Майстер-клас «Оберіг – Лялька-мотанка»

Традицій пласт, легенди роду,
Духовний символ , оберіг,
Калини кущ, дівочу вроду,
На полотні все хтось зберіг.
Прості орнаменти народні,
Тягучі, як пісні з степів.
Все актуально і сьогодні,
Хоча й прийшли з далеких днів.

Сьогодні, 10 квітня, на факультеті фізико-математичної і технологічної освіти відбувся майстер-клас «Оберіг – Лялька-мотанка». Викладачі кафедри теорії та методики технологічної та професійної освіти навчали студентів техніці створення ляльок. Гостей та учасників привітав декан факультету ФМТО Андрій Малихін.

Лялька-мотанка (або вузликова лялька) є прадавнім сакральним оберегом. Їй вже майже 5000 років, вона з’явилася з тих пір, як почали вирощувати льон. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід.

Мотанка відрізняється від звичайної іграшки відсутністю обличчя. За уявленнями язичників через обличчя в ляльку вселяється душа. А душа буває доброю чи поганою.

Матеріалами для виготовлення служать натуральні матеріали (сіно, солома, дерево, трави, сухе листя, насіння, зерна). Прикрашали мотанку народними орнаментами та вишивкою.

Народ вірив, що в мотанці знаходиться дух предків і що вона може передавати досвід з покоління в покоління. Українці вважали, що цей символ приносить їм багатство та успіх.

В Україні народну ляльку робили з соломи, тканини, шматочків старого одягу, ниток. Спосіб простий – перекручування й перев'язування тканини. На обличчі такої ляльки різними нитками намотується хрест.

Мотанку пов'язують з уявленнями про життя і небуття, з досвідом минулих поколінь та їх зв'язком з майбутніми поколіннями.

Ляльки і в давні часи, і сьогодні є символом родючості, материнства й своєрідним оберегом. Серед розмаїття сучасних ляльок народні ляльки з тканини є особливим видом з неосяжною енергетикою, які цілюще впливають на людину. Саме тому в наші дні вони стають все більш і більш популярними!

Після завершення майстер-класу Ляльки–берегині було передано у військові частини солдатам, що знаходяться в епіцентрі бойових дій. Декан Малихін наголосив на тому, що волонтерство вже стало доброю традицією факультету, яку будемо підтримувати й розвивати.

Оберіг в руках тримаю
Він велику силу має,
Оберіг ми вам зробили –
Зичимо здоров’я й сили.

Побажаємо нашим захисникам, щоб ляльки оберігали їх і нагадували про рідний дім та дорогих серцю людей.

Яна Сичікова,
заступник декана ФФМТО
з соціально-виховної роботи

Світлини редакції «УС»


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print