У складі недавньої археологічної експедиції БДПУ під керівництвом кандидата історичних наук, доцента Валентини Папанової та аспіранта кафедри історії України Арсенія Голика працювали студенти-практиканти, старшокурсники та магістранти соціально-гуманітарного факультету БДПУ. Волонтери – викладачі Віктор Дімітров і Федір Каїра (Бердянський муніципальний ліцей) та Анастасія Куса (Новопетрівська ЗОШ), аспіранти Катерина Рошко (Запорізький Національний університет) та Андрій Тощев (Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського), заступник директора Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Сергій Телюпа, запорізький краєзнавець Геннадій Ушаков.
Завдяки дослідженню курганного могильника №2701 в околицях села Дмитрівка Бердянського району (всього 7 курганів) вдалося зібрати велику кількість цінних наукових артефактів як з історії Бердянщини, так і півдня України в цілому. Тому Дмитрівські розкопки визвали жвавий інтерес у провідних українських археологів. Протягом 3 років науковим консультантом експедиції виступає найбільший фахівець з епохи бронзи, кандидат історичних наук, доцент ЗНУ Геннадій Тощев, а в нинішньому році до нього приєдналися відомий український скіфолог, кандидат історичних наук, доцент Світлана Андрух та провідний спеціаліст Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки ім. Вернадського, кандидат історичних наук Світлана Ляшко.
Нинішній сезон подарував нам цікаву колекцію орнаментованих ліпних горщиків, виробів з кістки і каменю, бронзові прикраси. Особливо цікаво кістяне намисто, знайдене в похованні катакомбної культури. Такими прикрашали себе жителі Північного Приазов'я 5000 років тому. Але справжнім подарунком для вчених стала знахідка стародавньої дерев'яного візка, яка в розібраному вигляді була встановлена біля входу в похоронну камеру. Належить вона також племенам катакомбної культури, ровесниці єгипетських пірамід. Це один з найдавніших зразків колісного транспорту на території України.
Всі три роки спонсором експедиції є дмитрівский фермер Леонід Клещунов. Людина небайдужа у всіх відносинах, бере активну участь у житті села, і спонсорування археологічних досліджень у наш складний час – вчинок, який заслуговує особливої поваги. Але цього року величенний обсяг роботи, величенний курган, тому ректорат БДПУ звернувся за допомогою до Бердянської міської організації партії «Блок Петра Порошенка« Солідарність ». Спільно з підприємством «Транском» організація надала додатковий бульдозер Т-130 і взяла на себе всі витрати по його роботі. За це величезна їм подяка, бо без них ми б таку насип розкопували дуже довго.
Ківш бульдозера, лопата, кельма, скальпель і навіть кисть для макіяжу – ось інструментарій археолога. За 12 днів археологам довелося перекопати близько 14 тис. м3 землі і глини. Хлопці та дівчата працювали без вихідних, іноді по 12 годин на день, в спеку, в пилюці і при шквальному вітрі.
Кургани південноукраїнських степів – це унікальні пам'ятки, вивчаючи які можна простежити історію всіх народів, що населяли наш край.
Після того як всі знахідки Дмитрівської експедиції пройдуть наукову обробку та реставрацію в навчальній археологічній лабораторії, вони надійдуть до Бердянського краєзнавчого музею.
Арсеній Голик,
аспірант кафедри історії України БДПУ
Світлини автора