Психолог? Нет, он не волшебник,
Не шарлатан, не чародей,
Не жизненных задач решебник,
Он – Человек среди людей.
23 квітня психологи всієї України відзначали своє професійне свято. В Бердянському державному педагогічному університеті кафедра психології Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв провела цей день по-особливому: вона урочисто відкривала Перший регіональний фестиваль практичної психології та арт-терапії «Психологічний калейдоскоп». На відкритті тренерами було презентовано майстер-класи та підведено підсумки попередніх днів роботи Тижня психології.
Цілих два дні студенти та викладачі могли відвідати дванадцять майстер-класів різної тематики, на яких можна було отримати неоціненний досвід роботи практичного психолога й арт-терапевта, зазирнути в глибини своєї особистості, попрацювати з власними проблемами, переживаннями, емоціями та страхами, насолодитися приємним спілкуванням та гармонізувати внутрішній світ.
Специфічними методами роботи та унікальними психологічними техніками поділилися не тільки викладачі кафедри психології та співробітники навчальної психолого-консультативної лабораторії, а й спеціально запрошені тренери.
Так, свій майстер-клас на тему «Стабілізація внутрішнього стану за допомогою інтуїтивно-метафоричного малювання» провела сертифікований арт-терапевт, педагог студії творчого розвитку «Інсайт» Світлана Омельницька, яка познайомила студентів з новим екологічним методом балансування фізичного та емоційного стану людини. По закінченню заняття всі учасники не лише отримали заряд енергії та позитиву, а й розкрили власний потенціал, про який не здогадувалися раніше.
Другим гостем фестивалю стала Наталя Телегуз – практичний психолог, арт-терапевт, майстер системних розстановок, сертифікований спеціаліст із роботи з асоціативними картами, коуч, керівник дитячого центру «Інсайт», яка провела незрівнянні майстер-класи «Мандала, яку я обираю» та «Техніка символдрами «Квітка моєї долі». Тренер на практиці показала як можна звільнитися від психологічних бар’єрів та досягти реалізації власних бажань.
Новинками у світі психології в БДПУ стали майстер-класи викладачів кафедри психології. Так, старший викладач, сертифікований арт-терапевт Олена Колпакчи разом зі студентами старших курсів розкрила загадковий світ гримотерапії. Її майстер-клас «Техніка парного гримування «Я і ти» дав змогу побачити себе очима інших.
Сертифікований арт-терапевт, кандидат психологічних наук, асистент Наталя Сердюк познайомила учасників із незвичайним методом арт-терапії – акватипія. Так, за допомогою скла та фарби, учасники мали змогу отримати досвід самовираження, зняти внутрішній контроль та активізувати власний творчий потенціал.
Нестандартним підходом до роботи як завжди здивувала Ольга Фролова – арт-терапевт, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології, яка на майстер-класі «Я реальне», «Я ідеальне» та «Я соціальне» презентувала авторську колоду асоціативних карт «Коти» та показала технологію роботи з нею для самопізнання та самовдосконалення. А трансформаційна психологічна гра «Колесо життя» надала учасникам можливість отримати комплексне бачення проблемної ситуації та знайти можливі шляхи її вирішення.
Кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри психології Олена Горецька на майстер-класі «Скарб моєї душі» використовувала арт-терапевтичні техніки для самоактуалізації особистості, усвідомлення своїх потенцій і можливостей, розкриття внутрішніх ресурсів, набуття відчуття внутрішньої свободи і впевненості, розвитку інтересу до свого внутрішнього світу та життя, підвищення рівня психологічної компетенції, душевної рівноваги й гармонії.
Включилися в роботу та провели свої майстер-класи й молоді спеціалісти. Так, сертифікований арт-терапевт, провідний фахівець навчальної психолого-консультативної лабораторії Тетяна Ляхор разом зі студентами опрацювала арт-терапевтичну техніку з емоційно-вольової саморегуляції «Відображення власного «Я». Результатом роботи стало усвідомлення своїх тілесних «затисків» – областей підвищеної м’язової напруги, пов’язаних з недостатньо вираженими емоціями; прийняття власного тілесного образу, мобілізація творчого потенціалу людини, внутрішніх механізмів саморегуляції та зцілення.
Аспірантка БДПУ, арт-терапевт Ольга Малихіна ознайомила учасників майстер-класу «Піскова терапія: методи та форми застосування в групі» з особливостями використання технік піскової терапії у груповій роботі, їх опрацювання з метою надання психологічної допомоги дітям та дорослим.
Старший лаборант навчальної психолого-консультативної лабораторії Анастасія Васильєва на майстер-класі «Метафоричні композиції: від закоханості до кохання» презентувала авторську фототерапевтичну методику з використанням метафоричних карт з метою розуміння різниці між коханням та закоханістю, формування індивідуальної моделі кохання, вербалізації почуттів.
Марина Богдан, старший лаборант кафедри психології у своєму майстер-класі «Хвилювання: трансформація в любов» використовувала синергетичний підхід, що поєднував в собі методи ізотерапії, ароматерапії, літотерапії та медитацію. Учасники не лише усвідомили власні причини хвилювання за близьких людей та трансформували тривожну поведінку в любов, а й отримали альтернативні способи подолання негативних станів.
Загалом, Перший регіональний фестиваль практичної психології та арт-терапії «Психологічний калейдоскоп» пройшов вдало. Кожен учасник фестивалю отримав новий багаж знань, практичний досвід та незабутні враження, а кожен тренер зробив ще один величезний крок до вершини професіоналізму.
Колектив кафедри психології
Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв
Світлини з архіву кафедри психології