18 вересня 2019 року викладачі кафедри української мови та славістики (Марія Греб, Неля Павлик, Еліна Олійник) разом зі студентами та магістрантами факультету філології та соціальних комунікацій БДПУ відвідали кінотеатр «Космос», де відбувся останній сеанс біографічної драми Романа Бровка «Заборонений» (Історія життя і боротьби Василя Стуса).
Головну роль – постать Василя Стуса – виконав актор Дмитро Ярошенко.
Василь Стус – поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, Герой України, совість української нації. Він жив, творив і загинув, щоб український народ мав те, на що заслуговує – свободу, незалежність, право на рідну мову, історичну пам’ять, самобутню культуру…
Попри скандальні рецензії та неоднозначні відгуки про цей фільм, після перегляду маємо багато думок та емоцій, а ще важке серце й мокрі очі…
Одразу відзначимо – його варто побачити: і тим, хто вважає себе справжнім українцем, патріотом, і тим, хто ще й досі не знає сумної історії нашої України, і тим, хто про неї почав забувати.
Дозволимо собі зауважити, на жаль, це не видовищне кіно. АЛЕ!!! Ця стрічка дуже на часі, її меседж – нагадати, а когось і познайомити з українським поетом і дисидентом Василем Стусом, який між іншим, певний час жив і працював на Донеччині. І якщо молодь після перегляду зазирне до Вікіпедії й відкриє для себе Стуса, можемо подякувати авторам уже й за це. А ще дякуємо, що викликали резонанс у суспільстві участю В. Медведчука у справі Василя Стуса (пересічні українці навряд чи знали цей факт). Та й мимоволі провели паралелі з долею Олега Сенцова (голодування в російській тюрмі, висунення на Нобелівську премію миру).
Фільм про справжніх рушіїв національного відродження, що протестували проти знищення геному нації, про генерацію дисидентів, які подібно здоровим нейронам, формували чисту свідомість, здатну продукувати здорове духом суспільство…
Фільм, що піднімає національний дух, роздмухує почуття патріотизму, любові та шани до рідної землі, рідної мови, рідного народу…
Еліна Олійник,
кандидат філологічних наук, доцент
кафедри української мови та славістики
(світлини з архіву кафедри)
Які ж Ви молодці! Нове покоління педагогів має дивитися таке кіно!