Засновниця Фонду пані Христина Ковшевич-Дурбак, починаючи ще з минулого навчального року, започаткувала нові вимоги для студентів, які претендують на отримання фінансової допомоги.
Зважаючи на обставини, що склалися у зв’язку з пандемією, було вирішено організовувати щотижневі вебінари з найрізноманітнішою тематикою, щоби широко залучити студентів до більш глибшого вивчення англійської мови, оскільки спікери – в основному англомовні. Зважаючи саме на активність учасників, пані Христина згодом визначає, кому та скільки виділяти коштів. Приємно, звичайно, що й студенти Бердянського державного педагогічного університету активно долучилися до участі в змаганнях за право стати стипендіатом Фонду. Варто зазначити, що вже в першому семестрі цього навчального року оплату за навчання отримали дев`ять наших студентів, а невдовзі пані Христина «дасть добро» й іншим на оплату в другому семестрі. Із вересня ц. р. вже пройшло 14 вебінарів. Про їх тематику, спікерів та активність студентів БДПУ свідчить коротенький аналіз.
1. «Збережемо Антарктику для нашого майбутнього» (08.09.2021). Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Ксенія Ніколаєнко, Анастасія Козлова, Юрій Красніков, Тетяна Волканова, Верещак Дмитро, Анастасія Асеєва, Діана Алексєєнко, Олександра Делічобан, Ірина Леута.
Спікер – пан Роберт Свон. Ксенія Ніколаєнко, стипендіатка Фонду зазначає: «На мою думку, цього приголомшливого британця можна сміливо назвати сучасним Робінзоном (через виживання в екстремальних умовах) та Одісеєм (через дивовижні мандри)». Метою вебінару було заохочення до порятунку Антарктики. Студенти отримали відповіді на різноманітні запитання: «Якими були ваші думки, коли ви подорожували Антарктидою, а там були лише ви та нескінченні крижані краєвиди? Вам потрібен був супутник чи самотність була доступною?».
2. «Фінанси ООН для розвитку» (15. 09. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Дмитро Верещак, Оксана Меркулова, Валерія Бетєва.
Спікерка – Аніта Томас, голова Комітету НУО (КНГО). Студенти отримали цінні знання з фінансових систем. Спікерка надала багато інформації та відповіла на запитання, як-от: «Чи знизиться роль традиційної фінансової системи через розвиток криптовалют? Якщо так, то скільки?» тощо.
3. «Дізнаємось про ЦУР, чисту енергію та дії щодо клімату» (22. 09. 2021). Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Юрій Красніков, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Дмитро Верещак, Валерія Бетєва.
Анжеліка Шамеріна – спікерка, яка має понад 20-річний професійний та академічний досвід у розробці та впровадженні різноманітних екологічних програм. Студенти дізналися про різні шляхи видобутку «чистої» енергії, нові види енергії та важливість еко-змін у нашому світі. Студенти отримали відповіді на різноманітні запитання: «Чи повинні були люди з дитинства знати про екологічні проблеми та захист? Як ми можемо цього досягти?».
4. «WOMENONE – Виховувати дівчину. Змінити світ» (29. 09. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Дмитро Верещак, Оксана Меркулова, Валерія Бетєва.
Пані Дейлі Хеддон – генеральна директорка некомерційної організації WomenOne, яка зосереджена на забезпеченні можливостей для дівчат здобути якісну освіту в усьому світі. Студенти ознайомилися з сучасними проблемами жіночої освіти. Завдяки доповіді спікерки студенти дізналися ще й про шляхи її вирішення та визнали для себе відповідь на запитання: «Чи тільки жінки можуть боротися за освіту для дівчат, чи чоловіки також можуть долучитися?»
5. «Освоєння космосу та сталий розвиток: як космічні дослідження служать ЦУР?» (06. 10. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Дмитро Верещак, Оксана Меркулова.
Спікер Алекс Росселло презентував інформацію про використання різних «космічних технологій» у різних «земних» сферах життя людей. За словами студентки Олени Роговік: «мені було цікаво почути яке життя чекає моє та майбутні покоління. Цей вебінар дає змогу зрозуміти, що всі сфери життя тісно пов’язані між собою так кожен може вплинути на всі них». Студенти отримали відповіді на різноманітні запитання: «Що більш імовірно в майбутньому – що наша планета зможе зберегти свої ресурси або нам доведеться шукати їх на інших планетах?».
