ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, ПРОФЕСІЄ МОЯ?!!

Побачити всеукраїнські медіа і… закохатися в журналістику заново. Напередодні травневих свят, студенти-журналісти Бердянського державного педагогічного університету майнули в столицю – не відпочивати – на екскурсію найбільшими ЗМІ країни. Знайомі кожному з дитинства такі медіабренди, як Перший національний, 1+1, СТБ, "Русское радио. Украина", "Хит FM", Kiss FM, Radio Rocks, «Газета по-українськи», вперше відкрили для бердянських студентів свої двері і секрети.

«Вчора по 1+1 таке показували…» «А на СТБ бачили?» «Ой, яке смішне це ранкове шоу на «Русском радио»!» «Дивіться, «Газета по-українськи» знов пише про чупакабру» – ще зовсім недавно ми, студенти-журналісти Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ лише обговорювали продукцію і діяльність цих телеканалів, радіостанцій і газет. А тепер можемо з гордістю заявити – знаємо всю цю столичну медіакухню зсередини. Адже на власні очі побачили офіси всеукраїнських ЗМІ і поспілкувалися з зірками теле- і радіоефіру та газетних шпальт. Здійснити таку екскурсію нашій, 23 групі  запропонувала куратор Ольга Кайда, старший викладач кафедри соціальних комунікацій. Усі, звичайно, таку ідею підхопили з ентузіазмом. Так, намір перетворився у план – їдемо! Куди і коли вирішувалося само собою – студенти підкидали варіанти, викладач штурмувала по телефону столичні медіа. Звичайно всі чекали цих днів: не вимикали телевізор з обраних телеканалів, читали історію ЗМІ, куди збиралися вирушати, розписували маршрути екскурсій. Добре, що турбуватися про житло у Києві не довелося – завдяки клопотанню Віталія Лоли, голови профкому університету, який свого часу уклав договір про співробітництво між БДПУ та Київським політехнічним університетом, ми змогли зупинитися в гуртожитку КПІ. Отож, з білетами на руках, повні надій, сподівань та трохи розгублені 8 майбутніх журналістів та викладач вирушили в столицю…

Зустрічав привітно Київ…

Виявилося, що подолати 700 кілометрів до столиці не так вже й просто. Спочатку автобусом до Мелітополя, а вже звідти – потягом до Києва. З цього для нас вже й почалося підкорення незвіданого – адже, як виявилося, майже половина групи ще ніколи не подорожувала залізничним транспортом. Їхали весело – спільна вечеря, ігри та незвична ночівля на полицях-колисках. Не встигли задрімати, як о пів на восьму ранку вже опинилися у пункті призначення. Великий київський залізничний вокзал не порівняти з нашим, бердянським. Ескалатори, натовп з валізами в руках та стільки виходів і входів, що одразу і не зорієнтуєшся. Але під чітким керівництвом Ольги Сергіївни, до потрібної зупинки «Польова»,  де  знаходиться «наш» гуртожиток, дісталися швидко. Познайомились з вахтеркою, поселились у свої кімнати, розпакували речі і вирушили на зустріч з всеукраїнськими медіа.

Перший національний

Символічно перше знайомство з історичним уособленням розвитку українського телебачення – Першим каналом Національної телекомпанії України. У вітчизняному медіапросторі України цей телеканал вже понад 60 років. Сьогодні Перший Національний, хоч і не найпопулярніший, проте єдиний в Україні, який можуть переглядати 97% мешканців країни. Саме тому програми Першого національного орієнтовані на всі соціальні верстви населення. А ще, це чи не єдиний в нашій державі канал, який має власний музей. Як зазначено на сайті телеканалу, «музей створено працівниками українського телебачення – тими, хто стояв біля витоків професійного телевізійного мовлення в Україні, тими, хто першим став біля телекамери на Хрещатику, 26, першим натиснув кнопку "ефір" у 1951 році, хто від першої цеглини зводив сучасний апаратно-студійний комплекс на Сирці по вул. Мельникова, 42».  

