МАТЕМАТИЧНИЙ ОЛІМП ПРОФЕСОРА

До 70-ліття Олега Миколайовича Литвина

Національна математична спільнота в ці теплі листопадові дні відзначає ювілей видатної особистості, відомого в Україні і далеко за її межами вченого, доктора фізико-математичних наук, професора Олега Миколайовича Литвина.

Шлях до математичного Олімпу Олега Литвина, розпочався ще в  школі селища Бойове Володарського району Донецької області, після закінчення якої він, успішно склавши вступні іспити, став студентом фізико-математичного факультету Бердянського державного педагогічного інституту імені П. Д. Осипенко. Майбутній творчий зліт О. М. Литвина  багато в чому визначила доленосна зустріч із талановитим математиком, тодішнім завідувачем кафедри вищої математики інституту Володимиром Рвачовим, під керівництвом якого Олег Миколайович у віці двадцяти шести років захистив свою першу дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук! Спрямовує свою наполегливість, неординарне мислення та працелюбність на вирішення важливих наукових питань того часу, працюючи в Інституті проблем машинобудування НАН України ім. A. M. Підгорного, в лабораторії математичного моделювання науково-дослідного інституту ВОДГЕО.

Результатом наукових досягнень О. М. Литвина в період роботи на кафедрі вищої математики Української інженерно-педагогічної академії (м. Харків) став захист у 1989 році докторської дисертації на тему «Інтерлінація функцій» за спеціальністю 01.01.07 – обчислювальна математика у спеціалізованій вченій раді Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Унікальні наукові досягнення О. М. Литвина в галузі математики підносять на принципово новий рівень розвиток сучасної системи природничих наук. Такі його праці як «Теорії дівідіріального та мультигрального числення», «Теорія інтерлінації та інтерфлетації функцій багатьох змінних», «Теорія метода оптимальних скінчених елементів» не мають світових аналогів і відзначені багатьма нагородами, зокрема – нагрудним знаком «За наукові досягнення», Державною премією України в галузі науки і техніки.

У сучасному світі, де особливе місце посідає розробка та впровадження новітніх інформаційних технологій, Олег Миколайович виконує важливі обов’язки експерта з інформатики та кібернетики, є членом комісії Міністерства освіти і науки України з інформатики. О. М. Литвин популяризує свої розробки та теорії серед молодого покоління науковців, під його науковим керівництвом захищено багато дисертацій, у тому числі – випускниками Бердянського державного педагогічного університету. Сьогодні професор Литвин заслужено обіймає посаду завідувача кафедри вищої та прикладної математики в Українській інженерно-педагогічній академії та є членом спеціалізованих вчених рад при Інституті проблем машинобудування ім. А. М. Підгорного та Харківського національного університету радіоелектроніки.

Наукове завзяття Олега Миколайовича є прикладом відданості своїй справі та джерелом нескінченних ідей, хоча рецепт його успіху є дуже простим: «Якщо у тебе що-небудь не виходить – працюй!».

Бердянський державний педагогічний університет пишається тим, що така, без перебільшення, велика людина в науковому світі й по нині продовжує плідну співпрацю зі своєю Alma mater. Саме тому в 2006 році Олегу Миколайовичу Литвину  було заслужено присвоєне звання почесного професора БДПУ.

Студенти та викладачі Інституту фізико-математичної та технологічної освіти, керівництво університету сердечно вітають ювіляра! Бажаємо, щоб його зірка на небосхилі вітчизняної науки ще довго зігрівала нас своїм теплом!

Директорат Інституту фізико-математичної та технологічної освіти, кафедра математики

ІЗ ПРИВІТАННЬ КОЛЕГ:

 Ігор Богданов, проректор з наукової  роботи БДПУ, доктор педагогічних наук, професор:  

–  Вагомість досягнень професора Литвина О. М. зумовлюють дві складові: наукова і педагогічна. Він є автором багатьох підручників і посібників для вищої школи, результати його фундаментальних математичних досліджень знаходять широке застосування у сучасному виробництві і створенні найновіших технологій від проведення геологорозвідувальних робіт до комп’ютерної томографії.  Від керівництва університету бажаю ювілярові міцного здоров’я, бадьорості і подальших успіхів на творчому шляху!

Андрій Малихін, директор Інституту фізико-математичної і технологічної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент:

– За родом своєї діяльності мені часто приходиться спілкуватися з різними людьми. Але серед усіх мені хочеться виокремити чудову людину, відомого науковця, знаного педагога Литвина Олега Миколайовича. З перших хвилин знайомства Олег Миколайович підкупив мене  щирістю, добротою, зацікавленістю співрозмовника. Його велика вдача ніби огортає тебе, створюючи душевний комфорт і задоволення від спілкування з ним.

Великий вчений,  людина з великим серцем Олег Миколайович Литвин у свій ювілей заслуговує найкращих побажань. Від щирого серця бажаю Вам, Олеже Миколайовичу, міцного здоров’я,  творчої наснаги і яскравих наукових досягнень.

В’ячеслав Вержиковський, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри математики:

– У 1974 році, перебуваючи на посаді голови Держкомісії на фізматі О. М. Литвин мене, асистента кафедри математики БДПІ, переконав продовжити навчання в аспірантурі. Потім була перша публікація за темою: «Обчислення інтегралів від осцилюючих функцій за областями складної форми», опублікованої в Інституті проблем машинобудування АН УРСР. Потім двоє випускників фізмату БДПІ за рекомендацією кафедри математики стають аспірантами та докторантами Рвачова В. Л. та Литвина О. М. Це Коваль Ф.Ф. – наразі доктор фізико-математичних наук і Куценко Л. М. – доктор технічних наук. Співробітництво кафедри математики з Олегом  Миколайовичем продовжується і до сьогодні. Учителю, наставнику, менторе, я вдячний Вам, з ювілеєм! 

Ольга Онуфрієнко, кандидат технічних наук, доцент кафедри математики:

– Вважаю, що мені пощастило особисто бути знайомою та працювати разом із такою чудовою людиною, професіоналом, справжнім патріотом вітчизняної науки – професором Литвином Олегом Миколайовичем. Олег Миколайович – видатний вчений сучасності, відомий науковець з різних напрямків прикладної математики, активний вихователь багатьох молодих вчених. У цей ювілейний День народження бажаю Олегу Миколайовичу творчої наснаги, нових наукових злетів, вдячних студентів та колег, що працюють поруч.

Наталя Вагіна, завідувач кафедри математики, кандидат педагогічних наук, доцент:

– Олега Миколайовича відрізняє не тільки блискучий талант науковця, а й глибока людська порядність, скромність, доброзичливе ставлення до всіх оточуючих. За весь період роботи на кафедрі він, як справжній взірець пунктуальності, жодного разу не запізнився на заняття, які вміє побудувати так, що студенти захоплено працюють, забуваючи про перерву. Ще йому притаманне унікальне уміння вселяти підопічним віру у власні сили. Від імені всіх викладачів кафедри і студентів-математиків щиро вітаю вельмишановного Олега Миколайовича з ювілеєм!

Хай доля шле Вам радість, щастя,

Міцне здоров’я, море благ земних,

А щедрі дні, мов рушники квітчасті,

Нехай ще довго стеляться до ніг!


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print