Відкриваючи світ та себе світові

Характерною ознакою сучасного стану освіти, безсумнівно, є її глобалізація та відповідність загальносвітовому контексту розвитку сучасної цивілізації. Саме тому велике значення в діяльності будь-якого вишу мають міжнародні студентські практики, стажування, проекти, навчання. Бердянський державний педагогічний університет упевнено розвивається в руслі цих актуальних тенденцій як один із провідних навчальних закладів Північного Приазов’я.

Лише у 2013 календарному році університет підписав 8 договорів із закордонними навчальними закладами. Визнанням досягнень БДПУ, зокрема й у міжнародному співробітництві, стало одержання гран-прі «Лідер вищої освіти України» IY Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2013». Сьогодні університет бере участь у понад 40 міжнародних проектах, кожен з яких – це нові зв’язки, новий досвід, конкретні справи. Суттєвою складовою цих проектів є угоди про навчальні практики та дослідницьку діяльність на теренах інших держав.

Наразі Бердянський державний педагогічний університет заслуховує звіти керівників практик, а серед них – про весняно-літнє мовленнєве стажування в різних країнах світу. Цьогоріч у студентських практиках найпотужніше виглядав болгарський «вектор». Традиційно Інститут філології та соціальних комунікацій університету направляє на мовленнєву практику студентів спеціальності «Мова і література (англійська та болгарська)» у Республіку Болгарія, де вони безпосередньо спілкуються з носіями болгарської мови. Студенти та викладачі цього інституту мають унікальну можливість відвідати та насолодитися красою Болгарії, ознайомитися з культурою, історією та традиціями болгарського народу під час проходження двотижневого стажування за кордоном.

Завдяки керівникові болгарської громади в Бердянську Ларисі Савченко та в межах договору про співробітництво двох університетів — Габровського технічного й Бердянського державного педагогічного університету – студенти традиційно проходять таку практику при технічному університеті міста Габрово.

Габровський технічний університет співпрацює з 27 вищими навчальними закладами 14 країн Європи. Згідно з програмою обміну іноземними студентами ERASMUS цей університет організовує курси вивчення болгарської мови, літератури і культури для іноземних студентів, які отримують сертифікати, а найбільш перспективні, які зуміли успішно пройти тест з болгарської мови, мають можливість без вступних іспитів бути зарахованими до лав студентів.

Перебування бердянських студентів у Болгарії завжди цікаве й насичене різними заходами: у першій половині дня проводились заняття з болгарської мови й літератури, історії країни, а друга – була присвячена екскурсіям. Студенти відвідали культурно-історичні пам’ятки в Софії, Велико Тирново, Дряново, Казанлику, що відтворюють колорит болгарського народу. Набуті в Болгарії знання та навички студенти використовують, проводячи презентації мови та культури братнього слов’янського народу в рамках факультативних занять у школах нашого регіону.

В університеті створена й плідно працює вже третій рік археологічна навчальна лабораторія (завідувач – заслужений працівник освіти України, кандидат історичних наук, доцент Валентина Папанова), діяльність якої робить славу нашому університету. Одним із напрямків її роботи є археологічні розвідки та розкопки, де лабораторія співпрацює з Інститутом археології НАНУ, у рамках договору з яким студенти першого курсу вже більше 10 років проходять практику в національному історико-археологічному заповіднику «Ольвія». Приємно, що цього року ректорат університету отримав подяку за роботу наших студентів на розкопках від начальника Ольвійської експедиції Інституту археології НАНУ, доктора історичних наук А.В. Буйських.

У цьому році з 30 червня по 15 липня на запрошення мера м. Бяла (область Варна, Республіка Болгарія) Анастаса Трендафілова наші студенти  взяли участь у розкопках ранньовізантійської фортеці на мисі св. Атанаса.  Усі витрати із перебування наших студентів у Болгарії (проживання, харчування, екскурсії) взяв на себе муніципалітет м. Бяла.

Бердянські студенти працювали на ділянці колишнього маяка і протягом  двох тижнів провели розкопки на площі 175 квадратних метрів, дослідили місця для здійснення ритуалів та жертвопринесень (7 ям-ботросів та 4 есхари), відкрили незвичайний колодязь доби еллінізму, ритуальний майданчик римського часу. Вели польову документацію (щоденники, списки кераміки), робили креслення, фотографували об'єкти.

Варто зазначити, що бердянскі історики мають великий досвід археологічних досліджень. Цього літа, наприклад, на розкопках у древній Ольвії нашим студентам вдалося знайти справжній скарб із кількох десятків пізньоантичних монет. У порівнянні з цим артефакти, знайдені на теренах Болгарії, скромніші. Але для студентів результатом є вже сам досвід. Вони вперше зустрілися з візантійською керамікою, ознайомились із новою для себе методикою розкопок.

