Щороку 28 квітня, з метою сприяння попередженню нещасних випадків і захворювань на робочому місці в усьому світі, Міжнародна організація праці (МОП) відзначає Всесвітній день охорони праці. В усіх регіонах світу уряди, профспілки, організації роботодавців та спеціалісти-практики у сфері охорони праці організовують заходи з відзначення Дня охорони праці. Ця рекламно-роз’яснювальна кампанія спрямована на привернення уваги суспільства до проблем у сфері охорони праці та до кількості травм, хвороб і смертей, пов'язаних з трудовою діяльністю.
Міжнародна організація здоров’я (ВООЗ) (World Health Organisation) відносить стрес до основних хвороб, небезпечних для здоров'я людини у XXI столітті. Проблема стресу існує в багатьох країнах. Так, у Сполучених Штатах Америки 20% збитків, які виникають від плинності персоналу, прогулів, падіння продуктивності праці, породжені професійними неврозами і стресами. Американці наводять цифри збитків від стресових факторів: 500 мільйонів доларів на рік. 33% канадських працівників повідомили, що їм доводилося брати відгули за власний рахунок, оскільки вони відчувати себе виснаженими.
Тривожний показник сьогодення: більш ніж на 90% працівників визнають, що їх психологічний стан визначають саме результати роботи, а не внутрішні ресурси, такі як, наприклад, впевненість в собі.
Як сформувати культуру управління стресом на робочому місці, чи потрібно боротися з ним, як мінімізувати його вплив, як створити сприятливі умови праці на робочому місці – відповіді на ці та інші запитання намагалися дати студенти та викладачі Бердянського державного педагогічного університету.
Саме в цей день, 28 квітня, кафедра методики викладання фізико-математичних дисциплін та інформаційних технологій у навчанні (завідувач – професор Наталя Сосницька) та профспілковий комітет(голова – доцент Віталій Лола) виступили організаторами заходів до Дня охорони праці. У рамках події було проведено акцію щодо привернення уваги працюючих та студентів до питання профілактики культури праці. Викладачі кафедри провели тематичні лекції. Крім того, було проведено конкурс плакатів «STOP стрес». Серед членів експертної комісії конкурсу – ректор БДПУ, професор Вікторія Зарва, професор Наталя Сосницька, голова профспілки БДПУ Віталій Лола, інженер з охорони праці та БЖД БДПУ Марія Божко, провідний фахівець з виховної роботи Анетта Омельченко, доценти кафедри методики викладання фізико-математичних дисциплін та інформаційних технологій у навчанні Яна Сичікова, Ірина Москвіна, представники міського відділу з охорони праці. У своїх роботах студенти намагалися висвітлити проблему, що насправді стрес на робочому місці – це чума сучасності, яка веде до досить сумних наслідків і з нею слід боротися.
Експертна комісія визначила переможців конкурсу за різноманітними критеріями: інформативність, яскравість, наявність слогану, що відображає актуальність, художнє оформлення і оригінальність.
Переможцями конкурсу стали: 1 місце – студенти факультету ФМТО групи 12-Т, 2 та 3 місця – групи факультету ІСПКО. Студенти були нагороджені солодкими призами від ректорату та профспілкового комітету.
Дуже шкода, що ще не винайшли «щеплення» від стресу, що дозволяє працівникам бути стійкими в будь-якій ситуації, проте хороші умови праці можуть стати панацеєю для впевненості в завтрашньому дні і зниженні психоемоційних навантажень.
«Університетське Слово»
(за матеріалами кафедри)
Світлини Павла Телькі
(Студклуб)