Вшановуючи героїчну звитягу…

Сьогодні, 27-го квітня, в конференц-залі нашого університету проходив «круглий стіл», присвячений 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі, ролі Українського народу у Другій світовій війні та перемозі антигітлерівської коаліції над нацизмом.

У ньому взяли участь: бердянські історики, викладачі та студенти БДПУ, журналісти, представники громадських організацій національно-патріотичного спрямування: «Українська громада», «Просвіта», українсько-польське товариство »Відродження», представники прикордонного загону.

У виступах та цікавих дискусіях брали участь: від науковців – доктор історичних наук, професор Бердянського державного університету Ігор Лиман, від виконкому — секретарю координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання громадян міста Ігор Зубрицький, від Бердянської «Просвіта» – її голова Володимир Пилипенко, а також: професор БУМіБ, голова українсько-польського просвітницького товариства «Відродження» Олексій Сухомлинов, голова громадської організації інвалідів війни і збройних сил Микола Філімонов, представник відділу сім`ї, молоді та спорту міськвиконкому Анна Полієвець, директр краєзнавчого музею Людмила Ноздріна, завідувач сектору читальних залів університетської бібліотеки Ірина Філон, яка представила тематичну виставку книг, та інші.

Засідання вели Ігор Лиман та Ігор Зубрицький. Мета круглого столу: відмова від радянських стереотипів та міфів у трактуванні історичних подій щодо ролі Українського народу у перемозі антигітлерівської коаліції над нацизмом; забезпечення організації широкого інформування населення міста, представників громадськості, ветеранів про встановлення в Україні Дня пам'яті і примирення; консолідація суспільства навколо ідеї захисту України; переосмислення подій 2-ї світової війни, чесний діалог навколо складних сторінок минулого, започаткувати обговорення теми сьогоднішнього круглого столу на різних рівнях: в науковому середовищі, освітньому, культурному, громадському.

Розглядаючи два основні питання – «Роль українського народу у ІІ Світовій війні як учасника антигітлерівської коаліції: методологічні аспекти» та «Донесення історичної правди українськими та регіональними ЗМІ: практичні аспекти», учасники «круглого столу», зокрема, зазначали, що протягом попередніх 24 років незалежна Україна відзначала 9 травня День Перемоги за усталеним радянським/російським зразком. Святкування за цим (пост)радянським зразком не відповідали історичній пам’яті українського народу і загальноєвропейським традиціям, призводили до ігнорування трагічних сторінок ІІ світової війни, закріплювали в свідомості культ війни. Результатом цього стало домінування історичних міфів, перманентне протистояння в суспільстві та посилення впливу Російської Федерації на громадське та політичне життя в Україні. Новий зміст відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги включає в себе: переосмислення подій 2-ї світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого; рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом. Ми пам’ятаємо та пишаємося героїзмом солдатів, партизанів, підпільників, українських націоналістів, всіх тих, хто на фронтах і в тилу важкою працею та ціною свого життя наближав Велику Перемогу. Будемо гідними цього високого подвигу українського народу спільно з учасниками Антигітлерівською коаліцією. Сьогодні Росія веде проти України потужну інформаційну війну, особливе місце у якій займає Друга світова війна. Радянська символіка цієї війни, гасла та поняття того часу, радянські формати святкування, пов’язаних з нею подій – все це сьогодні використовується для мобілізації антиукраїнських сил в нашій країні. Найбільшої шкоди людській свідомості завдає не відверта брехня, вона згодом розвіюється, викривається, а страшнішою є напівправда, перекручування фактів – коли створюють ілюзію, міф, коли важко відокремити зерно від полови. Так сталося і з місцем українців в тих історіях, які йому писали й нав’язували окупанти або зрадники-манкурти. Нам постійно нав’язували думку, що ми недолугі ніколи не мали власної історії, а завжди були частиною чужої. Як за імперської Росії, так за радянської влади, так і за часів олігархічно-мафіозної влади боялися нашого народу-воїна й тому стільки сил докладалося для його приниження й прищеплення комплексу меншовартості. Фактично 23 роки українцям продовжували відмовляти у праві на власну історію.

Сьогодні за умов військової агресії Росії проти України, а саме під час Вітчизняної війни 2014 року необхідна єдність всіх патріотичних сил, всіх поколінь захисників України, зокрема ветеранів Другої світової війни, воїнів української армії, волонтерів, а також військових, які брали участь у збройних конфліктах на території інших держав. Наші Збройні сили, Національна гвардія, прикордонники, силові структури заслужено успадкували військову славу тих українців, які під час Другої світової захищали Вітчизну у лавах Червоної армії. Захищати Вітчизну ми вчимося і на їхньому досвіді. Рівно як і на досвіді Війська Запорозького, січових стрільців і вояків Української повстанської армії. І вже на власному досвіді Вітчизняної війни 2014-2015 років. Десятки тисяч українців стали на захист територіальної цілісності України. Ми сьогодні також вшановуємо й їхню героїчну звитягу.

Учасники «круглого столу» прийняли Резолюцію, в якій, зокрема, йдеться: «Незважаючи на героїзм та самопожертву всіх народів світу, кращих синів та доньок України в боротьбі із фашистською чумою, цю погань, на жаль, і досі не вдалося повністю викорінити. Яскравий приклад проявів фашизму сьогодні – зовнішня і внутрішня політика режиму В. Путіна (агресія, культ сили, шовінізм, жорстке придушення інакомислення), діяльність терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» (відверте використання нацистської символіки та атрибутики, гітлерівських маршів, привітання підняттям правої руки (зігування) тощо). Але досвід наших дідів і прадідів у боротьбі із нацизмом стає нам сьогодні в нагоді та вчить, що війна завжди закінчується у столиці держави-агресора…».

Слава Україні!
Героям слава!

«Університетське Слово»
Світлини редакції


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print