Уже традиційно наприкінці квітня кафедра початкової освіти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецт організовує Тиждень початкової освіти з метою удосконалення професійної майстерності викладачів та залучення студентів до різних видів творчої діяльності. З 22 по 26 квітня викладачі випускової кафедри зі спеціальності «Початкова освіта» провели відкриті практичні заняття, круглі столи, виховні заходи, обмінювалися досвідом та відкривали секрети успішної професійної діяльності студентам.
23 квітня в групі с16 професор Алла Крамаренко проводила лекцію-диспут «Курс «Я досліджую світ»: практико орієнтований аспект», на якій студенти мали можливість проаналізувати можливості реалізації нового предмета на практиці в НУШ.
Під час обговорення було наголошено, що важко переоцінити роль природничих наук для організації інтегрованого навчання. Наприклад, природничі предмети дають змогу вивчати проблеми людства і розглядати їх причини, сутність і способи вирішення. Студенти визначили, що ці галузі знань ідеальні для включення питань, пов’язаних з вивченням природи через дослідження її законів і процесів; місцем людини в природі; взаємодії людини і природи. Дискутуючи, майбутні фахівці дійшли спільної думки стосовно того, що у процесі навчання здобувачів початкової освіти важливо робити акцент на розвиток навичок пошуку та вирішення конкретних проблем і вивчення взаємозв’язку між наукою, технологією і суспільством.
Цього ж дня доцентом Ладою Чемоніною було проведено майстер-клас «Шість цеглинок Lego як засіб формування мовно-літерної компетентностей молодших школярів», на якому студенти магістратури практично ознайомились із можливостями використання конструктору Lego під час опрацювання різноманітних тем з мови і літературного читання. Своєрідним продовженням майстер-класу стало відвідування наступного дня цими ж студентами уроку навчання грамоти в 1А класі БСШ №16, учні якого навчаються за проектом «На крилах успіху».
24 квітня разом із студентами 4-го курсу старший викладач Ольга Качерова провела майстер клас «Акриловий живопис. Знайомство із сучасною технікою малювання Fluid art».
Fluid art – це техніка малювання рідким акрилом. Фарба, в даному випадку, не наноситься пензлем або мастихіном на полотно, вона розливається, створюючи переходи, хвилі і візерунки, які людина сама намалювати не зможе. На майстер-класі використовували різні прийоми нанесення фарби, капання, розбризкування тощо. Техніка Fluid art відмінно підходить для експериментів з кольором в початковій школі.
У середу, 24 квітня, викладачем Ганною Удовиченко спільно зі студентами 41-42 груп ФППОМ було проведено круглий стіл на тему «Особливості планування занять з англійської мови для школярів 1 класу в умовах НУШ», де обговорювались різні навчальні стратегії та стилі навчання іноземним мовам, щоб мати можливість допомогти кожному учневі початкової школи осягнути свій освітній потенціал і проявити себе у процесі оволодіння англійської мови у ЗЗСО.
25 квітня доцент Катерина Степанюк організувала для студентів 21 групи ФППОМ творчу лабораторію «Особливості музичної освіти молодших школярів в першому класі Нової української школи».
Робота творчої лабораторії передбачала не тільки аналіз програм, підручників та особливостей організації освітнього процесу з музичного мистецтва відповідно до концепції НУШ, але й проведення майстер-класу з музичної терапії за допомогою паперових стаканчиків.
Модератором виступив Даниіл Барабаш, який запропонував авторський варіант ритмотерапевтичної вправи під пісню «Весна» гурту Воплі Відоплясова у виконанні Андрія Хойята.
Під час роботи творчої лабораторії майбутні вчителі початкової школи упевнилися, що застосування музикотерапії та ритмотерапії допомагає налагодити міжособистісне спілкування, забезпечує емоційне розвантаження та підвищує здатність діяти в команді. Така робота в початковій школі допомагає покращити і зберегти здоров’я людини, активізувати пізнавальні процеси, розвивати моторику, емоційний інтелект, що є вимогою впровадження Концепції Нової української школи.
25 квітня кандидатом педагогічних наук, старшим викладачем Тетяною Ніконенко було проведено захід на тему «Нова українська школа: сучасні форми організації освітньої діяльності молодших школярів на уроках математики» для студентів 4 курсу.
Передусім Тетяна Володимирівна нагадала основні положення Концепції НУШ, нового Державного стандарту початкової освіти, зміст ключових компетентностей та мету математичної освітньої галузі, було зроблено акцент на ключових змінах, які відбудуться в другому класі з 1 вересня 2019 року.
Під час заняття студенти працювали в мобільних групах. Разом із викладачем майбутні фахівці мали змогу практично відпрацювати кожну сучасну форму організації освітньої діяльності здобувачів освіти на уроках математики в початковій школі. Велику увагу було приділено використанню ротаційної моделі «Щоденні 3», основними компонентами якої є: математика самостійно, математика разом, математичне письмо. Студенти зрозуміли, що застосовуючи таку форму роботи на уроках математики, молодші школярі мають свободу вибору та можливість використання кінестетичної практики. Не менш цікавим було використання LEGO-технологій (6 цеглинок). Майбутні фахівці під керівництвом викладача складали та репрезентували цікаві завдання під час вивчення нумерації, складу числа, демонстрації відповідей при усному рахунку, побудові логічних ланцюжків, закономірностей, вивчення геометричного матеріалу тощо. Також у студентів була можливість презентували досвід створення та використання лепбуків на уроках математики в початковій школі, як дієвого засобу розвитку навичок самостійної пошукової роботи з інформацією, що є необхідним в сучасних умовах навчання.
Для студентів 21ПО групи 26 квітня було проведено презентацію «STEM-освіта в дії: робототехніка для розвитку алгоритмічного мислення та навичок програмування здобувачів початкової освіти» старшим викладачем Мариною Нестеренко (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-poch-osvity/composition-kaf-poch-osvity/nesterenko/ ). Під час заходу студенти ознайомилися з сутністю STEM-підходу в освіті, а також з технологією конструювання роботизованих систем на базі модульних конструкторів LEGO.
Тижню початкової освіти була приурочена виставка студентських творчих робіт «Природи та мистецтва гармонійний світ» у Бердянському художньому музеї ім. І.І. Бродського, яку організувала доцент Олена Малицька (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-poch-osvity/composition-kaf-poch-osvity/malicka/ ) зі студентами 4 курсу спеціалізації «Образотворче мистецтво». У своїх роботах студенти розкрили особливості фрактальної графіки як напрямку в сучасному образотворчому мистецтві.
Та креативності Тижню початкової освіти додавала фотозона до Великодня, яка створювала атмосферу весняних сподівань на зміни.
Також протягом Тижня початкової освіти на третьому поверсі 5б корпусу функціонувала фотовиставка «Освітнє середовище Нової української школи». Її призначення – візуальна демонстрація ключових особливостей нової Концепції та професійна мотивація майбутніх учителів початкової школи.
Студенти спецальності «Початкова освіта» з цікавістю брали участь у заходах, які проводилися в рамках Тижня початкової освіти, оскільки глибоко усвідомлюють, що незабаром стануть активними учасниками реформи, яка на «десятиріччя визначить освітній ландшафт України» і кожному з них просто необхідно засвоїти ключові моменти Концепції реформування нової української школи.
За матеріалами кафедри початкової освіти
Світлини з архіву кафедри