Дмитро Каменський: «Мої  лекції в США»

Наразі викладаю авторський курс лекцій з навчальної дисципліни «Вступ до порівняльного кримінального права», яка складає 1 кредит навчальної програми. В основу занять покладено порівняльний аналіз актуальних положень кримінального законодавства США, Англії, Німеччини, України, частково інших держав. Група складається з восьми студентів, із них сім – американські майбутні правники, а також студент із Бразилії – колишній співробітник антикорупційної прокуратури цієї країни. Викладання матеріалу ґрунтується здебільшого на методі вирішення кейсів або проблемних ситуацій: студентам пропонується конкретна проблема застосування кримінально-правової норми чи призначення покарання, яка далі аналізується під кутом національних законодавств і практики застосування в декількох порівнюваних країнах.

Американська система юридичної освіти не передбачає проведення практичних (семінарських) занять, однак від студентів вимагається вивчення заздалегідь розданих навчальних матеріалів та активна участь в опрацюванні теми лекції. Більше того, кожен слухач запропонованого порівняльного курсу повинен зробити і публічно захистити презентацію на одну із запропонованих на вибір тем. Після завершення курсу лекцій студенти повинні будуть написати письмову роботу до 10 сторінок, у якій мають висвітлити одну із найбільш актуальних, на їх погляд, тем із порівняльного кримінального права – поняття та ознаки злочину, особливості кримінальної відповідальності юридичних осіб, питання екстрадиції та взаємної правової допомоги в кримінальних справах тощо.

Школа права Стетсонського університету є першим вищим закладом юридичної освіти у штаті Флорида, яка була заснована в 1900 р. Розташована в м. Галфпорт на заході штату, неподалік від узбережжя Мексиканської затоки https://www.stetson.edu/portal/law/ . Школа права уже багато років поспіль займає перше місце в США за якістю підготовки адвокатів – майстрів судової аргументації та ораторського мистецтва в судових засіданнях. Ці навички є особливо важливими в американській системі правосуддя, адже адвокати, як і прокурори, повинні вміти аргументовано і фахово переконати присяжних у правильності власної юридичної позиції.

Показово, що в США юридична освіта – це другий ступінь вищої освіти. Це означає, що вступити до юридичного вишу можна лише після закінчення коледжу (4 роки). Навчання в юридичній школі триває 3 роки (4 роки для вечірньої форми навчання). Чимало студентів-правників уже мають досвід роботи в різних сферах до вступу в школу права, через що середній вік становить 30-35 років. Конкуренція серед майбутніх правників є надзвичайно гострою – це обумовлено високою вартістю навчання та відносно невеликою кількістю місць для професійного працевлаштування після завершення навчання. А тому, наприклад, об 11 ночі в бібліотеці ще можна побачити чимало читачів, які щосили готуються до наступної лекції чи екзамену…

 

 

Дмитро Каменський,

завідувач кафедри правознавства

гуманітарно-економічного факультету БДПУ

Світлини з архіву автора

 


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print