В 20-тих числах листопада традиційно українці згадують про події двох останніх революцій – Помаранчевої та Революції Гідності, без яких вже неможливо уявити історію сучасної України. Вшанування цих подій призвело до встановлення свята Дня свободи, яке святкувалося з 2005 по 2011 роки. З 13 листопада 2014 р. указом Президента П. Порошенка було започатковане свято Дня свободи та гідності, яке відновило і доповнило традиції попереднього.
На тлі повномасштабної російської агресії ще більш зрозумілим є значення двох революцій, які віддалили Україну від пострадянської політичної спадщини у бік демократії, посиливши розвиток громадянського суспільства. Це, в свою чергу, дозволило Україні відмовитися від хибної політики «багатовекторності» й остаточно визначитися з безальтернативністю євроатлантичної інтеграції. Тріумф громадянського суспільства створив підґрунтя і до внутрішніх реформ, які, безперечно, позначилися на більшій стійкості України у протидії нинішній агресії.
Під час традиційних кураторських годин згадками про події Помаранчевої революції та Революції Гідності ділилися викладачі та студенти гуманітарно-економічного факультету. Здобувачі вищої освіти аналізували кожну подію з точки зору їх значення для України в цілому та окремих сфер суспільного життя, зокрема. Студенти-історики згадували трансформацію політики пам’яті, яка після Помаранчевої революції відмежовується від неорадянських наративів і починає все більше акцентувати увагу на трагічних питаннях вітчизняної історії, наприклад дослідженнях Голодомору 1932-1933 років. Підкреслювалося, що після Революції гідності ця трансформація стала незворотною, чому посприяла російська агресія проти України. В свою чергу, студенти-правознавці підкреслювали значення двох революцій в контексті модернізації політичної і правової системи України. Аналізувалися реформи в правовій сфері, які охопили Україну з кінця 2014 р. і призвели до формування Національної поліції, імплементації антикорупційного законодавства та створення антикорупційної вертикалі (НАБУ-САП-ВАКС), великих змін в законодавстві, зокрема ухвалення нового Закону про освіту 2017 р. Студенти економічних спеціальностей звертали увагу на важких викликах для вітчизняної економіки. На перших порах агресивна реакція росії на Революцію Гідності, призвела до економічної кризи 2014-2015 років, але серія економічних реформ призвела до структурного перебудування вітчизняної економіки і забезпечення її більшої стійкості, порівняно зі станом до 2014 р.
Організатори зустрічей використовували короткі відео, презентації та фотографії, які нагадували студентам про події обох революцій, зокрема фотографії Небесної сотні з короткими біографіями найвідоміших з них: Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Юрія Вербицького та інших. У відео згадувалися кульмінаційні події Помаранчевої революції та Революції гідності, а також подальша доля деяких учасників цих подій. Згадувалися і події обох Майданів на території Південно-Східної України, які засвідчили, що незважаючи на неготовність більшості населення прийняти цінності гідності і свободи, в Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській та інших областях громадянське суспільство також засвідчило свою силу і продемонструвало готовність боротися проти сваволі авторитарної диктатури.
Важливим підсумуванням зустрічей була ідея, що свобода та гідність громадян є важливими чинниками трансформації країн що розвиваються. Далеко не всі демократичні країни є економічно розвиненими, але серед авторитарних країн це явище є вкрай маргінальним. Тому розвиток демократичних цінностей в перспективі є важливим (хоча й не є єдиним) чинником якісних перетворень в Україні.
Частина учасників звернули увагу на тому, що агресія росії могла обумовлюватися страхом успішної демократичної, інтегрованої зі світовим співтовариством України, який в путінського режиму з’явився після Помаранчевої Революції та Революції Гідності.
Пам’ятаючи про досвід двох революцій, жертви Небесної сотні та російської агресії, схиляємо голови у пам’ять про тих, хто присвятив життя боротьбі за демократичну соборну Україну і недопущенню перемоги «русского міра».
За матеріалами гуманітарно-економічного факультету