6. «Дельта-варіант SARS-CoV-2 та пандемічна дезінформація» (13. 10. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Дмитро Верещак, Оксана Меркулова, Валерія Бетєва.
Вільям Н. Ром – доктор, почесний професор медицини Школи медицини Лангоне Нью-Йоркського університету та науковець Школи глобального громадського здоров’я Нью-Йоркського університету. Доповідь складалась з 2 частин – основна інформація про Дельта-варіант та міфи про нього. За словами стипендіатки Анастасії Козлової: «важливим було дізнатися про різновиди вірусів та їх вплив на людей. Доктор Ром цілком доступно і доволі інформативно пояснив ефект, який людина може отримати після вакцинації». Отриманні знання допоможуть студентам покращити заходи самозахисту від вірусу і боротися з мракобіссям про пандемію».
Студенти отримали відповіді на різноманітні запитання: «Які ваші прогнози, як довго людство буде страждати від мутацій Covid?» тощо.
7. «Кредитування Світового банку для підтримки бідних домогосподарств в Україні під час пандемії Covid-19» (20. 10. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Дмитро Верещак, Оксана Меркулова.
Спікерка пані Катерина Петрина – старша спеціалістка із соціального захисту Світового банку. Упродовж вебінару вона торкнулася важливих для домогосподарств питань, зокрема, підтримки домогосподарств під час пандемії. Студенти отримали корисну інформацію та поради щодо допомоги своїй країні та відповіді на різноманітні запитання, як-от: «Яку позицію займає банк у сучасному житті? Що має знати кожна людина з банківської сфери, щоб почувати себе комфортно в сучасному суспільстві?».
8. «Розширений рівень медичної діагностики» (27. 10. 2021),
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Валерія Бетєва, Дмитро Верещак, Тестова Дарина, Асєєва Анастасія.
Містер Чад МакКленнан – президент і головний виконавчий директор Koios Medical, Inc., компанії, розповів про труднощі, з якими стикається медична діагностика в цілому, а особливо в час пандемії. Студенти дізналися про використання ультразвуку в діагностиці та отримали інформацію про рак та covid. Доповідач вичерпно та чітко відповідав на запитання, як-от: «Чому важко діагностувати деякі захворювання на тій стадії, коли вони легко піддаються лікуванню? Які чинники дозволяють якомога довше приховувати серйозні проблеми зі здоров’ям? Чи залежить це від організму людини чи рівня медичного розвитку?».
9. «Огляд і коментар COP26 від World Information Transfer, Inc» (03. 11. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Дмитро Верещак, Дарина Тестова.
Спікерами була делегація від WIT: Фаррі Габа, Сюзі Халлак, Катерина Павлова, Аріель Гранат, Джейд Сакер. Делегація WIT обговорювали прийняті рішення щодо зміни клімату 2021 року. Студенти розглянули питання глобальних кліматичних проблем і їх можливих варіантів рішення. Отримали відповіді на питання, як-от: «Чим Шотландія відрізняється від будь-якої іншої країни світу з точки зору WIT»?.
Стипендіат Юрій Красніков наголошує: «З усіх вебінарів, організованих World Information Transfer, мені найбільше сподобалася розмова з делегатами WIT на COP26 в Глазго. Перебуваючи в Україні, учасники зустрічі (студенти) відчули себе присутніми на Конференції ООН зі зміни клімату. Найкращим для мене були живі емоції делегатів. Я дуже вдячний за неймовірно захоплюючу та цікаву зустріч».
10. «Огляд і коментар COP26 від World Information Transfer, Inc» (11.11. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Валерія Бетєва, Тетяна Волканова, Дмитро Верещак.
Команда спікерів: Фаррі Габа, Аріель Гранат, Апурв Гупта, Сюзі Халлак, Катерина Павлова, Джейд Сакер продовжили рухатися сферами, в яких були прийняті рішення під час COP26. Стипендіатка Валерія Бетєва зазначає: «Я згодна з думками, які висловлювали представники делегації, про кожне з рішення COP26 та сподіваюсь, що в майбутньому зможу ще побувати на схожих вебінарах». Отримали відповіді на різноманітні питання, як-от: «Чи є нові проблеми клімату, які нещодавно з’явилися та обговорювалися на COP26»?.
