Науковий візит до Гільдесгайма

WP_20150604_18_20_45_Pro

На початку літа нам випала чудова можливість – пройти наукове стажування у Німеччині. Я разом із доктором педагогічних наук, професором Наталею Сосницькою, яка завідує кафедрою методики викладання фізико-математичних дисциплін та інформаційних технологій у навчанні, з 31 травня по 7 червня перебували в Університеті міста Гільдесгайм, що розташоване в Нижній Саксонії. Стажування відбулося в рамках проекту TEMPUS 4 «Підготовка педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами та організаціями». У ньому наш університет бере участь із 2013 року спільно з навчальними закладами Білорусі, Австрії, Німеччини, Фінляндії, Росії, Італії. Координатором проекту від Бердянська є докторант Ольга Гуренко, яка доклала всіх зусиль для того, щоб співробітництво з нашим університетом високо цінували німецькі колеги.

Вони запропонували насичену інтелектуальну програму – впродовж тижня довелося активно працювати на лекціях, семінарах, тренінгах, а також у бібліотеці проекту. До офісу проекту TEMPUS 4 керівник стажування професор Ольга Грауманн запросила видатних німецьких учених, які розробляють теорію інклюзивної освіти і освіти в гетерогенних середовищах, а також мають значний практичний досвід роботи і в школах, і в університетах, і в різних наукових установах. Це Брігітта Остерман, Нуртен Каракаш, Беттіна Амрхайн, Стефан Швікау. Кожний із них має авторитетні наукові публікації – монографії, підручники, які презентували й нам. Європейські вчені вражають ентузіазмом, ініціативністю, відкритістю до дискусій, знанням інноваційних педагогічних технологій, тому вчитися в них і переймати досвід – велика честь для бердянських науковців.

WP_20150604_11_13_58_Pro

Відчувається, що ідея інклюзії в Німеччині реалізована як цілісна, потужна, гнучка система, яка не прив’язана лише до університету, а проймає всі поверхи суспільства й освіти. Вона спирається на фінансову підтримку держави і сформовану громадську думку. Тут на власні очі бачиш гуманістичну педагогіку і повагу до кожної людини, які б специфічні особливості вона не мала – расові, етнічні, гендерні, релігійні. Люди з інвалідністю, мігранти, біженці не залишені напризволяще, а перебувають під патронатом спеціальних органів, що допомагають їм успішно адаптуватися й соціалізуватися.

Нам випала чудова можливість побувати в Народній школі Гільдесгайма і зустрітися з її директоркою – справжньою ентузіасткою своєї справи фрау Рудольф. Вона розповіла про особливі навчальні програми, які пропонують мігрантам, молодим татусям, людям із серйозними хворобами, людям похилого віку. Адже німці переконані: людина повинна вчитися впродовж усього життя, щоб відповідати стрімкому темпу суспільного розвитку. Школа прекрасно обладнана, має великі світлі аудиторії, а в коридорах стіни прикрашені малюнками учнів.

WP_20150601_14_42_34_Pro

Звісно, цікаво було познайомитися з містами і містечками Нижньої Саксонії, щоб отримати повніше уявлення про історію і культуру цієї європейської країни. Гільдесгайм, невеликий і затишний, має чудовий реконструйований центр із фахверковими будівлями. У місті кілька церков і соборів охороняються ЮНЕСКО. Справжнє старовинне німецьке диво – це крихітний Гослар у передгір’ях масиву Гарц. У місті 1500 древніх будинків, і кожен із них має свою історію та своє виразне обличчя. Сподобалася маріонеткова вистава в годиннику на Ринковій площі, коли видзвонює 9 – 12 – 15 – 18 годин. Насамкінець ми відвідали сучасний і метушливий Ганновер, місто великих ярмарків, де справді змішалися мови і культури. Насиченою була екскурсія до замку Марієнбург біля Гільдесгайма, неготична архітектура якого нагадала обрисами головний корпус нашого університету (див. світлини).

Під час перебування в Німеччині ми намагалися пізнати краще європейських сусідів – відчувається, що німці відкриті і щирі, неймовірно гостинні люди. Ми жадібно вслухалися в німецьку мову і намагалися трохи попрактикуватися в ній, адже для того були всі можливості і колеги нас у цьому підтримували.

WP_20150603_20_40_14_Pro

Хочемо висловити величезну вдячність організаторам стажування – доктору наук, професору Ользі Грауманн, нашій колезі Ользі Гуренко, а також керівництву Бердянського державного педагогічного університету в особі ректора Вікторії Зарви за всебічну допомогу, сприяння і підтримку.

WP_20150601_16_38_11_Pro   WP_20150602_15_55_03_ProWP_20150605_17_43_30_Pro

Софія Філоненко,
доктор філологічних наук БДПУ

Світлини автора

 

  
       


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print