СПІВПРАЦЯ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ. ЗДОБУТКИ ЗРОСТАЮТЬ

Нотатки із відрядження професора І. І. Лимана до Мексики

З 18 листопада по 3 грудня 2012 р. координатор міжнародної діяльності БДПУ професор Ігор Лиман перебував у Мексиці в рамках співпраці бердянського вишу із Заслуженим Автономним Університетом Пуебла (BUAP) і гранту на дослідження пам’яті, отриманого доктором цього мексиканського вишу Вікторією Перес.

Notes from the trip of Professor I. Lyman to Mexico

І. І. Лиман взяв участь у І-му Міжнародному симпозіумі «SIMEM», виступивши з годинною доповіддю «Post soviet experiences of using the oral histories methodology to study memories about traumatic pasts». Робота з підготовки симпозіуму тривала впродовж 10 місяців. То ж БДПУ був представлений постерами 8 студентів, аспірантів і викладачів кафедри історії України. В рамках симпозіуму відбувалась присвячена Другій світовій війні фотовиставка, сформована з фотодокументів, виявлених І. І. Лиманом і В. М. Константіновою в архівах, музеях і бібліотеках України та Німеччини. В. Перес переклала іспанською інформаційні тексти, що супроводжували кожне фото. Сама В. Перес на симпозіумі виступила з доповіддю, в основу якої покладено фільм ««Оскар» за хоробрість», транскрибований студентами БДПУ Ю. Білаєм і О. Ушаковим. Загалом за результатами симпозіуму історики БДПУ отримали 11 сертифікатів участі в ньому.

У ході симпозіуму розпочались переговори про співпрацю БДПУ із розташованим у місті Мехіко Музеєм пам’яті та толерантності (Memory and Tolerance Museum), директор — Джакобо Дайан.

29-30 листопада І. І. Лиман взяв участь у міжнародному семінарі «Por Una Cultura de Paz: Cómo Suprimir la Violencia Contra las Mujeres» (співголова організаційного комітету – історик BUAP Ельва Рівера Гомес). В рамках цього семінару доповіддю «Estudio de la discriminación y violencia contra la mujer por parte del Instituto de la Urbanística Histórica de la Universidad Estatal Pedagógica de Berdyansk, Ucrania», підготовленою спільно з В.М. Константіновою, презентувався очолюваний останньою Інститут історичної урбаністики при БДПУ. У наступному році запланована публікація матеріалів семінару в одному з мексиканських видавництв. Семінар був організований BUAP спільно з Federación Mexicana de Universitarias. Участь у цьому семінарі стала логічним продовженням співпраці в дослідженні гендерної проблематики, яка розпочалася в ході візиту делегації БДПУ до BUAP у 2011 р. Під час семінару зав’язалась низка потенційно перспективних для розгортання міжнародного співробітництва БДПУ знайомств із науковцями та викладачами як Мексики, так і інших країн, зокрема, Коста-Ріки (доктор Заїда Фонсека Херрера), Болівії (доктор Глорія Магна Техада Хуртадо), Аргентини (Марта Міхалек).

Було відвідано й конференцію, присвячену історичній архівістиці.

Плідною виявилась робота в бібліотеці BUAP. І. І. Лиман, досліджуючи біографію колишнього учня Бердянської чоловічої гімназії В. Хавкіна, виявив там кілька десятків звітів про діяльність цього славетного бактеріолога та низку наукових статей самого В. Хавкіна, опублікованих в англомовній періодиці та часописах кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Не менш вдалою була робота в Історичному архіві Пуебла.

Під час візиту до Мексики І. І. Лиман поєднував безпосередньо наукову діяльність із організацією подальшої співпраці між структурними підрозділами БДПУ та BUAP. Ціла низка домовленостей досягнута з мексиканськими істориками. Серед них – започаткування Інститутом історичної урбаністики при БДПУ та істориками BUAP спільного серійного видання «Жінка та місто».

Проведено низку зустрічей з директором інституту фізики Франсіско Рівасом Сільвою, науковими групами, що діють у Інституті фізики (Феліпе Перес), на фізико-математичному факультеті (Ольга Летісія Фукс Гомес), обчислювальному факультеті (Маркос Гонзалес Флорес, Хосе Італо Кортес) тощо.

Це стало продовженням переговорів, що проводились у жовтні 2012 р. в BUAP науковцями БДПУ В. І. Межуєвим і Н. Л. Сосницькою. Надзвичайно широкі перспективи для бердянського педагогічного вишу відкриває зацікавленість низки наукових груп BUAP у використанні досвіду педагогів БДПУ з методики викладання фізики, математики та інших дисциплін.

Під час візиту активно продовжувалось виконання цілої низки домовленостей, що були досягнуті раніше. Зокрема, мексиканська сторона завершила підготовку своєї частини книги, що буде видана Центром гендерних досліджень БДПУ; передана до збірки матеріалів конференції, що вийде у Мексиці, стаття професора БДПУ О. Д. Харлан. Доктор Феліпе Перес закінчив оригінал-макет і передав до БДПУ видання «Temas actuales de la Fisica y la Ciencia de Materiales», в якому вміщено статтю бердянського науковця Г. І. Шишкіна. У передмові до цього видання мексиканці редактори спеціально пишуть про співпрацю між БДПУ та BUAP.

Продовжено підготовку візиту до БДПУ навесні наступного року двох магістрантів BUAP – філолога та історика, яка мають намір впродовж місяця отримувати консультації у викладачів бердянського вишу.

З іншого боку, уточнювались деталі щодо навчання в BUAP кількох вчорашніх і теперішніх студентів БДПУ, які вже здали або ж найближчим часом складатимуть вступні екзамени до мексиканського вишу.

Продовжено переговори про візит до БДПУ представників адміністрації BUAP, що може стати важливим кроком на шляху розгортання співпраці двох вишів.

З метою популяризації цієї співпраці І. І. Лиман виступив на радіо  міста Пуебла, де розповів про БДПУ і про ті заходи, що проводяться спільно з BUAP.

Важливо, що всі витрати по візиту бердянського науковця до BUAP взяла на себе мексиканська сторона.

«УС» (за матеріалами, наданими професором І. І. Лиманом)


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print