У п’ятницю, 12 червня, в конференц-залі головного корпусу БДПУ відбулося урочисте закриття Першої літньої наукової школи «Порівняльні студії в літературознавстві: імагологічний аспект». Школа вперше проводилася бердянськими філологами і працювала впродовж двох тижнів. За цей час її слухачі: магістранти, аспіранти й кандидати наук із Києва, Харкова, Луганська, Маріуполя, Житомира і польської Познані – встигли опанувати значний науковий матеріал, пов’язаний із проблемами репрезентації Свого і Чужого в художній літературі, етнонаціональними стереотипами і проблемами міжкультурної взаємодії. Під час лекцій і семінарів, воркшопів та індивідуальних консультацій із професорами під імагологічним кутом зору переглядалася література класична і сучасна, українська і зарубіжна, елітарна і масова. У більш глобальному сенсі провідна наукова ідея школи – це заклик до взаємного розуміння, злагоди, творчого діалогу між різними націями, культурами і літературами, це спроба подолати конфронтації, які, на жаль, досі існують у сучасному мультикультурному світі.
Проект Літньої наукової школи здійснився і є успішним – до такого загального висновку дійшли і слухачі, і лектори під час підсумкової конференції. Заняття спонукали молодих учених до творчого пошуку і скерували їх у світі новітніх літературознавчих методик і практик. Викладачі: професори Юрій Ковалів, Євгенія Волощук, Володимир Єршов, Ольга Харлан, доценти Ольга Новик, Борис Бігун, Софія Філоненко – одноголосно відзначили високий рівень підготовки слухачів школи, їх відкритість до наукового діалогу, активність і креативність. Насамкінець молоді літературознавці презентували власні проекти, виконані в рамках навчання в літній школі, які охопили цілий спектр сучасних підходів до мистецтва слова – від постколоніального, гендерного до герменевтичного і порівняльно-типологічного.
Учасники школи висловили щиру вдячність організаторам і особливо ректору БДПУ професору Вікторії Зарві та директору ІФСК професору Ользі Харлан – за гостинність, чудові умови для навчання й відпочинку, насичену наукову і культурну програму. Проведена школа стала ще одною ланкою, яка зв’язує два українські заклади – Бердянський педагогічний університет та Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України. Сподіваємося, що це плідне співробітництво буде продовжене і в наступні роки. Адже, підсумовуючи результати, філологи накреслили шляхи для подальшого пошуку в царині літературознавчої компаративістики, запланували тему наступної школи, яка буде проходити влітку 2014 року.
Софія Філоненко,
доктор філологічних наук, директор Науково–дослідного інституту слов’янознавства та компаративістики БДПУ
На світлинах Степана Гериліва: деякі миттєвості останнього дня університетської літньої школи