11. «Тварини та Covid-19» (17.11.2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Валерія Бетєва, Дарина Тестова, Оксана Меркулова.
Спікер – доктор Вільям Д. Харді, директор ветеринарної лабораторії. Студенти дізналися про зоонози, їх особливості та вплив на людство. За словами студентки Карини Сокур: «було цікаво бути на цьому вебінарі, і зараз я знаю, які з домашніх тварин можуть бути носіями вірусу». Студенти отримали відповіді на різноманітні запитання, як-от: «Чи є приклади вірусів, які вражали людей і тварин у минулому подібно до COVID-19»?.
12. «Покращення для малих острівних держав, що розвиваються, SIDS» (01.12. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Ксенія Ніколаєнко, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Валерія Бетєва, Оксана Меркулова, Дарина Тестова, Дарія Радченко.
Спікер Ріад Меддеб – старший головний радник з питань малих острівних держав, що розвиваються (SIDS) в ПРООН. Студенти дізналися про шляхи покращання життя в малих острівних державах: діджиталізація, створення «синьої» економіки та покращання екологічного стану. Під час вебінару спікер розповів про підтримку малих острівних держав у їх розвитку. Отримали відповіді на різноманітні запитання, зокрема, й на такі: «Пане Ріад Меддеб, на вашу думку, в умовах глобалізації, коли на все так чи інакше впливають великі й могутні країни, чи зможуть острівні країни зберегти свою ідентичність? Чи існує ризик для острівних країн зникнути через глобальне потепління та підвищення рівня океану?».
13. «Конференція ООН під час Covid-19» (08.12. 2021).
Присутні: Альона Чернишенко, Даниїл Хабаров, Дарина Вишневецька, Анастасія Козлова, Ірина Леута, Олена Роговік, Олександра Делічобан, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Каріна Сокур, Наталія Руднєва, Валерія Бетєва, Оксана Меркулова.
Спікер Ігор Шпіньов – начальник офісу заступника Генерального секретаря Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй та конференційного управління. Упродовж вебінару студенти мали змогу дізнатися про важливі теми, яких торкаються під час конференцій ООН та особливості проведення конференцій під час Covid-19. Отримали відповіді на питання, як-от: «Яка головна мета конференцій ООН під час Covid-19? Чи змінилися пріоритети в рішенні через пандемію?».
14. «До світу, вільного від загрози наземних мін: підхід до охорони здоров’я» (14.12.2021 р.)
Присутні: Альона Чернишенко, Дарина Вишневецька, Ірина Леута, Наталія Руднєва, Настя Козлова, Юрій Красніков, Діана Алексєєнко, Дмитро Верещак, Олена Роговік, Ксенія Ніколаєнко, Валерія Бетєва. Спікер – Хьюг Лоренж разом із Христиною Ковшевич-Дурбак запросили студентів відвідати вебінар, присвячений захисту людей від наземного мінування. На вебінарі поговорили про рівень небезпеки вибухової зброї. Обговорили необхідність навчання про ризики використання вибухових боєприпасів. Також спікер поділився інформацією про те, як варто навчати дітей діяти у таких ситуаціях. Окремо великий пласт розмови спікер присвятив схемі протимінної дії. Варто зазначити, що вебінар був доволі інформативним і став приводом для роздумів. Альона Чернишенко: «Я вважаю цю тему дуже важливою через те, що кожного дня десь на планеті ідуть бойові дії і хтось зазнає поражень і гине, в тому числі, і через міни. Спікер, пан Хьюгус Лауренж, дуже доступно розповів про діяльність UNICEF, спрямовану на захист громадян від мінної зброї. Його презентація була насичена схемами, графіками, тому дуже легко вдалося зрозуміти тему і стан справ. Мені здається, що подібні вебінари повинні проводитися навіть на всіх рівнях, щоб запобігати насилля і попереджати про небезпеку». Студенти отримали вичерпні відповіді, зокрема, на такі питання: «Які основні причини стрілянини студентів у школах/університетах?», «Як ми можемо запобігти такій загрозі?».
Степан Герилів,
регіональний директор Фонду імені Катерини Ковшевич
Альона Чернишенко, студентка ФФСК БДПУ, стипендіатка Фонду
Світлини з архіву Альони Чернишенко