16 травня у День вишиванки пройшла загальноуніверситетська лекція старшої викладачки кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій Маргарити Погребняк на тему “Українські прикраси: етнодизайн у сучасному прочитанні”.
Лекція присвячена етнічним традиційним українським прикрасам, їхньому обереговому та суспільному значенню та сучасному прочитанню в роботах відомих майстринь. Слухачі детальніше дізналися про різновиди прикрас, такі як: коралові та бурштинові намиста, баламути, намиста з венеціанського скла, згарди, шелести, дукачі з бантами, таляри, салби, бісерні гердани, силянки, кризи та котильони, великодні дармовиси. Акцентовано увагу на регіональних особливостях носіння прикрас, їхньому обрядовому значенні на весіллях, хрестинах та похоронах. Визначено соціальний статус родини відповідно до прикрас, які носили її члени, спроби тогочасної імітації коштовних прикрас.
Важливою частиною лекції було знайомство з відомими майстринями, популяризаторками українських традицій, сучасними дизайнерками українських прикрас, які є переможцями багатьох конкурсів, громадськими діячками, стилістками з відтворення та підбору традиційних стріїв. Наприклад, Роксоляна Шимчук – колекціонерка та дизайнерка, власниця етно-галереї у місті Львові та стилістка образів гурту “Калуш” на Євробаченні; Маковія Троян – дизайнерка традиційних українських образів до українських тижнів моди у проєкті “Витоки” та благодійних календарів “Щирі” за участі українських зірок.
Наприкінці лекції Маргарита ознайомила слухачів із основними техніками створення традиційних прикрас та варіантами їхнього поєднання з сучасними щоденними образами. Також викладачка поділилася відео майстер-класом зі створення браслету-гердану, який напередодні лекції було розміщено на університетському YouTube-каналі. Переглянути майстер-клас ви можете за посиланням: https://youtu.be/M5LT1FAkFnk?si=tyKQZDXAWGdiyfmh
За матеріалами кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій