Причина вбивства: жінка

6 грудня – День вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі. Саме після трагічних подій цього дня, чоловіки Канади в 1991 році започаткували Білу Стрічку як символ активізму проти насильства над жінками та дітьми.

Передісторія: У цей день у 1989 році в передостанній день занять перед різдвяними канікулами Марк Лепін прибув до будівлі École Polytechnique, інженерної школи при Монреальському університеті, озброєний гвинтівкою і мисливським ножем. Його бачили в інших частинах будівлі перед тим, як приблизно о 17:10 увійти в клас машинобудування на другому поверсі, де навчалося близько шістдесяти студентів.

Підійшовши до студента, який проводив презентацію, він попросив усіх припинити все та наказав жінкам і чоловікам розійтися в протилежні сторони класу. Спочатку ніхто не поворухнувся, вважаючи, що це жарт, поки він не вистрілив у стелю. Потім Лепін відокремив дев’ятьох жінок від приблизно п’ятдесяти чоловіків і наказав чоловікам піти.

Він запитав жінок, чи знають вони, чому вони там; замість відповіді студентки запитали, хто він. Він відповів, що бореться з фемінізмом. Одна зі студенток сказала, що вони жінки, які вивчають інженерні науки, а не феміністки, які борються проти чоловіків. Але чоловік відкрив вогонь по студентах зліва направо, убивши шістьох і поранивши ще трьох, у тому числі ректора.

Близько 23-ох студенток було вбито в цей день, поранено близько 15-ти людей. Після бійні у школі Марк Лепін покінчив життя самогубством. Його передсмертна записка стверджувала про політичні мотиви та звинувачувала феміністок у зруйнуванні його життя.

З 1991 року річницю різанини оголошено Національним днем пам’яті та дій проти насильства щодо жінок, що має на меті заклик до дій проти дискримінації щодо жінок. З 2014 року на вершині гори Маунт-Роял щорічно встановлюють прожектори, які символізують жертв різанини.

Насильство щодо жінок та дівчат – одне з найпоширеніших порушень прав людини у світі. Кожна третя жінка (33%) протягом життя зазнала фізичного та/або сексуального насильства. Це приголомшливий показник. Ґендерно зумовлене насильство (ҐЗН) є глобальною проблемою, яка існує у всіх країнах у тих чи інших формах, включно з сексуальним насильством, домашнім насильством та торгівлею людьми з метою сексуальної експлуатації.

Ґендерно зумовлене насильство спричиняє як безпосередні, так і довгострокові наслідки для фізичного, психічного та сексуального здоров’я жінок та дівчат, і зрештою впливає на їхнє благополуччя, стаючи на заваді повноцінній участі в житті суспільства.

А розстріл жінок у Монреалі мав великий резонанс у канадському суспільстві і світі: він загострив увагу на проблемі насильства проти жінок.

Текст: Напрягло Вікторія

Ідея ілюстрації: Напрягло Вікторія

(ілюстрацію згенеровано за допомогою сервісу ideogram.ai)


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print