Повертаючись до Ольвії

Археологічна практика на гуманітарно-економічному факультеті вже давно стала невід’ємною складовою літніх канікул майбутніх істориків. Кожного року наші студенти повертаються до «Щасливого міста», щоб перевірити на практиці набуті знання з методики археологічних досліджень та історії України, отримати нові навички польової археологічної роботи, знайти нових друзів та перевірити старих. Археологічна практика не тільки посідає важливе місце в процесі підготовки майбутніх фахівців, але й допомагає сформувати міцний колектив та сприяє розвитку особистості.

Після минулорічної перерви берег Бузького лиману знову зустрів десятки наметів археологів із різних куточків України, серед яких були і бердянці під керівництвом кандидата історичних наук Валентини Папанової та автора статті. Цього року на території Національного історико-археологічного заповідника «Ольвія» велося одразу декілька розкопів. Наші студенти долучилися до дослідження території колишньої римської цитаделі, де працювали на ділянці Р23 під керівництвом доктора Альфреда Твардецького (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) та к.і.н. Марії Новіченкової (Інститут археології НАНУ). За два тижні група вдало виконала програму практики від облаштування табору до камеральної обробки матеріалу.

Серед знахідок є вироби з бронзи (гвіздки, монети, обручки), заліза та скла. Керамічний матеріал представлений, як археологічно цілими формами, так і фрагментами, що датуються від V ст. до н. э. до перших століть нашої ери.

Співробітники експедиції – к.і.н. Олександр Кузьміщев (керівник ділянки П-1) та  м.н.с. Андрій Івченко (керівник ділянки Некрополь) прочитали студентам лекції з історії Ольвії та сучасних досліджень ольвійського некрополю.

У свій вільний час практиканти відвідували бібліотеку НІАЗ «Ольвія», насолоджувалися краєвидами та відпочивали коло багаття, де свій день народження цього року зустріли одразу двоє членів експедиції Ольга Хараман та Микола Ганник.

За сумлінну роботу група студентів БДПУ отримала грамоту від начальниці Ольвійської міжнародної археологічної експедиції Інституту археології НАН України, зам. директора ІА, члена-кореспондента НАНУ Алли Буйських, керівника археологічної місії «Ольвія» Інституту археології та етнології Польської академії наук, доктора Альфреда Твардецького та директора НІАЗ «Ольвія» ІА НАНУ, к.і.н. Романа Козленка.

За давньою традицією археологів у кінці практики відбулася урочиста посвята, яку провів «жрець» Олександр Кузьміщев. Із дозволу ольвійських богів, за важку працю та захист Ольвії під час пожежі студентам-першокурсникам була дарована «проксенія», а двом магістрантам БДПУ – «ольвійське громадянство».

За цей польовой сезон ми вдячні ректору університету, професору Ігорю Богданову, декану ГЕФ Тамарі Макаренко, голові профкому, доценту Віталію Лолі, а також нашим спонсорам – Татевик Авдолян, Арсенію Голику, Геннадію Клещунову, Григорію Линнику, Сергію Махіненко, Ользі Містюк, Олександру Пономарьову.

Текст і фото – Олексій Короткий, аспірант, старший лаборант

навчальної археологічної лабораторії  БДПУ


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print