Із нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови 20 лютого 2024 року професорка кафедри української мови та славістики, докторка педагогічних наук Загороднова Вікторія Федорівна провела загальноуніверситетську лекцію «Українська мова і культура в Німеччині» для здобувачів, викладачів та співробітників Бердянського державного педагогічного університету.
Науково-просвітницький захід Вікторія Загороднова почала з привітання з Міжнародним днем рідної мови, здійснила короткий екскурс в історію свята. Лекторка ділилася інформацією про навчання учнів і студентів української мови в Німеччині, а також розглядала аспекти співробітництва Німеччини у сфері культури та взаємодії з українською громадськістю. Актуальним фактором для ефективності міжнародної співпраці лекторка вважає спілкування – дипломатичне, ділове, професійне. Зазвичай це відбувається англійською мовою, однак спостерігається зростаючий інтерес до української культури та мови в Європі. Це підтверджується запровадженням української мови до програм підготовки студентів у європейських університетах. Українська мова в навчальних закладах Європи не є поширеною, проте В. Загороднова звертає увагу слухачів на існування мовних програм у деяких німецьких університетах. Наприклад, університет Ернста Моріца Арндта пропонує міжфакультетську програму Ukrainicum, що передбачає вивчення української мови та культури протягом двох семестрів. У Німеччині вивчення української мови часто вбудовується у програми зі славістики. Наприклад, Інститут славістики в Університеті Отто Фрідріха пропонує модуль “Практичний курс української мови” в рамках бакалаврських і магістерських програм. Університет Гумбольдта в Берліні також пропонує вивчення української мови в рамках східної славістики. Окремої уваги заслуговує Український Вільний Університет у Мюнхені, який є невеликим академічним центром, спеціалізованим на українознавчих студіях у європейському контексті. У Гамбурзькому університеті, зокрема Інституті славістики, українська мова вивчається як курс за вибором, а також існують курси, присвячені порівняльній граматиці німецької та української мов.
Окрему нішу займає робота з українською громадою Німеччини, спільно з якою щорічно проводиться низка заходів у контексті відзначення знакових дат і подій в історії України, збереження національної ідентичності, а також просування української культури на теренах ФРН. На особливу увагу заслуговує діяльність Українського кіноклубу в Берліні, який протягом 11 років свого існування провів більше 200 показів вітчизняного кіно, відкривши європейському глядачеві завісу безмежного потенціалу української кіноіндустрії.
Важливим осередком поширення й підтримки українства є українські школи вихідного дня. Загалом їх у Німеччині налічується близько 20. Вони функціюють у ключових містах країни – Берліні, Гамбурзі, Кьольні, Франкфурті-на-Майні, Мюнхені, Дрездені та інших. Із кожним роком зростає кількість їхніх учнів.
Лекторка Загороднова Вікторія Федорівна допомогла зазирнути в німецьке суспільство крізь призму розвитку в країні науки й культури. Ознайомила слухачів із питаннями розгалуженості системи освіти у ФРН, розповіла про українськомовну підготовку учнів і студентів, про україністику, міжкультурну комунікацію, інклюзивну освіту й академічну доброчесність в університетах.
Захід пройшов у теплій, дружній атмосфері. У кінці лекції учасники мали змогу отримати відповіді на запитання, пов’язані з освітньою тематикою.
Світлана Глазова,
завідувачка кафедри української мови та славістики,
кандидатка філологічних наук, доцентка