Напередодні новорічних свят 24 грудня 2021 року для здобувачів вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету доцентка кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова провела майстер-клас «Чарівний світ витинанки».
Тетяна Леонідівна ознайомила учасників із історією та особливостями виготовлення витинанок – ажурних паперових прикрас, якими українці прикрашали свій побут.
Перші витинанки з’явилися у VІІ–ХІІ столітті у Китаї, на батьківщині паперу. Напередодні свята весни китайські жінки наклеювали на вікна традиційні паперові узори, сюжети у вигляді драконів, квітів, різних символів. У Західній Європі витинанки були подібні до графічних зображень, це були аплікації на одному цілому аркуші паперу і їх більше використовували для оформлення книг та предметів інтер’єру в заможних родинах.
У вигляді власне паперової прикраси витинанка в Україні відома вже з першої половини ХІХ ст., коли папір стає доступним матеріалом для багатьох верств населення і надовго входить у селянський побут. У давнину такі вироби використовували для оздоблення стін, вікон, полиць, печей. Як правило, традиційна витинанка містить сюжет: за нею можна було прочитати, що відбувається в селі, хто народився, де весілля, які були свята. Доступність та легкість технічних прийомів й різноманітні ефекти, що виникають від складання паперу, зробили витинанку традиційною прикрасою українського житла. Найпоширенішими видами витинанок були сніжинки-зірочки та постаті янголів, що є символом усього циклу зимових свят. Особливо корисні заняття цим мистецтвом для дітей, оскільки виготовлення витинанки розвиває дрібну моторику, просторове мислення, художній смак.
І саме виготовляти такі прикраси навчилися усі, хто завітав на цей майстер-клас і мав можливість зробити зображення оригінальних, витончених сніжинок та ажурних янголів.
Участь у таких майстер-класах є дуже корисною для майбутніх фахівців освіти, оскільки не лише знайомить із мистецтвом українського народу, розвиває творчі здібності, які необхідні в роботі з дітьми, а й формує практичні професійні компетентності, які необхідні для майбутньої педагогічної діяльності. А також дає можливість навчитись створювати гарні речі власноруч. Українські народні витинанки – яскравий, своєрідний вид народної декоративної творчості, що має глибокі й багаті традиції, які важливо продовжувати молодому поколінню.
За матеріалами кафедри дошкільної освіти