НЕ ПІДЛЯГАЄ ЗАБУТТЮ

24 листопада 2012 року – День пам’яті жертв голодоморів

Голодомор 1932-1933 років – це одна з трагічних сторінок в історії українського народу, в історії сусідніх з Україною народів – Білорусі, Росії, Казахстану. Це була справжня війна влади проти свого народу, головною зброєю якої був терор голодом.

Цей день має об’єднати у великій скорботі всіх, хто любить Україну, незалежно від національності і мови спілкування, віросповідання чи місця проживання – тобто весь український народ.

Минають роки, минуть століття… Та зболена пам’ять про заморених голодом, розстріляних, закатованих житиме вічно. Вона – нагадування минулого і пересторога майбутньому. Ми прагнемо, щоб знання історії допомогли людству уникнути подібних трагедій в майбутньому. Ми хочемо щоб Голодомор ніколи не повторився ніде і ні в якій формі.

Хай же пам’ять про всіх невинно убієнних згуртує нас, живих, додасть нам сил та волі, мудрості й наснаги для зміцнення власної держави на власній землі, розвитку демократії, вільного життя кожної людини.

Наше рідно місто Бердянськ має славетну та героїчну історію, міцні трудові традиції, народжені в роки перших п’ятирічок, гідно підтримані і примножені новими поколіннями бердянців. Але поряд із цими досягненнями  в нашій країні велася неоголошена війна з власним народом. Голодомор 1932-1933 років став найчорнішою сторінкою тривалої боротьби тоталітарного режиму СРСР проти визвольних намагань українського народу. Ця страшна трагедія забрала життя мільйонів людей. Вони стали жертвами політики сталінського  тоталітаризму проти українського народу – убивства голодною смертю понад 5 мільйонів дорослих і дітей всіх національностей та віросповідань, які мешкали на території України. Упродовж  десятиріч інформацію про ці криваві сторінки історії свідомо приховували. Лише після набуття Україною державної незалежності почали оприлюднювати жахливі факти цієї трагедії. Верховна Рада України 28 листопада 2006 року визнала Голодомор 1932-1933 років актом геноциду українського народу.

З метою вшанування пам’яті жертв геноциду Українського народу в місті Бердянську протягом 2007-2012 років  міськвиконком спільно з краєзнавчим музеєм проводили системну роботу, згідно з діючим законодавством України. Архівним відділом Бердянської міської ради створена електронна база на усіх померлих у місті Бердянську протягом 1932-1933 рр. за книгами записів актів цивільного стану. Загальна кількість записів про смерть – 1253. Також за свідченнями очевидців зібрано прізвища 394 осіб, які стали жертвами Голодомору. 25 листопада 2007 року в місті встановлений пам’ятний  знак жертвам Голодомору на перехресті вулиць: Кірова-Морозова. Протягом 10-ти останніх років міським краєзнавчим музеєм збираються свідчення про голодомор у Бердянську та Україні, поповнюються тематичні експозиції.

У закладах освіти та науки міста проводяться тематичні уроки, лекції, науково-теоретичні конференції про історичні події Голодомору 1932-1933 років в Україні; забезпечено поглиблене вивчення причин та наслідків  Голодоморів в Україні. Протягом 2007-2011 років  понад 2 тисячі учнів та студентів брали активну участь у Всеукраїнській краєзнавчій акції «Колосок пам’яті» та регіональній пошуковій експедиції «Досліди долю своєї родини в кінці  20-х – на початку 30-х років». У міському музеї ім. П. Шмідта експонувалась виставка “Забуттю не підлягає”. Електронний варіант зазначеної виставки також використовується в лекційній і експозиційній роботі музеями міста, міськвиконкомом, відділами освіти та культури, діяльності координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання громадян міста Бердянська. З метою всебічного висвітлення трагічних подій 30-х рр. ХХ ст. в бібліотечних закладах міста оформлені та діють книжкові виставки, тематичні полиці, інформаційні стенди: ”Безкровна війна проти народу”, “Голодомор 1932-1933 років”, “Історії трагічної сторінки”, “Трагедія українського народу”, “Забувати не маємо права”, “Жнива скорботи” тощо. Музейні експозиції, виставки доповнюються новими матеріалами, ведеться науково-дослідна робота.

   Згідно з Законом України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», Указом Президента України від 21.05.2007 № 431в Бердянську відбудеться тематичний мітинг-реквієм та покладання композицій із житніх та пшеничних колосків до пам’ятного знаку „Жертвам Голодомору”, запалення лампадок представниками органів місцевого самоврядування, установ та організацій, навчальних закладів на перехресті вул. Кірова-Морозова (мікрорайон «Скловолокно» у парковій зоні біля пам’ятного знаку «Жертвам Голодомору». Запрошуємо  представників  установ, підприємств, організацій, всіх громадян міста взяти участь  у мітингу-реквіємі 24 листопада 2012 року.

В день пам’яті жертв голодоморів приспускається Державний Прапор України на будівлях державних установ, підприємств, організацій; обмежуються розважальні заходи, проводиться Всеукраїнська хвилина пам’яті жертв голодоморів.

Факт  Голодомору не може заперечувати жодна політична сила, яку б ідеологію вона  не сповідувала. Документи свідчать про те, що Голодомор в Україні був результатом спланованих системних заходів, інструментом знищення соціальної бази народного опору радянській владі в Україні.

Наш моральний борг і політичний обов’язок – забезпечити належне вшанування жертв та постраждалих від голодоморів, відновити історичну справедливість, сприяти глибокому усвідомленню громадянами причин та наслідків геноциду українського народу, утвердженню в суспільстві нетерпимості до будь-яких проявів насильства. Ми не маємо права забувати минуле.                                                           

Ігор Зубрицький,

секретар координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання громадян міста Бердянська


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print