Вишиванка – це святе: Україною цвіте!

Сьогодні в Україні – День вишиванки

Вишиванка – національна святиня, бо символізує собою і несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь-зв’язок, що не переривається віками. Вишиванку передають з роду в рід, зберігають як безцінну реліквію. За формою – це біла вишита сорочка, виготовлена з лляного чи конопляного полотна домашньої роботи.

Вона – символ здоров’я і краси, щасливої долі і родинної пам’яті, любові і вірності. Візерунок на вишиванці залежить від того, кому вона призначається: батькові чи братові, нареченому чи другові, парубку чи одруженому – кожному вручалась вишита сорочка з візерунком відповідної символіки.

Характерно і показово: символіка новітніх українських вишиванок у своїх образах збігається з орнаментами давніх трипільських часів. В цьому – спадкоємність наших культурних виявів.

Вишиванка – це й оберіг людини від лихого ока та злих духів.

Національне вбрання, національний костюм – це щось більше, ніж одяг.

Науковці вважають, що у національному вбранні народ кодує свої «щастя і долю, життя і волю», як про те ідеться в обрядових (традиційних) піснях.

Вишиванка – чи то вишита сорочка, що в її орнаменті зазвичай відображено місцеві особливості та символіка – це для українця не лише одяг, не лише вбрання, яке вдягається у найважливіші дні життя або на свята. Це символ приналежності до роду та нації, ознака українськості, а у наш час ще й один із символів, за яким вирізняється українець у багатомірному, багато-вбраному глобалізованому світі. Яскраві кольори, фантастичні візерунки-символи, багатство фантазії майстрів – усе це і є вишиванка.

Вишиванка ще й ознака приналежності до свідомої спільноти, яка усупереч всьому пробиває собі шлях і утримує ідентичність України. На цьому тлі поява у багатьох українських містах і селах сотень людей у вишиванках у святкові дні виглядає як справжній сплеск патріотизму, як пошанування Дня Незалежності держави. Не менш важливо і те, що носити вишиванки стає усе більш модною тенденцією і перетворюється на модний бренд України у світі (недарма і футбольні уболівальники на ЄВРО-2012 вишиванки купували, і поп-зірка Мадонна у подарунок сучасний варіант української вишитої сорочки).

Тож носімо на долю і щастя вишиванку, це наш український космос і наш національний оберіг…

За матеріалами: about-ukraine.com, politikan.com.ua


Степан Герилів

grlv

ВИШИВАНКА

Вишиванка – оберіг
Від ока лихого,
Що на наш святий поріг
Із кремля, з-за рогу,
Так і зирить, щоб біду
Нам якусь заслати…
Та «імєй, око, в віду» –
Можеш сліпим стати…

Вишиванка – оберіг
Також від злих духів,
Що у віз карлик запріг,
Але недослухав,

Що наш гімн волає всім –
Воріженьки згинуть…
Проте все-таки посмів
Ніж стромити в спину?..

Вишиванка – наша міць
І пересторога –
Всякий ворог впаде ниць
Перед нами й Богом!

Вишиванка – це краса
Та гідність народу:
З ниток в`ються небеса
Й колосочків врода…


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print