Кажуть, що історія циклічна…і кому, як не українцям, знати про це. Життя нашої країни та її народу складається з періодичних кровопролитних воєн, втрат сотень тисяч людей, зруйнованих доль.
Однією із найжахливіших сторінок нашої історії є Друга світова війна – роки, коли весь світ тримався за тоненьку волосину, щоб не впасти у прірву нацизму. Та світ вистояв, виборов свою незалежність і тепер згадує цей день 8 травня.
День памʼяті та перемоги над нацизмом у другій світовій війні 1939–1945 років — державне свято України, яке було встановлено 29 травня 2023 року Верховною Радою України і відзначається щороку 8 травня.
8 травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла «Акт про беззастережну капітуляцію» Збройних сил Нацистської Німеччини. Він був підписаний ще 7 травня в місті Реймсі (Франція), однак ратифікований наступного дня у Берліні. Із цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування.
Для цивілізованого світу 8 травня — точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу, а не про тріумф одних народів над іншими. Україна вшановує пам’ять мирних цивільних людей, які загинули або постраждали від бойових дій та окупації їхніх міст і сіл, дітей війни, примусових робітників.
Основний девіз цього дня «Ніколи знову», але не всі його дотримуються. Для когось слова «можем повторить» більш значущі та героїчні. І знову світові, а особливо українцям, треба брати до рук зброю, щоб захистити себе від модифікованого нацизму.
Як кажуть історія циклічна, тому варто загадати – чим закінчилась перша епідемія нацизму. Ми віримо, що перемога буде й над другою хвилею.
Вікторія Напрягло
Ілюстрація: Арсеній Мельніков