3 липня 2025 р. ЮНЕСКО у співпраці з МОН України провели у «Хілтоні» в Києві високорівневий захід «Наука та інновації для відновлення України». На ньому були представлені напрацювання, співавтором яких є професор Бердянського державного педагогічного університету Ігор Лиман.
Після вітальних слів Міністра Оксена Лісового, представника МЗС України, тимчасового повіреного у справах Німеччини в Україні Максиміліана Раша, Заступниці Генеральної директорки ЮНЕСКО з питань науки Лідії Бріто були ключові доповіді українців.
І так сталось, що Ігор Лиман причетний до обох. І обидва дослідження, про які йшла мова, були анонсовані у виступі Заступниці Генеральної директорки ЮНЕСКО
Президент Малої академії наук України Станіслав Довгий презентував доповідь, яку того року підготувала для ЮНЕСКО МАН. Тоді Ігор Лиман від Science at Risk! Куншт відповідав за підбір для публікації ЮНЕСКО ілюстрацій зі зруйнованою та пошкодженою дослідницькою інфраструктурою України.
Другою ж була доповідь співзасновника ініціативи Science at Risk! Кирила Безкоровайного про дослідження для ЮНЕСКО «Resilient Minds: The unseen struggles of scientists in wartime Ukraine», в якому Ігор Лиман є одним з 4 співавторів.
Після цього К’яра Децці Бардескі, Голова Представництва ЮНЕСКО в Україні, презентувала План дій ЮНЕСКО щодо підтримки наукової екосистеми України. Серед джерел, які покладені в основу цього Плану, і були напрацювання, про які розповідали до того представники МАН і Science at Risk!
Даючи фідбек щодо презентованого плану і подякувавши ЮНЕСКО, Ігор Лиман звернув увагу на те, що і ця війна, і зміни умов розвитку української науки та життя наших науковців мають дуже динамічний характер, тож заплановане сьогодні вже завтра може потребувати коректив.
Саме питання про планування в умовах невизначеності стало першим, яке ситуативний модератор задав кожному з учасників панельної дискусії «Наука та інновації для відновлення і реконструкції України»: Заступнику Міністра освіти і науки України Денису Курбатову, Виконавчій директорці Національного фонду досліджень України Ользі Полоцькій, Президенту Національної академії наук України Анатолію Загородньому, Президенту Малої академії наук України Станіславу Довгому та раднику з питань досліджень і інновацій Представництва Європейського Союзу в Україні Єгору Пивоварову. Далі модераторство взяла на себе радниця-уповноважена Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Ольга Будник.
Завершив захід виступ голови Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій Олександри Антонюк.
Надзвичайно важливо, що, як підкреслюється на сайті ЮНЕСКО, презентований «план передбачає конкретні кроки для:
- Зміцнення наукової інфраструктури;
- Підтримки молодих науковців;
- Розвитку міжнародного наукової співпраці;
- Посиленої інтеграції України до європейського та світового наукового простору.
План передбачає потребу у фінансуванні на суму 18 мільйонів доларів США на 2025–2026 роки для реалізації основних напрямів діяльності».











За матеріалами відділу міжнародних зв’язків