Професія педагога в усі часи залишалася найбільш шанованою, але одночасно і найважчою. Що робить педагога Педагогом? Що ним керує? Можливо, любов до свого предмета і хороша професійна підготовка? А може, особиста привабливість чи вміння доступно викладати знання? Чи особливі риси характеру? Що саме? Загадка… Але вміння передати свій досвід молоді, тим, хто входить у самостійне життя – це, безперечно, талант.
Саме такий талант має дивовижна людина, кандидат педагогічних наук, професор кафедри соціальної педагогіки Бердянського державного педагогічного університету Володимир Котляр.
55 років свого життя віддав Володимир Пилипович освітянській роботі. Після закінчення у 1960 році факультету підготовки вчителів початкових класів Глухівського педагогічного інституту, як кращий випускник, він був направлений на роботу до Запорізького державного педагогічного інституту, в якому тільки но був створений факультет дошкільного виховання. Володимир Пилипович став одним із тих, хто стояв біля витоків створення сучасних методик навчання та виховання дітей дошкільного віку та створення системи професійної підготовки кадрів для цієї освітньої ланки.
Становлення Володимира Котляра як науковця відбулося у НДІ дошкільного виховання АПН СРСР (м. Москва), де він успішно захистив кандидатську дисертацію. Спілкування з корифеями дошкільної психології та педагогіки О. Запорожцем, Л. Венгером, О. Леонтьєвим, В. Давидовим, Т. Комаровою та іншими остаточно сформувало коло його наукових інтересів.
Працюючи у Запорізькому державному педагогічному інституті, а з 1985 року в Бердянському державному педагогічному інституті він майже 30 років обіймав посаду завідуючого кафедри.
Вагомими є наукові праці Володимира Пилиповича, які опубліковано в Україні та за її межами (Росія, Італія, Німеччина та ін.). Він є автором монографій, навчальних та методичних посібників, наукових статей серед яких відомими є “Генезис сенсорних способностей”, “Изобразительная деятельность дошкольников”, “Основи образотворчого мистецтва і методика художнього виховання дітей”, “Методологічні засади сучасної професійної підготовки соціального педагога”.
Понад 10 років Володимир Котляр переймається проблемами компетентнісного підходу у професійній підготовці соціального педагога; взаємодії дошкільного освітнього закладу і сім’ї; формування правової культури у дітей підліткового віку; професійної етики майбутнього соціального педагога. Він є прикладом і наставником для молодих викладачів та науковців.
Особистість Володимира Пилиповича – це не лише високий професіоналізм, вражаюча ерудиція і компетентність, це ще й простота у спілкуванні, доброзичливість, щирість та інші прекрасні людські якості.
Згідно з Указом президента України “Про призначення державних стипендій видатним діячам освіти”, протягом двох років її отримуватиме Володимир Котляр.
Вітання викладачів кафедри соціальної педагогіки:
“Шановний Володимире Пилиповичу! Ми з радістю відзначаємо, що маємо честь співпрацювати з Вами на ниві вітчизняної освіти і науки. Нас єднають не тільки спільна справа, наукові інтереси, а й теплі, товариські взаємини, що допомагають вирішувати найскладніші завдання та проблеми сучасності.
Бажаємо Вам здійснення творчих наукових задумів, міцного здоров’я та оптимізму, що стануть запорукою успішної та плідної праці на освітянській ниві! Нехай кожен Ваш день буде сповнений радості та задоволення від роботи, а Ваша діяльність і надалі сприяє розвитку освіти і науки України! Щасливого життя з новими злетами!”
З повагою,
викладачі кафедри соціальної педагогіки БДПУ