3 березня 2023 року студенти й викладачі-історики за участі працівників відділу обслуговування бібліотеки БДПУ провели захід, присвячений аналізу творчого спадку одного з найяскравіших письменників жанру фентезі – Дж. Р.Р. Толкіну.
Учасники зустрічі звернули увагу на популярність толкінівської термінології у період російсько-української війни, акцентували увагу, що в нинішніх складних умовах, які переживають громадяни України, твори цього великого класика світової літератури є ще більш актуальними.
Зверталася увага на непростий життєвий шлях майбутнього письменника та професора-філолога, якому довелося бути учасником Першої світової війни, спостерігати зародження тоталітарних ідеологій, буремні події Другої світової війни та початок «холодної війни». Згадувались ідейні витоки його творів, наповнених християнською етикою, елементами англо-саксонської, кельтської, фіно-угорської міфології, впливами середньовічних джерел. Доповідачі згадували еволюцію творчості Дж. Р.Р. Толкіна від дитячих творів до складної міфології. Підкреслювалося, що спадщина Толкіна є багатогранною й протягом десятиліть зосереджує увагу не лише дітей та дорослих фанатів, а й серйозних дослідників різних професійних груп: філологів, філософів, богословів, істориків.
Центральними питаннями заходу були такі: причина популярності творів Толкіна і їхня актуальність для українців сьогодні.
Студенти взяли участь у дискусії і жваво обговорювали проблемні питання, які дозволяли подивитися на творчу спадщину Толкіна в контексті російсько-української війни. Серед них варто виділити такі:
- Історія про Середзем’я – героїчний епос, тим не менш його головний герой – тихий «ботанік».Чому, на вашу думку, Толкін вибрав саме його для цієї ролі і чому це важливе послання для українців?
- Чому таке важливе значення має в сюжеті історія дружби представників різних – дуже далеких рас?
- Чи згодні ви з тим, що перстень не допоміг би вільним народам? Можливо варто відмовитися від цінностей свободи й демократії (скористатися перстнем влади) заради перемоги над ворогом?
Організатори зустрічі висловлюють сподівання на те, що студенти відкриють для себе нові книги з літературного спадку Дж. Р.Р. Толкіна.
Юрій Федорик