностях прав людини завершилося врученням сертифікатів про закінчення ІІІ Академії і подяк випускникам І і ІІ Академії.
Змістовною і цікавою була презентація результатів дослідження «Що українці знають і думають про права людини. Оцінка змін» (2016–2020) та їх інтерпретація для змін в журналістській освіті, яку провели Тетяна Печончик та Світлана Колишко.
Для формування актуалізованої правозахисної адженди був обраний формат «Світового кафе». З учасниками сесії працювали, спілкувалися, надихали координатор Проекту «Без кордонів» Максим Буткевич, голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Важливим етапом зустрічі було стратегічне планування змін у журналістській освіті на цінностях прав людини на найближчі два роки. Для цього учасники поділилися на групи, щоб актуалізувати наміри та встановити пріоритети. Фасилітатором виступив журналіст, медіатренер, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Андрій Юричко.
Конкретизації форм, засобів спільних дій за обраними пріоритетами був відведений наступний день роботи сесії. Крім Андрія Юричка, до роботи була залучена медіатренерка (регіон Східної Європи та Центральної Азії), директорка ГО «Пенітенціарна ініціатива», координаторка з технічної допомоги Євразійської коаліції зі здоров’я, прав, гендерного та сексуального різноманіття (Таллінн) Олена Герман.
Два дні наполегливої творчої праці дали змогу учасникам спільно з організаторами і фасилітаторами виробити дорожню мапу співучасті викладачів та викладачок журналістики університетів України щодо змін в журналістській освіті на цінностях прав людини.
Серед учасників була випускниця ІІ Академії, завідувачка кафедри соціальних комунікацій, доцент Юлія Мельнікова. Вона прокоментувала: «Запрошені експерти поділилися думками, закцентували на актуальних подіях, надали поради. Мені здається, що кожному і кожній важливо відчувати себе частиною якоїсь професійної спільноти – там, де всі говорять однією мовою, там, де відчувається синергія, там, де розумієш усе з півслова.
Завдяки колу професіоналів-однодумців ми змогли самоідентифікуватися, визначити «хто ми?», «куди рухаємося?», «з якою метою», спрямувати зусилля на активізацію студентської і викладацької спільноти у просуванні цінностей прав людини. Надзвичайно приємно було після довгих місяців спілкування на відстані нарешті вживу обмінятися думками, відчути атмосферу дружби, ще й отримати офіційні подяки за особистий внесок, наполегливість та активну роботу з підготовки медіафахівців на цінностях прав людини. Пишаюся, що під час її вручення голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко відзначив, як активно і потужно працює Бердянський осередок НСЖУ (секретар – Юлія Тисленко).
Найбільше сподобався формат «світового кафе», але було замало часу на спілкування з тренерами. Хотілося б зустрітися знову! Вважаю, що саме такі заходи, живе спілкування дають творчий імпульс для просування спільної справи».
Роман Костромицький, доцент кафедри соціальних комунікацій
Фотографії: Юлія Мельнікова, Тетяна Печончик