Не дивно, що в першу чергу ми завітали до музею. Тут нас привітно зустріла його директор Лариса Богданова. Вона познайомила нас з експозицією, що налічує понад 400 експонатів. Серед них унікальні раритети: телевізор зі збільшувальною лінзою КВН-49; кіно- та телевізійні камери; якими знімали перші передачі; радіоприймачі довоєнних часів; перші радянські лампові телевізори; галерея ескізів декорацій студій, телепередач, телефільмів, та макети студій, виконані власноруч художниками каналу. Розповідь про історію телебачення, споглядання раритетів та екскурсії знімальними павільйонами, так захопили, що  ми й незчулися, як промайнуло три години.  На згадку отримали подарунковий відеодиск з документальним фільмом «Епоха Першого. 60 років. 1951–2011», ще й з автографом режисера Тетяни Міллер. Тепер цей диск поповнює відеотеку нашої кафедри. Цікаво, що згодом ми знову «зустрілися» з Першим національним. Тепер вже побачили його в розпал робочого процесу – прогулюючись Хрещатиком, потрапили на зйомки програми «Караоке для дорослих», у якій теж взяли участь. Нам пощастило спостерігати за роботою таких професіоналів та зірок сцени, як  Ольга Сумська, Віталій Борисюк, Олег Вінник, Петя Чорний, квартет «Гетьман».

Радіоманія

Відомо, що радіо існує у звуці, але ми змоги не лише почути, але й побачити цілий радійний медіасвіт – з веселими і професійними ді-джеями, радіостудіями  та неповторною атмосферою.  Поринути в обійми радіо нам допоміг холдинг «Тавр медіа». І хоча це не абревіатура слів «Талановита Авторитетна Вигідна Радіостанція», все це – про цю компанію. Холдинг «ТАВР» стояв біля витоків фестивалю «Таврійські ігри» у 1992 році і продовжує бути незмінним ексклюзивним радіопартнером фестивалю.  Сьогодні це об’єднання налічує 6 радіостанцій, які, є лідерами радіоринку України – це "Русское Радио. Украина", "Хит FM", "Kiss FM", "Radio ROKS", "Радіо Мелодія" та "Радіо Relax". Екскурсію для нас провів програмний директор «Русского радио. Украина» Віталій Сасковець. 

Ми побачили магію творення звуку для наших радіоприймачів, звукозаписувальні студії та професійне обладнання, познайомились із зірками радіоефіру: Кирилом Капустіним і  Сергієм Федотовим – ведучими ранкового шоу "Будильники на Русском" та Олею Цибульською – ведучою ефіру. І тут нас не залишили з пустими руками – подарували яскраві плакати від «Русского радио».

По десять газет на сніданок – або ні дня без рядка

Новий день – новий вид ЗМІ – щоденне всеукраїнське суспільно-політичне видання «Газета по-українськи», яка має ще два редакційні колективи – для випуску журналу «Країна» та наповнення інтернет-сайту Gazeta.ua. Цікаво, що ця газета ще має регіональні редакції у Львові, Вінниці, Полтаві та Черкасах. У центральному офісі ділився секретами професії і демонстрував робочі місця журналістів піар-менеджер видання Ельдар Сарахман. Екскурсовод зізнався, хоч сам за професією не журналіст, ще зі студентства взяв собі за правило прочитувати до 10 газет щодня – аби бути в курсі всіх подій та запам’ятовувати газетний стиль. Додав – працівник ЗМІ постійно повинен відточувати свою майстерність – писати, писати і ще раз писати. 

Ми слухали поради і настанови «бувалого» медівника, запам’ятовували, та  занотовували в блокноти. Приємним доповненням до екскурсії стало запрошення нас на практику та подарункових наборів з екземплярами видання.

Ти не один!

