ПІДТРИМУЮЧИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР

18 травня – День Європи в Україні

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року.

Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана. 9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі. Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи».

У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

До речі. У 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.

Координати цього географічного центру Європи: 47 ° 563" північної широти і 24 ° 1130" східної довготи.

Для обговорення можливих міських заходів щодо проведення Дня Європи у міськвиконкомі зібралось чимало науковців, службовців органів місцевого самоврядування, представників національно-культурних товариств, релігійних громад, молодіжних організацій та кореспондентів місцевих ЗМІ. Основною метою дискусії стали теми виховання свідомості українця як дійсного європейця, замість пострадянської свідомості, яка, нажаль, ще досі залишається, роз’яснення і популяризації європейського вибору та проведення акцій та різних заходів у Бердянську. Декан польсько-українського соціологічно-політологічного відділення БУМіБ, професор Олексій Сухомлинов розповів про те, як в університеті проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з популяризації ідеології Євроатлантичної інтеграції, про поступове подолання пострадянського типу свідомості українців, європейський спосіб мислення та світосприйняття молодого покоління громадян України; розповів про особисту участь у Лісабонській конференції: «Європа ХХІ століття: пропозиції ідентичності».

Прослухавши виступ науковця, учасники «круглого столу» замислились над цікавою та змістовною інформацією, висловились за європейський вектор сучасної української свідомості…

Про Європейський інтеграційний напрямок розвитку України, формування позитивної громадської думки щодо важливості Європейського вибору України розповів кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки вищої школи, управління навчальним закладом та методики викладання суспільствознавчих дисциплін БДПУ Артур Федчиняк. Провідний фахівець з виховної роботи БДПУ, кандидат педагогічних наук Анетта Омельченко зупинилася на міжнародній діяльності Бердянського державного педагогічного університету з навчальними закладами країн Євросоюзу, на підготовці до університетських заходів з нагоди Дня Європи. А також запросила всіх присутніх на святкування Дня Європи 17 травня за участю національно-культурних товариств і молодіжної організації AIESEC у головному корпусі БДПУ.

Під час обговорення було висунуто багато пропозицій і зі сторони навчальних закладів, бібліотечних установ, товариств та ін. Освітяни розповіли про ряд заходів, присвячених Дню Європи в усіх навчальних закладах міста, бібліотеках та музеях: інформування, дебати, лекції, «круглі столи», міський фестиваль іноземної пісні, книжкові виставки, інформаційні куточки.

Згадали учасники круглого столу й нещодавню подію, яка шокувала кожного: на бердянському інтернет-сайті BRD.24 з’явилася новина про те, що Бердянськ буцімто підтримує «Український вибір» Віктора Медведчука http://www.brd24.com/news/a-4589.html. Це викликало багато непорозумінь та обурення. Бердянськ – за європейський вибір і в жодному у разі не згоден з думкою, яка прагне змінити адміністративно-територіальний устрій України: зробити 15 губерній замість 24 областей.

Підсумовуючи зустріч, головуючий на засіданні представник міської влади Ігор Зубрицький розповів про Європейську хартію місцевого самоврядування та принципи здійснення самоврядування на місцевому рівні, діяльність міської влади з містами-побратимами з Європейського Союзу; звернувся за підтримкою до міських ЗМІ щодо важливості висвітлення європейських цінностей для громадян України, роз’яснення суті євроінтеграції, перспективності та її наслідків для України.

На завершення було узгоджено остаточний план проведення Дня Європи та ухвалено відповідні заходи, які будуть проводитися в Бердянську. Учасники «круглого столу» запрошують усіх мешканців міста гідно відзначити День Європи в Україні!

Вікторія Лутчак,

кореспондент газети БДПУ «Університетське Слово»

На фото: момент із «круглого столу»

Фото автора


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print