Математик минулого, математик майбутнього

Є в біографіях яскравих рядки,

що місто наше славлять…

До 105-ї річниці світлої пам’яті Г. Ф. Вороного

Шкільні роки вченого-математика Георгія Феодосійовича Вороного (з 1-го по 5-ий клас) пройшли у Бердянську. На той час чоловічу гімназію, де навчався майбутній світоч математичної науки, очолював його батько – Феодосій Якович Вороний – магістр російської філології, який працював професором у Ніжинському ліцеї, а згодом очолював гімназії у Кишиневі, Бердянську, Прилуках. Ф. Я. Вороний, педагог за покликанням, ще в роки студентства у Київському університеті став ініціатором створення безплатних недільних шкіл для робітничої молоді. Просвітницькі ідеї Феодосій Якович втілював у життя і в рідному селі Журавці (нині – Черкаська область): власним коштом побудував школу, де вчилися селянські діти.

Після закінчення Прилуцької гімназії Г. Вороний вступив до Санкт-Петербурзького університету. У 1894 році захистив магістерську дисертацію на тему «Про цілі числа, залежні від кореня рівняння третього ступеня». У тому ж році був вибраний професором Варшавського університету, де вивчав ланцюгові дроби. У 1897 році захистив докторську дисертацію на тему «Про одне узагальнення алгоритму безперервних дробів», удостоєну премії імені Буняковського. У Варшаві у Вороного навчався майбутній відомий польський математик Вацлав Серпінський.

Наукові праці Георгія Вороного були визнані геніальними ще його сучасниками.

20 листопада, в день 105-ої річниці світлої пам’яті видатного вченого, за ініціативою кафедри математики на факультеті фізико-математичної і технологічної освіти пройшли математичні читання, присвячені життю й творчості Г. Ф. Вороного. Гарно ілюстровані, інформаційноємні доповіді для студентів 1-4-го курсів підготували магістранти О. Буркут, К. Мороз, Д. Тінькова, А. Василенко. Слухачам було цікаво дізнатися, що математичні об'єкти – діаграми Вороного – нині широко застосовують у науці, техніці, виробництві: в комп'ютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні роботів, розпізнаванні образів, створенні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних систем, мікробіології, радіаційній фізиці, фізичній хімії, астрономії, астрофізиці, кристалографії, медицині, археології, антропології, картографії тощо (див. світлини).

Діаграми Вороного використовуються фахівцями багатьох галузей знань практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, Японії, Австралії, Гонконгу, Новій Зеландії тощо. У 2004 р. в Токіо (Японія), були започатковані щорічні VD-конференції (Міжнародні конференції з діаграм Вороного). До речі, в Англії вивчення діаграм Вороного передбачено шкільними навчальними програмами.

Г. Вороний – один з найбільш цитованих математиків світу. Сайт в Інтернеті "Voronoi diagrams" нараховує понад 100 000 веб-сторінок.

У 2008 році Національний банк України видав пам’ятну монету «Георгій Вороний» в серії «Видатні особистості України».

Ганна Лазаренко,

магістрантка факультету ФМТО БДПУ

Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print