(до дня народження Марка Красносельського)
Сьогодні, 27 квітня, виповнюється 96 років з дня народження доктора фізико-математичних наук, професора Марка Олександровича Красносельського – видатного вченого-математика, талановитого педагога, засновника сучасного підходу до задач нелінійного аналізу.
Марк Олександрович Красносельський є автором низки фундаментальних розробок, що стосуються питань функціонального аналізу, теорії функцій дійсної змінної, теорії диференціальних та інтегральних рівнянь, топології, наближених і чисельних методів.
Марк Красносельський народився 27 квітня 1920 року в місті Старокостянтинів, що на Хмельниччині. Коли хлопцю виповнилося 12 років, сім’я Красносельських переїжджає до Бердянська Запорізької області. У 1938 році Марк отримує атестат з відзнакою середньої школи № 2 та вступає до фізико-математичного факультету Київського державного університету. На той час такого рівня виші мали зосередити підготовку наукових кадрів для усіх найважливіших галузей науки. Перед університетами ставилося завдання підготувати в аспірантурі викладачів для вищої школи, науковців для науково-дослідних інститутів, заводських наукових лабораторій та дослідних станцій.
Із початком війни Київський державний університет був евакуйований до Казахстану, де Марк успішно закінчив своє університетське навчання у 1942 році. Свою педагогічну діяльність Марк Олександрович розпочав в армії: курсант (1942-1946 рр.) Рязанського артилерійського училища, що було евакуйоване в місто Талгар Алматинської області, читав лекції офіцерам (посада полковника) по 10-14 годин щодня.
У 1946 році, після армійської служби, він повернувся до Києва і декілька місяців працював викладачем нарисної геометрії Київського автодорожнього інституту, а потім молодшим науковим співробітником Інституту математики Української Академії Наук (1947-1952 рр.). В Інституті математики він слухав лекції та брав участь у семінарах видатних учених, серед яких були М. М. Боголюбов, А. М. Колмогоров, М. Г. Крейн, Б. В. Гнеденко, М. О. Лаврентьєв, О. Ю. Ішлінський, М. В. Єфімов, О. Г. Курош, В. Є. Лашкарьов та інші. Саме тут Марк Олександрович відбувся як математик і в 1948 році успішно захистив кандидатську дисертацію, а в 1950 році – докторську дисертацію.
У 1953 році сім’я Красносельського переїжджає до Воронежа, де Марк Олександрович протягом наступних 15 років очолює кафедру функціонального аналізу Воронезького університету, викладає ряд основних і спеціальних курсів, керує семінарами.
Чудовий і надзвичайно дбайливий педагог, який виховав кілька поколінь високопрофесійних і обдарованих фахівців, саме тут, в Воронезькому університеті, організовує роботу славетного семінару, популярність якого вийшла далеко за межі Воронежа. Коло його наукових інтересів безперервно розширюється й охоплює багато розділів сучасної математики. Марк Олександрович є засновником ряду наукових напрямів, подальший розвиток яких сприяв сучасному нелінійному аналізу.
У 1968 році Марк Олександрович переїхав з Воронежа до Москви, де продовжив займатися наукою та читати лекції з функціонального аналізу та сучасних методів нелінійного аналізу, що збирали повні конференц-зали слухачів.
За свою більш ніж піввікову багатогранну педагогічну та наукову діяльність Марк Олександрович опублікував 14 монографій і близько 400 наукових праць. У 1983 році за цикл робіт з теорії систем управління зі складними нелінійними ланками він був відзначений премією Академії наук СРСР ім. О. О. Андронова, а у 1996 році Міжнародною премію фонду Гумбольдта (Німеччина).
Блискучий лектор і талановитий педагог, Марк Красносельський зіграв величезну роль у підготовці висококваліфікованих фахівців і науковців вищої категорії. У числі його колишніх учнів більше 30 тільки докторів фізико-математичних наук, професори зі своїми науковими напрямками та науковими школами, кілька академіків. Своїм учителем вважають Марка Красносельського такі великі математики, як М. А. Бобильов, П. П. Забрейко, Є. А. Ліфшиц, О. В. Покровський, Д. І. Рачинський, Г. М. Вайнікко, Ю. Г. Борисович і багато інших. Його учні сьогодні розвивають науку в університетах Росії, Білорусії, Естонії, Таджикистану, Ізраїлю, Фінляндії, Бельгії, Німеччини, США, Австралії тощо.
Марк Олександрович Красносельський пішов із життя 13 лютого 1997 року.
Ганна Лиходєєва ,
доцент кафедри математики БДПУ,
Катерина Пастирєва,
старший викладач кафедри математики БДПУ
Світлини із Інтернету