Миколаївський розпис (Миколаївка) – вид декоративно-ужиткового малярства, що бере свій початок і назву від села Миколаївка на Новомосковщині. Перші згадки про розпис, характерний для цієї місцевості, з’явилися приблизно триста років тому. Барвисті квіти, соковиті ягоди, листя й галузки, нанесені впевненими, розмашистими мазками.
На відміну від знаних у світі петриківських мальовок, яким притаманний чорний чи білий фон, тло миколаївських – зелене, як ліси Присамар’я. Цікаво, що під час дослідницької експедиції, яку організували сучасні художники-дослідники, у жителів сіл знаходили досить багато скринь, розписаних Миколаївським розписом. Техніка цього малювання, незаслужено забута за радянських часів, нині розглядається як одна з родзинок краю, здатних привернути увагу дослідників та привабити туристів.
До відродження і популяризації Миколаївського розпису долучилась і магістрантка спеціальності 014 Середня освіта (Трудове навчання та технології) факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти Олена Андрущенко – вчитель трудового навчання гімназії № 4, керівник гуртка Центру позашкільної освіти міста Новомосковська. Саме зараз вона з юними майстринями Горяною Марією та Нікітиною Анастасією займаються розписом старовинної скрині.
Серед здобутків Олени Андрущенко – участь в міському конкурсі «Бюджет участі» та отримання гранду на відкриття гончарної майстерні, завдяки якому, було придбано електричний гончарний круг та професійна муфельна піч (2019р.); участь у міжнародному онлайн-пленері INSHE ART 2020, який був зареєстрований до книги рекордів Гіннеса (диплом). Майстриня разом із учнями та вихованцями постійно підтримують воїнів ЗСУ, готуючи для них яскраві сувеніри, зроблені з теплом від щирого серця.
Колектив кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій щиро бажає успіхів і натхнення майстриням у самовідданій праці з відродження «миколаївки», зображенні краси, чарівності і неповторності народного мистецтва, продовженні народних традицій Миколаївського розпису. Завдання максимум для нас, каже Олена Андрущенко, – по весільній Миколаївській скрині у кожну хату!!!
За матеріалами кафедри професійної освіти,
трудового навчання та технологій.