Народні говори – невичерпне джерело української літературної мови

Таку тематичну презентацію  до  Дня української писемності та мови підготували здобувачі вищої освіти філологічного відділення соціально-гуманітарного факультету під керівництвом викладачів кафедри української мови та журналістики Валентини Юносової та  Романа Костромицького.

Тему презентації вибрано не випадково, адже нині чимало українців, вимушено змінивши місце свого проживання у зв’язку з повномасштабною війною, виразніше відчувають різницю в мовленні людей з різних регіонів України. Присутніх ознайомили з основними наріччями української мови та їхніми говірками, історією їх виникнення, наголосили на специфічних фонетичних, лексичних та граматичних рисах кожного діалекту. Особливу увагу звернули на семантичні діалектизми – слова, які в літературній мові мають зовсім інше значення, як-от: гора – «горище»,  врода– «врожай»,   берег – «гора» та ін.  Цікаво було простежити, як називають ті самі предмети в різних куточках України, наприклад: картопля, бараболя, бульба, мандебурка, ріпа, біб тощо. Попри те, що діалектизми належать до лексики обмеженого вживання,  водночас вони є потужними джерелами, які живлять велику ріку нашої мови, збагачуючи її синоніміку, зумовлюючи її красу, милозвучність, різнобарвність. Літературна мова об’єднує і зближує народні говори, розвиває в них нові якості.    Незважаючи на те, що під впливом літературної мови народні говори змінюються і певною мірою нівелюються, вони поруч з літературною мовою житимуть завжди.

Щороку в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, у якому беруть участь шанувальники української мови з багатьох країн світу. Завідувачка кафедри української мови та журналістики Юлія Мельнікова запросила здобувачів вищої освіти нашого університету долучитися до першого етапу конкурсу.   

Тож вивчаймо мову, розвиваймо і збагачуймо її! Нехай не міліють і не замулюються її кришталеві джерела, а її вікопомні письмена не губляться в плині часу!  

Щиро дякуємо учасникам заходу!

Кафедра української мови та журналістики вітає всіх шанувальників рідного слова зі святом – Днем української писемності та мови!

За матеріалами кафедри української мови та журналістики


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print

Залишити відповідь