19-20 квітня у місті Бучі (Київська обл.) на честь 500-річчя Реформації в Українському гуманітарному інституті відбулася міжнародна науково-практична конференція, в основі якої лежали богословські, філософські, економічні та освітні аспекти реформаційних процесів в Європі.
Залучитися до конференції могли науковці, докторанти, аспіранти та здобувачі, викладачі й студенти ВНЗ та духовних семінарій, представники релігійних організацій, органів державної влади. Формат заходу пройшов у вигляді виступів провідних українських та закордонних релігієзнавців, теологів; у формі семінарів та дискусій.
На конференцію я поїхала як доповідач й виступила 20 квітня з науковою доповіддю в рамках секції «Реформація і розвиток масової комунікації». Модераторами напрямку були Ірина Гриненко, яка є завідувачем кафедри журналістики УГІ та Максим Балаклицький – доктор наук із соціальних комунікацій, доцент УГІ/ХНУ ім. В. Н. Каразіна.
Згодом тривав круглий стіл «Взаємодія з ринком праці в системі підготовки журналістів». Учасниками стали представники медіа-групи «Надія» України, а також телеканал «Надежда» з Росії та радіо «Separanta» з Молдови. В обговоренні за круглим столом піднімалися такі питання: динаміка вимог до сучасного журналіста (що змінилося за 5 років); журналіст-професіонал у сучасній редакції ТБ (компетентності та кваліфікації); як увійти до штату найпопулярнішої газети мегаполісу; зарубіжний досвід (як навчається журналіст, чи потрібна йому університетська освіта); можливості співпраці та мобільності для підвищення кваліфікації журналістів та студентів; гармонізація вимог ринку праці та програм академічної журналістської освіти.
Директор медіа-групи «Надія» В’ячеслав Дем’ян зазначив, що на сьогодні майже за кожним медіа стоїть конкретна особа і наголосив, що аудиторія потребує комунікації саме з особистістю. Тож для успіху медіа потрібні інвестиції в публічну особу, яка буде впливати на суспільство. Журналіст ТК «Надія» Роман Орлов розповів, що потреба в універсальному журналістові з кожним роком зростає, й чим він всесторонньо розвинений, тим краще. А от Кирило Андрєєв (ТК «Надія») вважає, що журналіст має бути універсальним лише до певного етапу, а далі йому потрібно обрати конкретний напрямок й розвиватися, аби досягти рівня професіонала. Валерія Полторацька з ТК «Надія» (Вінниця) вважає, що важливим є, щоб журналіст умів сприймати критику позитивно, аби критика навпаки давала підстави для руху вперед. Костянтин Гальчинський (радіо «Голос Надії») зазначив, що журналіст в Україні входить в першу трійку авторитетних і що суспільство прислухається й довіряє журналістам, тож вони, в свою чергу, повинні мати тверду основу, свою думку і не займати нейтральної позиції у тому чи іншому конфліктному питанні.
Обговорили журналісти й викладачі УГІ питання сумісництва студентами навчання й роботи в медіа-групі «Надія», й визнали, що проблема існує, адже працюючий студент більше зосереджений на роботі ніж на навчанні в УГІ. Торкнулися й проблеми того, що у студентів після закінчення навчання при влаштуванні на роботу вимагають досвіду роботи, якого студенту ніде взяти. Всі учасники погодилися з тим, що студент-журналіст не має чекати закінчення навчання і аж тоді шукати досвіду, він має одразу при вступі на спеціальність залучатися як журналіст – проявляти себе не час від часу на практиці, а постійно: бути волонтером на різних заходах, писати матеріли хоча б в університетську газету. Зазначили також й те, що в Україні стоїть гостра проблема потреби у спеціалізованих журналістах: країна потребує «журналістів-медиків», «журналісти-істориків», «журналістів-економістів» і т д.
Завершився круглий стіл підбиттям підсумків, а моя поїздка – знайомством із новими друзями. Гарним сюрпризом для мене стало запрошення у якості гості на розмову в прямий ефір на радіо «Голос Надії». Тож наступного дня у ранковій програмі «Wake Up» я розповідала про себе, про зустріч своєї мрії та про бакалаврську роботу минулого року «Молодіжне Християнське Радіо».
Велика вдячність моєму науковому керівнику – Руслану Миколайовичу Вербовому.
Яна Ємченко,
студентка 5 курсу ФФСК БДПУ
Світлини автора