У четвер, 7 жовтня, відбулася чергова конференц-зустріч здобувачів вищої освіти спеціальності 061 Журналістика та викладачів кафедри соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету з модераторами Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, метою якого є формування активної громадянської позиції й поваги до людської гідності, а також створення можливості для кожного знайомитися зі зразками кращих та актуальних стрічок.
Учасники зустрічі мали нагоду переглянути румунський документальний фільм «Колектив», який був створений Олександром Нанау – номінантом на премію Оскар у категоріях «Найкращий документальний фільм» та «Міжнародний повнометражний фільм».
Стрічка знайомить глядача з подією 2015 року, коли 27 людей загинуло і 180 було поранено внаслідок пожежі в бухарестському клубі «Колектив». Ще більше людей зазнали опіків і померли в лікарні від несмертельних ран. Журналісти проводять розслідування, крок за кроком розкриваючи масштабні махінації у сфері медицини. Громадськості була представлена шокуюча інформація про те, що компанія Hexi Pharma (постачальник антисептиків) постійно фальсифікувала документацію на поставлені дезінфікуючі засоби та розбавляла їх, що призводило до порушення санітарних норм у лікарнях та поширенню бактерій, а відтак – до великої кількості смертей пацієнтів. Уряд своєю чергою покривав незаконні дії всіх причетних до цього злочину. Коли на телебаченні виступив журналіст газети «The Gazette» Каталін Толонтан, щоб обговорити деталі журналістського розслідування, міністр охорони здоров’я відкинув наполягання представника преси на фактах та доказах, до того ж стверджував, що урядові перевірки показали 95-відсоткову ефективність дезінфікуючих розчинів.
Фільм завершився неоднозначно: намагання нового, молодого, міністра охорони здоров’я та працівників преси вплинути на думку громадськості, зламати корупційну схему зазнали поразки, оскільки соціал-демократи перемагають на виборах, набираючи дивним чином найбільшу кількість голосів за всю історію. Журналістам «The Gazette» радять надалі мовчати та шантажують, указуючи на членів їх сімей. Пізніше державна лікарня призначає керівника, який не має кваліфікації та юридично не може керувати лікарнею.
Стрічка наштовхує глядача на філософські роздуми та зміцнює громадянську позицію, викликає обурення та неприйняття таких методів влади. А студенти-журналісти мають змогу прослідкувати за перебігом журналістського розслідування не байдужих до суспільного життя представників преси, що керуються головними принципами професії – гуманізмом, патріотизмом, демократизмом.
Після перегляду фільму учасники перейшли до обговорення, висловлення вражень. Організатори подякували всім та запросили долучитися до наступних переглядів у рамках співпраці.
Текст – Чередниченко Анастасія