З метою підтримки ґендерної рівності щороку світова спільнота відзначає міжнародний День жінок та дівчаток у науці. Пам’ятна дата встановлена за сприяння ЮНЕСКО та спеціальної структури ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у рамках виконання положень Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Перетворення нашого світу: Порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року».
Однак цей крок відбувся у два етапи. Рівний доступ до наукових досягнень, розробок, програм та інновацій для жінок та дівчаток будь-якого віку було проголошено 20 грудня 2013 року в резолюції ООН «Наука, техніка та інновації в цілях розвитку». А вже за два роки, 22 грудня 2015 року, було проголошено 11 лютого як День жінок та дівчат у науці.
Постанови підтримали більш ніж 60 держав світу, серед яких і Україна.
Автори закликають переглянути ґендерну політику, виявляти та запобігати випадкам дискримінації жіноцтва в науковій сфері.
Питання рівності актуальне й дотепер. У світі жінки та дівчата й досі стикаються із випадками порушення принципу рівності, навіть у шкільній науковій діяльності. За останні роки кількість науковиць скоротилася на 30%. Проте згідно зі статистичними даними Інституту статистики ЮНЕСКО Україна посідає 12-те місце серед 41 країни, нараховуючи рекордні 45%.
За повідомленнями Національної академії наук України найбільше українок-дослідниць працюють у галузі суспільних (65,8%), медичних (65,2%) і гуманітарних (60,3%) наук.
Бердянський державний педагогічний університет також робить свій внесок до високої позиції країни в рейтингу. Із загальної кількості працівників жіноцтво становить 76%, із числа професорів та докторів наук – 63%, зі складу кандидатів наук та доцентів – 81%.
Вітаємо науковиць БДПУ із професійним святом!
Дар’я Кізілова,
лаборантка підрозділу наукової роботи студентів