Значення вишиванки, традиційного українського одягу, у сучасному світі набуває все більшої ваги. Це не просто елемент гардеробу, а символ національної гідності та культурної спадщини.
Українська вишиванка – відображення вікових традицій, символів і цінностей. Своєю вишуканістю вона завойовує серця не лише українців, а й міжнародної спільноти. Насиченість кольорів, символіка вишивки, звичаї, пов’язані з її виготовленням, розкривають багатогранність української культури та її неповторний колорит.
Спеціальних заходів на День вишиванки не існує. Однак щороку в Україні проводять особливий флешмоб, який полягає в тому, що люди одягають цей національний одяг, роблять світлини та викладають їх у соціальних мережах. Цього дня традиційно проходять конкурси на найкращу вишиванку або найкраще фото в ній. Світлини викладають у мережу не лише мешканці нашої держави, а й українці за кордоном і навіть іноземці.
За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників. Найдавнішими мотивами, які зустрічаються в українській вишивці, є геометричні візерунки: різноманітні ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, цятки тощо.
Що означає вишита сорочка для українців сьогодні? Ми вирішили провести невелике опитування серед викладачів факультету філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету, щоб дізнатися їхні думки щодо цього елементу одягу.
Відповіді на запитання, чи вважають та відчувають респонденти, що вишиванка є символом українського народу, були очевидними: усі без винятку підтвердили, що для них вишиванка має велике значення як символ культурної спадщини та національної гордості.
Цікавими виявилися репліки-розповіді викладачів про те, чи часто вони одягають вишиванку та чи змінилося їх ставлення до вишиванки з роками:
Вишиванку вдягаю на урочисті події. Особливо зараз, коли вимушено живу за кордоном, хочу використати цей символ як маркер причетності до великого, мужнього, мудрого і сміливого народу. Перша вишиванка у мене зʼявилася у старших класах школи, у 90-х роках. Пам’ятаю, що на екзамен з української мови та літератури у 9-му класі вдягала її. Але по-справжньому я «закохалася» у вишиванку, коли БДПУ долучився до всеукраїнського Дня вишиванки у 2009 році. Це був перший масштабний захід, який став традиційним і одним з улюблених свят. Цього року виповнюється вже 15 років, як наша дружня університетська родина відзначатиме День вишиванки.
Юлія Мельнікова
На жаль, нечасто одягаю. Тільки на свято вишиванки. Однак вишиванка для мене – це культурний ідентифікатор українського народу. Усе суспільство має це розуміти, поважати і усвідомити, що ми є самобутня нація, яка у темні часи для нашої країни згуртувалася і протистоїть російським загарбникам у праві жити на своїй рідній, незалежній країні. Так, моє ставлення стало більш чітким: кожен українець має знати свою мову, культуру, звичаї та традиції. Тільки тоді ми будемо непереможними!
Анжеліка Шульженко
Одягаю 2–3 рази на рік, бо більше її сприймаю як святковий одяг. Чи змінилося ставлення? Так, коли почала навчатися в інституті. Доцього не було і не носила
Ганна Вусик
Сумна тема. У мене була вишиванка із геометричним словʼянським орнаментом, залишилася вдома. Вишиванка є частиною духовної культури. У прабабці у селі було багато гарних вишитих рушників і над іконами і просто у побуті.
Роман Костромицький
Зізнаюся, що вишиванку одягаю нечасто, більше на якісь урочисті події. Але водночас ставлення до цього елементу гардеробу змінилося, з’явилося бажання одягати цю красу не тому, що «треба», а тому, що так «відчуваю». Ці зміни у сприйнятті відбулися ще в студентські роки завдяки нашій університетській спільноті, яка завжди плекала загальнолюдські та національні цінності й продовжує це робити, а зараз відчуття ідентичності ще більше посилилося. Радію, коли бачу українців у вишиванці й розумію, що вони так само відчувають внутрішню потребу одягти її. Це наша культура, це наша сутність, це ми.
Наталія Рула
Для мене вишиванка асоціюється зі святом. Вдягаю на урочисті заходи. Мрію мати в гардеробі традиційний український стрій. Після початку війни особливий інтерес з’явився до прикрас. Раніше вишиванка нами сприймалася як елемент сценічного костюму, проте сьогодні це справді святковий одяг. В українському вбранні відчуваю себе жіночною і привабливою.
Ганна Александрова
Підготувала Юлія Лелека,
здобувачка вищої освіти
спеціальності 061 Журналістика