Чорнобильська АЕС – вічний ядерний привид

26 квітня, здавалося б, звичайна дата. Але 26 квітня 1986 року стало датою найбільшої в історії Європи екологічної катастрофи в ядерній енергетиці та Україні. Саме цей день є відліком початку тисячі смертей, скалічених людей та загибелі навколишнього середовища.

-Алло, це ВПЧ-2?
-Так!
-Що у вас там горить?
-Вибух на головному корпусі.
-А там люди є?
-Так. Піднімай наш склад.
– це слова із телефонної розмови, яка вважається найстрашнішою телефонною розмовою ХХ століття.

Два вибухи на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС спричинили обвал більшої частини будівлі та викид великої кількості радіоактивних речовин в атмосферу. Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.

Чисельна територія навколо АЕС стала непридатною для життя, найвідоміше місто-привид – Прип’ять. Мирне місто в одну мить стало кадрами із фільму про апокаліпсис, де радіація присутня й через 37 років, де назавжди зупинився годинник, а на календарі залишилась відмітка «26 квітня 1986 рік». Але це не заважає йому бути улюбленою локацією для журналістів, сталкерів та режисерів.

Щоб запобігти подібним аваріям у майбутньому, наприкінці 1986 року четвертий реактор накрили спеціальним «саркофагом» і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію. У наступні роки через великі пожежі відключили інші три реактори. У 2019 році над станцією запустили новий «саркофаг», оскільки старий був уже непридатний. У наш час Чорнобильська АЕС готується до повного зняття з експлуатації.

Аварія сильно підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції. Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні і тижні аварії, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби.

«Чорнобиль» (НВО, США, Великобританія, 2019) та «Мотыльки» (Україна, 2013) – це художні телевізійні міні-серіали, які змогли достовірно передати всю історію катастрофи та торкнутися душі глядачів. Тому, якщо хтось хоче більше дізнатися про цей відрізок часу, то обов’язково до перегляду.

Завданням і викликом 2022 року для усього світу було не допустити нового Чорнобиля! Недоімперська країна задля свого возвеличення не бачила нічого поганого в тому, аби влаштувати Чорнобиль №2. У перший день війни атомна електростанція була захоплена російськими військовими, тоді ж були вчинені провокації зі сторони рф, взято в полон захисників ЧАЕС та вивезено частину її обладнання.

Україна і світ з острахом спостерігали за тими подіями. Адже це страшно — вдруге пережити катастрофу подібного масштабу з розумінням, що все може бути набагато гірше, ніж тоді.

26 квітня є днем пам’яті про саму катастрофу і загиблих в ній, а також героїзму працівників станції, ліквідаторів, пожежників, медиків і всіх людей, причетних до ліквідації наслідків аварії.

У грудні 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Щодня в цей день проходять пам’ятні заходи, виставки та інформаційні хвилинки про Чорнобильську трагедію.

Вікторія Напрягло


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print