Який вечір для майбутнього журналіста без ТСН на 1+1? Слоган телеканалу «Ти не один» вже давно став всеукраїнським афоризмом, а червоні корпоративні кольори «плюсів» наче магніт притягує всіх журналістів – від новачків до професіоналів. Однак, 26 квітня о 19.30 ми спостерігали за майстерністю ведучої ТСН Наталі Мосейчук, переглядали сюжети журналістів зовсім не по той бік екрану – а на власні очі. Мабуть, у кожного з нас серце калатало, коли нишком заходили до студії. Тримали подарунковий блокнот і ручку та ледь не стрибали від щастя. І вже точно у кожного з нас промайнула думка: «Хочу тут працювати!». 

Після завершення випуску змогли поспілкуватися з ведучою і навіть спробувати посидіти на її місці! Також ми побачили найрізноманітніші студії, де працюють репортери. Інтер’єр вразив не менше – адже офіс телеканалу зовсім новий – «плюси» перебралися сюди лише півроку тому. Кожний поверх мальовничий, привертає до себе увагу мотиваційними написами на стінах  «Твою роботу бачать усі», «Тут працюють найталановитіші». Так відразу хочеться і себе зарахувати до цієї когорти найталановитіших. А їх тут немало – як повідомила наш екскурсовод Наталя Власенко, працівник прес-служби телеканалу – 1+1 налічує близько півтори тисячі співробітників.

«Один за всіх» – не для всіх

На СТБ пощастило потрапити не всім – через незаплановані обставини екскурсію довелося перенести, а у більшості групи вже булибілети додому. Отож на ток-шоу  СТБ «Один за всіх» в якості глядачів студії потрапили лише Олена Тищенко та Віка Лутчак. У кожному випуску цієї програми піднімаються дві теми, якіхвилюють громадськість і які гідні детального висвітлення. Відверті історії героїв у студії коментують експерти та глядачі, а ведучий-психолог Дмитро Карпачов підказує варіанти рішень: «Аналізуючи резонансні історії, ми на чужих помилках хочемо навчити глядачів більш усвідомлено ставитися до життя. Мені доводиться бути суворим ведучим, щоб довести: не можна бути байдужими до проблем, необхідно нести відповідальність за власне життя і не лякатися його змінювати». Дівчата розповідають – зі сльозами на очах слухали трагічні історії, аплодували разом з залом та спостерігали за роботою ведучого і гостей студії без камер. 

За кадром

Екскурсіями  справа не обмежилась – не менш цікавими стали для нас  багатогодинні прогулянки Києвом. Де ми тільки не були! Адже в столиці можна годинами блукати вулицями, площами і захоплюватися. Ми відвідали Софіївським собор, Андріївську церкву, Києво-Печерську Лавру. Гуляли парками, вдихали аромат магнолій в Ботанічному саду та тюльпанів на Співочому полі, спускались до арки Дружби Народів, ходили до музею Булгакова. На Андріївському спуску милувалися прекрасними картинами і знайшли для себе безліч сувенірів. Тут несподівано зустріли Злату Огнєвіч, цьогорічну представницю від України на Євробаченні 2013. Співачка якраз записувала привітання для виступу на пісенному конкурсі, коли підійшла наша група – ми побажали їй перемоги і висловили захопленням її вокалом. Хто знає, можливо ми потрапимо у ролик. Одним з яскравих моментів нашої поїздки стало  відвідування футбольного матчу на НСК «Олімпійський» – змагались команди «Динамо» (Київ) та «Дніпро» (Дніпропетровськ). 55 тисяч люду присутнього на матчі, азартна гра футболістів, гострі голові моменти та шалена підтримка улюблених команд фанатами запам’ятаються нам на довго. 

Післямова

Хочеться вірити, що ця екскурсія всеукраїнськими медіа залишиться для нас не лише приємним спогадом на фотографіях, а й допоможе в майбутньому досягти  справжнього професіоналізму у журналістиці. Бажання і стимул є!

Анастасія Носко, Ольга Кайда, Олена Тищенко,

кафедра соціальних комунікацій БДПУ

На світлинах: університетські студенти-журналісти в гостях у столичних ЗМІ

Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print