За ініціативи Національної хореографічної спілки України у Львові 11–12 березня 2023 року відбулися Всеукраїнська конференція, семінар-практикум з хореографії «Хореографічне мистецтво на сучасному етапі: теорії та практики, розвиток та перспективи», яка проходила у форматі офлайн. Базами для проведення стали Львівський Палац залізничників (11 березня) та Львівський палац мистецтв (12 березня).
Семінар відвідали близько двохсот представників навчальних закладів і керівників хореографічних колективів із різних куточків України. Від БДПУ у заході взяв участь викладач кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Дмитро Ільїн. Завдяки обраному формату присутні мали чудову нагоду поспілкуватися наживо, що, безперечно, є надзвичайно цінним досвідом у реаліях сьогодення.
Традиційно перший день почався з реєстрації учасників і вступного слова Героя України, Національної легенди України, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, професора, академіка НАМУ, генерального директора-художнього керівника Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П.Вірського, голови Національної Хореографічної Спілки України Мирослава Михайловича Вантуха. У своїй промові Мирослав Михайлович зробив невеликий екскурс із минулого українського хореографічного мистецтва до сьогодення.
Наступним узяв слово Харісов Побєда Софійович – заслужений працівник культури України, голова Львівського обласного відділення Національної Хореографічної Спілки України, коротко ознайомивши учасників із планом семінару. У своїй промові Побєда Софійович озвучив основні виклики сьогодення, завершивши виступ дуже яскраво і влучно: «Без заводів і мостів народ може існувати, без культури народу немає. Заводи ми відбудуємо, але якщо знищити культуру – це знищити народ. Тому нашим головним завданням є не тільки збереження культурного фонду, а і його примноження та якомога більше поширення».
Практична частина семінару розпочалася виступом Марини Іванівни Горностай, художньої керівниці народного вокально-хореографічного ансамблю «Сонечко», заслуженого працівника культури України. Вона коротко ознайомила присутніх з історією становлення та розвитком ансамблю, матеріально-технічною базою, особливістю роботи з батьками учасників. Після цього вихованцями було продемонстровано кілька вправ з вокалу для різних вікових груп.
Завершальною частиною першого дня семінару став невеликий концерт ансамблю «Сонечко», де глядач мав можливість ознайомитись із репертуаром, а також насолодитися виступами в офлайн-режимі.
Наступний день семінару проходив у Львівському палаці мистецтв. Він був присвячений майстер-класам, де бажаючі могли безпосередньо взяти участь і на особистому прикладі опрацювати пропоновані матеріали.
Першою виступила заслужений працівник культури України, доцент кафедри хореографічного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв Цвєткова Лариса Юріївна «Основи викладання класичного танцю», де учасники виконували різні комбінації з класичного танцю, із коментарями та рекомендаціями від спікера.
Наступний майстер-клас «Хореографічна лексика Центральної України» проводив заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор кафедри хореографії Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, головний балетмейстер Національного заслуженого академічного хору України імені Григорія Верьовки, член правління НХСУ Шкоріненко Валерій Олександрович. Заняття здебільшого було акцентоване на манері виконання, аніж на методичних аспектах. Учасники мали змогу осягнути особливості виконання чоловічих, жіночих, а також рухів та комбінацій у парі з характерною манерою регіону.
Наприкінці другого дня семінару відбувся концерт, у якому взяли участь творчі колективи «Роси світанку», «Діброва», «Полуничка», «Ескада», «Горицвіт» і «Молодички». Хореографічні ансамблі показали досить високий рівень виконавської майстерності та залишили по собі надзвичайно приємні враження у глядачів.
Семінар завершився підведенням підсумків учасниками і видачею сертифікатів.
За словами викладача кафедри Дмитра Ільїна, досвід участі в цій конференції виявився значним і його вагу важко переоцінити. Насамперед це стосується формату офлайн, якого, через напад країни-агресора, більша частина учасників тривалий час була позбавлена.
Саме такі зустрічі дають поштовх для розвитку, мотивацію для роботи і надію на культурне процвітання нашої незалежної країни. Тому хочеться подякувати організаторам за проведення семінару-практикуму та побажати наснаги й успіхів у творчій і науковій діяльності.
За матеріалами кафедри ТМНМД