24 березня – Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

Щорічно, 24 березня, відзначається Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби проти туберкульозу мета якого полягає в тому, щоб підвищити обізнаність про згубні наслідки туберкульозу на здоров’я людини, інформувати про економічні наслідки туберкульозу, і таким чином активізувати зусилля по боротьбі з цією глобальною епідемією.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом (World Tuberculosis Day) відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в день, коли в 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу. У 1905 році Р. Кох отримує Нобелівську премію в галузі медицини. У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою.

DOTS – це стратегія проти епідемії туберкульозу, вона дозволяє виявляти і лікувати хворих, небезпечних для оточуючих. Можна вилікувати 92-95% хворих туберкульозом. Впровадження DOTS – це спасіння багатьох людей від смерті, хвороби і страждання. Принципи стратегії DOTS універсальні для всіх країн. Основними принципами DOTS є: політична підтримка, діагностика методом мікроскопії, надійна поставка ліків, контроль за лікуванням, регулярна оцінка результатів. Зараз вона успішно запроваджується у більш ніж 180 країнах світу. В Україні згідно з Указом Президента України № 290 від 22 березня 2002 року також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається щорічно теж 24 березня.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що спричинено мікобактерією туберкульозу (інша назва – бацила Коха), і характеризується утворенням одного або декількох вогнищ запалення в різних органах, але найчастіше в легеневій тканині. Ризик зараження туберкульозом визначається двома основними факторами: контакт з хворим на відкриту форму туберкульозу та підвищена сприйнятливість до інфекції.

До групи ризику зараження туберкульозом входять: люди, які знаходяться в тісному контакті з хворим на туберкульоз (члени однієї сім’ї, студенти гуртожитків і т.п.); особи, які вживають наркотики, зловживають алкоголем та нікотином (коли людина викурює більше однієї пачки цигарок на добу); люди з супутніми захворюваннями (цукровий діабет, психічні захворювання, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, хронічні запальні захворювання легень); хворі на ВІЛ/СНІД; ув’язнені або працівники пенітенціарних установ; люди без постійного місця проживання; медичні працівники.

Інкубаційний (від моменту потрапляння палички Коха до появи перших ознак захворювання) період туберкульозу, становить в середньому – 6–8 тижнів, іноді рік і більше. Нерідко туберкульоз деякий час протікає безсимптомно або «ховається» під маскою інших захворювань (наприклад, ГРВІ) – перші симптоми захворювання часто нагадують гостру респіраторну інфекцію або хронічну втому. Початок туберкульозу може супроводжуватися одним із симптомів або відразу декількома ознаками. Все залежить від локалізації патологічного процесу, віку хворого, стану загального здоров’я і ряду інших особливостей.

Туберкульоз виліковний, якщо виявлений своєчасно! Необхідно серйозно поставитися до перших ознак хвороби, щоб своєчасно почати лікування на ранніх стадіях, та домогтися максимально позитивних результатів в плані одужання! Ні в якому разі не можна ігнорувати, а слід терміново звернутися до лікаря при виявленні таких симптомів туберкульозу, які відносять до основних. Перші ознаки туберкульозу – підвищена стомлюваність, слабкість, схуднення, втрата апетиту, температура (37-37,5) пітливість (особливо вночі). В активній стадії з’являються характерні для туберкульозу симптоми: кашель з виділенням мокротиння; біль у грудній клітині; кровохаркання (виділення мокроти з домішкою крові); задишка, брак повітря; лихоманка з ознобом, високою температурою (до 39); сильна слабкість; збільшення лімфатичних вузлів. Туберкульоз інших органів і тканин може супроводжуватися різними симптомами.

Діагностика туберкульозу полягає в проведенні флюорографії, рентгенографії та комп’ютерної томографії уражених органів і систем, мікробіологічному дослідженні різного біологічного матеріалу, шкірної туберкулінової проби (реакції Манту), а також застосовується метод молекулярно-генетичного аналізу. Дуже важлива рання діагностика туберкульозу! Тому, з метою виявлення туберкульозу на ранніх стадіях, всьому дорослому населенню не рідше одного разу на рік, необхідно проходити флюорографічне обстеження!

Основний метод лікування туберкульозу – прийом протитуберкульозних препаратів. Велике значення має підтримуюча терапія. Запорука успішного лікування – точне виконання рекомендацій лікаря і регулярний прийом ліків. Порушення у прийомі протитуберкульозних препаратів може призвести до рецидиву захворювання, сприяє розвитку стійкої до лікування форм туберкульозу, збільшує ризик передачі інфекції рідним і близьким.

Попереджувальну роль в захворюванні на туберкульоз грають профілактичні заходи. Специфічна профілактика – вакцинація і ревакцинація населення проти туберкульозу вакциною БЦЖ (Бацила Кальметта-Герена). Вакцинацію проводять відповідно до календаря профілактичних щеплень. Неспецифічна профілактика, яка має на увазі ведення здорового способу життя, заняття фізичною культурою, спортом, повноцінне харчування, що включає регулярне вживання свіжих овочів і фруктів, раціональний відпочинок, відмова від шкідливих звичок, своєчасне лікування супутніх захворювань.

Серйозною підмогою у боротьбі з туберкульозом стають підвищення санітарної грамотності населення, поглиблення знань про причини виникнення, шляхи поширення, методи запобігання та лікування захворювання.

Як завжди, активну участь в організації та проведенні заходів, присвячених Всесвітньому і Всеукраїнському дню боротьби проти туберкульозу взяли викладачі кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації Бердянського державного педагогічного університету. Проведення інформаційних заходів з профілактики поширення соціально значущих захворювань, в тому числі туберкульозу – один з пріоритетних напрямків діяльності кафедри. Викладачі провели інформаційні сесії та інформаційно-профілактичну акцію приурочену до Всесвітнього і Всеукраїнського дня боротьби проти туберкульозу. Учасниками акції стали здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету: майбутні вчителі біології, здоров’я людини, вчителі-реабілітологи, фізичні терапевти, ерготерапевти. У ході заходів викладачі привернули увагу до інформації про туберкульоз: шляхи передачі, методи обстеження, можливості запобігання інфікування і методи профілактики поширення туберкульозу.

Своєчасність виявлення захворювання та початок негайного лікування забезпечить повноцінне та безпечне життя для кожного з нас, тому при появі перших ознак негайно зверніться до лікаря!

Лілія Томіч,

к.мед.наук, доценткафедри біології,

здоров’я людини та фізичної реабілітації

Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print