Освітні компоненти «Історія педагогіки», «Історія менеджменту освіти» передбачають вивчення не лише соціальних умов певної епохи, що зумовлюють прогрес педагогічної науки і практики, а й життєвий шлях видатних особистостей, провідників освіти і науки. Правда раніше велич особистості визначала «керівна» сила суспільства і держави. На жаль, до цього часу ще спрацьовує наш «принцип» ментальної поваги: «Та як же його шанувати, коли він наш і ще живий?».
Рефлексія власного 20-річного досвіду підготовки менеджерів освіти свідчить, що магістранти, заповнюючи рядки магістерських робіт прізвищами сучасних теоретиків і авторів успішних управлінських практик, не знають про них нічого. Але ж «магістр» у цивілізованому світі – це вже перший науковий ступінь і передбачає поширені наукові комунікації.
За останні 5 років на кафедрі менеджменту та адміністрування вшановано пам’ять професора Наума Коломінського (перші дослідження психології менеджменту освіти), професора Євгена Павлютенкова (управління закладом освіти, менеджмент освіти) та директора «Авторської школи Миколи Гузика», народного вчителя України, кандидата педагогічних наук, член-кореспондента НАПН України. Кожному з них було присв’ячено наукові монографії, видані в «Освіті України». Ці артефакти розіслані до НАПН України, академічних бібліотек, педагогічних університетів.
Наразі я розпочав «Хриков – проєкт». Євген Миколайович Хриков – доктор педагогічних наук, професор Луганського національного педагогічного університету ім. Т.Шевченка. Він – визнаний гуру управління шкільництвом, беззаперечний авторитет в царині теоретиків партисипативного внутрішкільного управління.
23 березня 2022 року Євген Хриков вийшов в м.Ірпені на вулицю і зробив зауваження вояку-окупанту. У відповідь його зрешетили автоматними чергами. Сміливий вчинок професора можна порівняти з подвигом Героя України Олександра Мацієвського.
Це не просто видатний теоретик управління, це мій колега, друг, з яким я дискутував і не соромився консультуватися. Тож звернувся до президента ЛНПУ, академіка НАПН України Віталія Курила про започаткування процесу організації постійно діючих наукових читань, присв’ячених світлій пам’яті Євгена Хрикова.
Відповідь позитивна! Наші два університети започаткують нову традицію не лише вшанування, а й героїзації цієї видатної особистості.
Слава Україні!
Слава героїчним патріотам українських університетів!
Василь Крижко