Керівник розкопок доктор Валерій Йотов (Археологічний музей м. Варни) високо оцінив внесок бердянських студентів у загальну справу. Бердянські студенти отримали від нього та від муніципалітету нове запрошення на розкопки в Болгарії. А від мера міста Бяла ще й грамоту за сумлінну працю й грошові премії. Сподіваємося, що співпраця в цьому напрямку буде продовжена.

Нещодавно у зв’язку з приєднанням до БДПУ Азовського регіонального інституту управління Запорізького національного технічного університету серед педагогічних спеціальностей з’явилася незвична спеціалізація «Менеджмент готельного, курортного та туристичного сервісу». Відповідна кафедра традиційно підбирає об’єкти для проходження практики та стажування студентів. Базовими тут стають туристичні фірми, готелі, туристичні комплекси, санаторно-курортні заклади, екскурсійні бюро, бази відпочинку, пансіонати, дитячі оздоровчі табори, інші організації та установи, які відповідають чинним нормативним вимогам. Цікавим є той факт, що з 2005 року для магістрантів спеціальності «Менеджмент організацій і адміністрування» організовують закордонне стажування в туристичних фірмах, готелях Польщі (м. Бєльсько-Бяла), Туреччини (Анталія), Греції завдяки насамперед ініціативі й колосальній роботі доцента Галини Казачковської.

Практика проводиться згідно з договором між БДПУ та підприємствами різних форм власності з подальшим працевлаштуванням (93 % випускників). Міжнародні освітні зв’язки факультету економіки та управління БДПУ формуються відповідно до вимог нашого міністерства. З метою вдосконалення навчально-виховного процесу укладаються угоди про співпрацю з зарубіжними університетами та організаціями, зокрема з Бюро подорожей «Полан Тревел» (м. Бєльско-Бяла, Польща, на 2012–2017 рр.); з фірмами: «Globus» (м. Пщчина, Польща, на 2012–2017 рр.); «Нева» (м. Анталія, Туреччина, на  2012–2017 рр.); «JENEL TURIZM» (м. Анталія, Туреччина, на 2012–2017 рр.); Педагогічним Коледжем (м. Бєльско-Бяла, Польща, на 2012–2017 рр.); Техніко-Гуманітарною Академією (м. Бєльско-Бяла, Польща, на 2012–2017 рр.).

Завдяки цьому тільки за останні два роки близько ста студентів пройшли практику в Анталії (Туреччина) на базі угод з туроператорами «Санрайз тур» і «Нева». Практика в Туреччині дозволила студентам відвідати фантастичну Каппадокію, здійснити подорож до оспіваної Гомером Трої, відвідати чудо природи Памуккале, побачити місцезнаходження храму Артеміди Ефеської. Збагачені досвідом студенти повернулися до Бердянська з готовністю реалізувати набуті вміння й навички в рідному курортному місті. Географія зарубіжної практики розширюється з кожним роком. На сьогодні укладено договір про співпрацю з грецькою компанією «Water Park», що дозволить у 2013-2014 навчальному році організувати практику студентів у туристичних та готельних підприємствах на грецькому острові Санторіні. Плідний тандем навчального закладу з успішними туристичними організаціями дає можливість підвищити якість освіти до рівня міжнародних стадартів і сформувати з випускників кадрову базу для міської туристичної індустрії.

Щороку студенти БДПУ проходять стажування в США в межах програм «CCUSA (Camp Counselors USA)» та «Work and Travel». Так, десятки студентів Бердянського державного педагогічного університету стали учасниками літньої практики в дитячих таборах Сполучених Штатів Америки.

Бердянський державний педагогічний університет активно співпрацює з вищими навчальними закладами Ростовської області вже впродовж шести років. Нещодавно студенти розпочали проходити також і педагогічну практику в оздоровчих таборах Росії. Вони працювали у дитячому санаторно-оздоровчому таборі «Мир», на базі якого організовували кінофестиваль «Ми в Світі, Світ у нас», а для вожатих і дітей проводили заняття за програмою «Ми вчимося знімати кіно».

Насамкінець зазначимо, договори про міжнародне співробітництво – вулиця з двостороннім рухом. Вони вигідні не лише для нас, а й для закордонних партнерів. Цього вересня ми чекаємо приїзду на практику студентів університету імені Фрідріха-Александра з міста Ерланген-Нюрнберга (ФРН).

Усе це свідчить про те, що, дбаючи про розширення масштабів нашої міжнародної діяльності, ми даємо можливість студентам БДПУ не тільки теоретично ознайомлюватися зі світовими надбаннями, а й особисто відчути їх смак на практиці, отримати не тільки насолоду від цього, а й збагатити імідж своєї майбутньої спеціальності, отримати необхідний досвід, успішно працевлаштуватись.

Володимир Федорик,

перший проректор

Бердянського державного педагогічного університету


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print