Науковий травень кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства

Травень в Бердянському державному педагогічному університеті був дуже багатий на наукові події, адже цілий тиждень проводився Фестиваль науки в БДПУ. Кафедра української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства не пасла задніх. Викладачі не лише активно залучалися до Фестивалю, а й брали участь у багатьох цікавих наукових всеукраїнських та наукових подіях.

Науковий квітень кафедри передав естафету травню в особі завідувачки кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства, докторки філологічних наук, професорки Ольги Харлан, яка 27 квітня 2023 р. взяла участь у Міжнародній науковій конференції «Війна і література», організованій кафедрою української літератури та компаративістики спільно з Черкаською обласною адміністрацією, Інститутом літератури імені Т. Г. Шевченка Національної академії наук України, Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Інститутом словацької літератури Словацької Академії наук, кафедрою української мови і літератури Загребського університету, кафедрою україністики Інституту східнослов’янських філологій Університету імені Адама Міцкевича в Познані, осередком Наукового товариства Шевченка в Черкасах. А вже 13 травня Ольга Дмитрівна взяла участь у Міжнародному круглому столі «606 через 90: Проблема ризикованої думки про Миколу Хвильового в ювілей його смерті за останньої війни», організатором якого став Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди разом із Вроцлавським університетом (Польща), Університетом Кальярі (Італія), Люблінським католицьким університетом Яна Павла ІІ (Польща), Реґенсбурзьким університетом (Німеччина), Яґеллонським університетом у Кракові (Польща), а також Харківським літературним музеєм (Україна).

Крім того, Ольга Дмитрівна стала учасницею ІV Міжнародної наукової конференції «Слов’янські студії: європейський контекст», що відбулася 29 – 30 травня 2023 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили. До конференції долучилися представники не лише українських університетів, а й польських, болгарських, словацьких.

Багато цікавого сталося на кафедрі й протягом тижня Фестивалю науки в БДПУ (15 – 19 травня 2023 р.). 16 травня відбулися засідання студентських секцій, де свої дослідження презентували як вже досвідчені студенти-науковці, так і початківці першокурсники, які, незважаючи на брак досвіду, представили власний оригінальний погляд проблеми української та зарубіжної літератури. До того ж, цього року вперше до засідання долучилися студенти Українського католицького університету (Софія-Ірина Громик та Аліна Мітрофанова). Подяками за найкращу студентську доповідь були відзначені здобувачі 1 та 2 курсу БДПУ спеціальності 035 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська) Альона Приходько, Костянтин Смирський та Наталя Калугіна, 1 та 4 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література, англійська мова) Валерія Талошина та Олександра Холецька.

18 травня на кафедрі відбулося відразу дві знакових події, серед яких презентація науково-творчого проєкту «Листи без адреси: жіноча поезія діаспори другої половини ХХ ст.» (організатор Ольга Харлан), у межах якої здобувачі показали свої творчі відеопрезентації з декламацією поезій маловідомих українських поеток діаспори. А після того викладачі кафедри в онлайн режимі зібралися разом із учителями міст Бердянська, Запоріжжя, Маріуполя, Дніпра, Запорізької, Донецької та Тернопільської областей на Одинадцятому регіональному науково-практичному семінарі «Актуальні тенденції викладання української літератури», який щорічно організовує кафедра української і зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства. Цього року до учасників долучилися і колишні випускники факультету філології і соціальних комунікацій, а нині професійні вчителі, що ділилися власним досвідом.

Не менш плідним виявився науковий травень і у докторки філологічних наук, професорки Ольги Новик, яка взяла участь у Всеукраїнській науковій конференції «Дискурсивні практики в українській літературі (від давнини до сучасності) в серії конференцій ІХ-ті Фащенківські читання», організованій кафедрою української літератури та компаративістики Одеського національного університету імені І.І. Мечникова. Конференція відбулася 25 травня 2023 року в Одесі у дистанційному режимі. В секції «Давня українська література в наукових студіях сучасності», якою керував д. філол. н., проф. Євген Джиджора, обговорювали проблеми дослідження барокового письменства, літургійні тексти, між текстової взаємодії, герменевтики та мови давнього письменства.

Цікаво пройшов цей місяць і у докторки філолоігчних наук, доцентки Валентини Школи, яка взяла очну участь у Всеукраїнській науковій конференції «Показати свій народ як у чистому дзеркалі»: феномен Ганни Барвінок», що відбулася 26-27 травня у місті Ніжин. Валентина Миколаївна виступила з доповіддю «Специфіка фольклоризму прози Ганни Барвінок».

Якщо почався наш науковий травень у кінці квітня, то закінчили ми його на початку червня, а саме 1 червня відбулася презентація збірника студентських наукових робіт «Філологічні студії», де свої напрацювання представили не лише студенти факультету філології і соціальних комунікацій, а також і здобувачі з інших ВНЗ України. На презентації збірника з вітальними словами виступили заступниця декана факультету з наукової роботи, доцентка Юлія Герасименко, редакторки наукового видання професорка Софія Філоненко, доцентка Ольга Боговін, а також завідувачка кафедри іноземних мов і методики викладання, доцентка Ірина Шиманович. Присутні заслухали кілька цікавих доповідей співавторів збірника.

І наостанок хотілося б привітати професорку кафедри Софію Філоненко із отриманням Почесної грамоти Національної академії педагогічних наук, а також здобувачку 4 курсу факультету філології і соціальних комунікацій спеціальності 035 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська) Анастасію Козлову та її наукову керівницю доцентку Ольгу Боговін з упевненою перемогою в загально університетському конкурсі «Найкращій молодий вчений року» в номінації «Науковий прорив (здобувач)», що цьогоріч проводився в університеті вперше і засвідчив високий науковий рівень наших молодих учених. Вітаємо і бажаємо подальших цікавих дослідницьких відкриттів.

Ганна Табакова, доцентка кафедри

української та зарубіжної літератури

і порівняльного літературознавства


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print