«Поінформований – значить озброєний!»: неформальна освіта викладачів кафедри соціальних комунікацій під час війни

Із початком повномасштабної російсько-української війни поняття інформаційно-психологічної операції, пропаганди, контрпропаганди, дезінформації, фейку набули нових сенсів та значень. Зважаючи на це, Академія української преси запустила серію прямих ефірів від провідних експертів, які розкривають найважливіші нюанси журналістської роботи: від психологічної стійкості, правил написання матеріалів, перевірки фактів до обмежень на висвітлення воєнних аспектів та застережень щодо неправдивої інформації.

Такі онлайн-заходи цікаві не лише журналістам, викладачам, але й тим, хто споживає інформацію й повинен розуміти, як її аналізувати й перевіряти, яким каналам довіряти.
З метою вдосконалення професійних навичок, збагачення досвіду учасниками прямих ефірів стали старші викладачки кафедри соціальних комунікацій Наталія Рула й Анжеліка Шульженко. На зустрічі «Пропаганда під час війни: сутність, розпізнання та протистояння», яка відбулася 23 червня, було розкрито механізми й технології впливу на підсвідомість людини, а також шляхи ефективного опрацювання ворожої пропаганди, розуміння її сутності та побудови смислової концепції. Спікерами заходу стали Валерій Іванов, президент Академії української преси, доктор філологічних наук, професор, та Тетяна Іванова, медіаекспертка АУП, докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри соціальних комунікацій Маріупольського державного університету.
Прямий ефір «Препарація інфовкидів: виявляємо та нейтралізуємо», проведений 30 червня спільно з Фондом Конрада Аденауера в Україні, був присвячений проблемі поширення дезінформації на різних платформах, а також форматам спростувань та протидії ворожим провокаціям в інформаційному полі. Завдяки компетентній спікерці Альоні Романюк, медіаекпертці, фактчекерці, засновниці проєкту «НотаЄнота», головній редакторці проєкту «По той бік путінської брехні», екс-головній редакторці проєктів «По той бік новин», «По той бік пандемії», авторці блогу про маніпуляції «По той бік інфи», викладачці Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, учасники розглянули на конкретних прикладах, як і де роблять інфовкиди, чому люди в них вірять та поширюють чутки й неправду, а також розібрали методику «сендвіч правди» й дізналися, як залучати аудиторію до аналізу дезінформації та спростування фейків.
Окрім цього викладачки Наталія Рула й Анжеліка Шульженко пройшли тренінговий курс «Інформаційно-психологічні операції під час війни: сутність, розпізнавання та захист», який відбувся 29 червня на платформі Zoom й був організований Академією української преси за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу. Спікерами вебінару традиційно були Валерій Іванов, Альона Романюк та Андрій Юричко, медіатренер, журналіст, кандидат філологічних наук, викладач КНУ ім. Тараса Шевченка. У результаті наші викладачки отримали навички перевірки та ігнорування фейкової інформації, розуміння того, як працюють інформаційно-психологічні операції, за допомогою яких когнітивних викривлень людина може повірити у фейкову інформацію. Учасники розглянули практичні кейси, разом із тренерами, проаналізували їх, після чого отримали практичні алгоритми для роботи з інформацією. Отримані знання, вміння й навички, підкріплені відповідним сертифікатом, стануть у нагоді під час викладання дисциплін спеціальності 061 «Журналістика», а також у подальшій роботі в медіапросторі.

Наталія Рула,
старша викладачка кафедри соціальних комунікацій


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print